• کد خبر: 25238

تصاویر/مکرون در خرابه‌های موصل

رئیس جمهور فرانسه در شهر موصل از کلیساها و مساجد این شهر جنگ زده دیدن کرد.

رویکردامروز  امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در جریان سفر خود به عراق برای شرکت در نشست بغداد، روز یکشنبه از شهر موصل در شمال این کشور دیدن کرد؛ موصل در جریان نبردها برای شکست گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۷ میلادی ویران شد.

رئیس جمهور فرانسه سفر خود به موصل را با بازدید از کلیسای کاتولیک «بانوی ما» آغاز کرد. این کلیسا نیز در دوران حکومت داعش به شدت آسیب دید.

در جریان این بازدید رائد عادل، کشیش عراقی خطاب به مکرون گفت: امیدواریم که فرانسه کنسولگری خود را در موصل افتتاح کند. او همچنین از رئیس جمهور فرانسه درخواست کرد که به بازسازی فرودگاه موصل کمک کند.

مکرون سپس به مسجد جامع النوری رفت؛ این مسجد نیز در جریان نبرد با شبه نظامیان داعش منفجر شد و اکنون در حال بازسازی است. ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده داعش از منبر این مسجد بود که در سال ۲۰۱۴ میلادی تشکیل خلافت اسلامی را اعلام کرد.

نبرد برای آزادی شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق که اصلی‌ترین مرکز مالی و اداری داعش نیز محسوب می‌شد، ۹ ماه طول کشید و سرانجام شهر در ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی از نیروهای داعش بازپس گرفته شد.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر خود به عراق قول داد که نیروهای فرانسوی را صرف نظر از تصمیم آمریکا برای ماندن یا رفتن و «تا زمانی که دولت عراق خواستار کمک باشد در این کشور حفظ کند. فرانسه در حال حاضر با ۸۰۰ سرباز به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق کمک می‌کند.

برچسب‌ها