• پیگیری سیاست های ضد تبعیض

  عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:

  پیگیری سیاست های ضد تبعیض

  فرق ندارد که هشتاد و پنج درصد دانشجوی پولی را جناح راست ساخت یا جناح چپ ، چون هر دو زمانی که به پول بزرگ دانشگاه آزاد رسیدند ، به اصلاح ساختار ضد عدالت آن نپرداختند !

 • اینقدر اصول نگذاریم؛ خود اسلام ۵ اصل دارد نه ۵۰ تا!+ فیلم

  رئیس جمهور در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور:

  اینقدر اصول نگذاریم؛ خود اسلام ۵ اصل دارد نه ۵۰ تا!+ فیلم

  برخی می‌گویند گفتار درمانی نکنید، ما هم قبول داریم که گفتار درمانی مفید نیست، اما امید درمانی لازم و مفید است، ما در جامعه نیاز به امید داریم.

 • شغل را باید ساخت

  شغل را باید ساخت

  ما هیچ راهی نداریم که این سیاست های تبعیض آمیز را برداریم ، و برگردیم به روح انقلاب ایران و نقطه صفر آغازش که عدالت محض بود؛ مردم هم هیچ چاره ای دارند مگر اینکه دانشگاه نروند، خودشان مهارت بیاموزند، کار بسازند و راههایی برای نجات فرزندانشان با خلاقیت شخصی ایجاد کنند.

 • خاشقجی... و نقابی که از چهره‌ها افتاد

  خاشقجی... و نقابی که از چهره‌ها افتاد

  «جمال خاشقجی» روزنامه نگار ارشد و مقاله نویس برجسته ۵۹ ساله عربستانی را از نزدیک می شناختم.او از معدود نویسندگان و روشنفکران عربستانی نسل خود بود که خیلی سعی می کرد واقع بین، عقل گرا، میانه رو و مستقل ظاهر شود.

 • دراز دستی و کوتاه عقلی بی پایان

  دراز دستی و کوتاه عقلی بی پایان

  گرانی زیاد، رونق تولید اندک، قیمت ارز بالا و بقیه شاخص‌های اقتصادی نیز کم‌وبیش ناخوشایند است؛ اما به یاد بیاوریم که کشورهای زیادی در جهان همه این مشکلات را تجربه کرده‌اند و امروز وضع و حال اقتصادشان خوب است.

 • ((یکی بر سر شاخ بن می برید...))

  محمد حسین بوچانی مشاور شورای شهر تهران و شورای عالی استان‌ها نوشت:

  ((یکی بر سر شاخ بن می برید...))

  در چند هفته اخیر، در گرماگرم خبرهای داغ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور از قبیل سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک، شوک‌های قیمتی طلا و ارز و رکود شدید ارزش پول ملی، شروع فصل آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها و حمله تروریستی در اهواز؛ اتفاق تلخی دیگر در پوسته زیرین اداره کشور در حال رخ دادن است که متاسفانه کمتر مورد توجه دستگاه‌های اجرایی، مردم و رسانه‌ها بوده است و نتیجه آن چیزی ‌جز «برنامه‌ریزی برای دولتی شدن شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و گام نهادن به سوی سلب اختیار و به نحوی انحلال شوراهای اسلامی» در کشور نخواهد بود.

 • طلبه‌ها در زمین سیاسی‌ها

  مهراب صادق نیا؛

  طلبه‌ها در زمین سیاسی‌ها

  چندین سال پیش، من در یک جلسه‌ی سخنرانی نشسته بودم. یک نفر کنار من نشست و به آرامی گفت: " برنامه عوض شده است، فلان شعار را ندهید و جلسه را به هم نزنید." با تعجّب نگاهش کردم و گویا فهمید که اشتباه کرده است. پرسید مگر شما از طرفِ ... نیامده‌اید، من گفتم نه! گفت ببخشید، پس هیچ!

 • سوراخ های سیستم آموزشی ما !

  سوراخ های سیستم آموزشی ما !

  رویکرد امروز - حالا مافیای کنکور به بچه های پیش دبستانی ما هم رحم نمی کند، برای بچه پنج ساله ، کتاب جامع کمک اموزشی چاپ می کند ، وای به حال مدرسه ای ها ، سالانه بیش از بیست میلیون جلد کتاب کمک اموزشی توسط مافیای کنکور تولید می شود و به فروش می رود ، و هیچ دلیلی ندارد جز سوراخ های سیستم اموزشی ما !

 • مدافعانِ ویران‌گر!

  مدافعانِ ویران‌گر!

  توجیه را باید مانعی بزرگ بر سرِ راه زندگی اخلاقی دانست و عجیب این است که آنان که به ظاهر آگاهی مذهبی بیش‌تری دارند، دست به توجیه‌شان خوب‌تر است

 • نگذاریم از پول خون بچه های ما برای خودشان در کانادا عمارت بسازند

  سید مجید حسینی؛

  نگذاریم از پول خون بچه های ما برای خودشان در کانادا عمارت بسازند

  رویکرد امروز- امروز رشیدپور عزیز، طنزی ساخت بر علیه مافیای کنکور، من هم حرفی زدم ؛ حالا باید شما هم کاری بکنید؛ شما بیایید جلوی شرکت بچه ها در آزمون های متوالی مافیا را بگیرید؛ شما بیایید کتاب تست نخرید؛ شما بیایید دنبال مشاوره بیخود کنکور با ساعتی یک میلیون تومان نروید

 • آیا اقتصاددانان حرف بی‌ربط زدند؟

  محسن جلال پور:

  آیا اقتصاددانان حرف بی‌ربط زدند؟

  به خاطر دارم در دولت یازدهم بارها از وزرای اقتصادی پرسیدم چرا دولت اینقدر بی‌عمل است؟ چرا کاری نمی‌کنید؟ معروف‌ترین پاسخ این بود که اگر ما واقعاً بد عمل می‌کنیم، پس چرا همه چیز خوب پیش می‌رود؟ چرا تورم پایین آمده، چرا قیمت ارز ثابت است، چرا کارخانه‌ها کار می‌کنند؟ آن روزها تاکید می‌کردم که اگر وضع خوب شده، به خاطر تنظیم انتظارات است، به خاطر افزایش امید به آینده است. اما دولتمردان این تحولات امیدوارکننده را به پای تدبیر خود می‌نوشتند.

 • یک پیشبینی مهم در مورد قیمت دلار

  عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر:

  یک پیشبینی مهم در مورد قیمت دلار

  در چند هفته آینده اتحادیه اروپا و ایران از یک توافق مهم رونمایی خواهند کرد. طبق این توافق یک خط مالی بین ایران و اروپا (احتمالا مستقل از سوئیفت) به یورو برپا خواهد شد که توسط آن بتوان مستقیم به اروپا پول فرستاد و گرفت و نکته مهم این است که آمریکا هیچ اطلاعاتی از جزئیات داد و ستدهای انجام شده در این خط نخواهد داشت (یا دست کم اطلاعاتش بسیار اندک خواهد بود) و به همین دلیل نمیداند دقیقا چه کسی را تحریم کند و یقه کدام شرکت را بگیرد و با این طرفند تا مقدار خوبی تحریم را میتوان دور زد. ایجاد چنین کانالی بین اروپا و ایران فروش نفت به اروپا را ممکن میکند.

 • خوزستان، تشنه عقلانیت و توسعه است نه خشونت و خون‌ریزی

  خوزستان، تشنه عقلانیت و توسعه است نه خشونت و خون‌ریزی

  ترور و ریختن خون بی‌گناهان، به هر بهانه‌ای، غیراخلاقی و محکوم است و باید چنان در برابر آن ایستاد که جایی برای هیچ توجیهی از جانب هیچ کسی باقی نماند. رویکرد آن‌ها که جهان را به خودی‌ها و غیرخودی‌ها تقسیم می‌کنند (از جمله بی‌بی‌سی فارسی) و حتی حاضر نیستند در ظاهر هم تروریسم علیه غیرخودی‌ها را محکوم کنند، غیرانسانی است و فقط بر دردها و زخم‌های کهنه بشری می‌افزاید.

 • نقدی بر یادداشت محسن حسام مظاهری با عنوان: "مصائب چادر و عمامه"

  نقدی بر یادداشت محسن حسام مظاهری با عنوان: "مصائب چادر و عمامه"

  در مقابل ادعای محقق محترم که هزینه چادری بودن و معمم بودن به بالاترین حد خود رسیده باید عرض کنم، بنده ادعا دارم هزینه پوشش نامناسب بانوان در این سال‏‌ها و در شرایط کنونی به بالاترین حد خود رسیده و خانم‏‌های جوانی که عمدتاً به خاطر گرایش‌های فطری خود نیاز به جلوه‏‌گری و جلب محبت دارند، به دلیل ظاهرشان، بسیار بیش از گذشته مورد هتک حرمت مردان بی‏‌مبالات قرار می‏‌گیرند. این هتک حرمت، یا در قالب تعرضات لفظی اهانت‏‌آمیز و گاهی در قالب رفتارهای خشونت‏‌بار در جامعه دیده می‏‌شود و گاهی به صورت ملایم و فریب‏کارانه برای جلب نظر و سوء استفاده‏‌های بعدی!

 • مشق شب حذف شد

  مشق شب حذف شد

  مشق شب حذف شد یعنی اگر همه با هم بخواهیم روزی کنکور قاتل هم حذف می شود؛ این مشق شب حذف شد چون همه با هم خواستیم، چون همه فریاد زدیم

 • مصائب چادر و عمامه(قربانی‌شدنِ نمادهای دینداری در حکومت دینی)

  مصائب چادر و عمامه(قربانی‌شدنِ نمادهای دینداری در حکومت دینی)

  این را براساس مشاهدات و تجربیات شخصی خودم می‌گویم: در این چند سال، به شکل کاملاً‌ محسوسی بر شمار زنان جوان چادری که حجاب‌شان را از چادر به مانتو و روسری تغییر داده‌اند، افزوده شده است. قصدم ارزش‌گذاری ارزشی چادر نیست و شخصاً هم به تنوع الگوهای حجاب (حتی در مدل و رنگ چادر) باور دارم. اما این مشاهدات پراکنده، نشانه‌ی خطر است.

 • «مظلومیت منطق عاشورا» و «غلبه منطق مظلومیت»

  «مظلومیت منطق عاشورا» و «غلبه منطق مظلومیت»

  حادثه عاشورا پایه و اساسی دارد که «منطق عاشورا» و کنش امام حسین (ع) و یارانش را می‌سازد. پایه اول، اعتراض به بی‌عدالتی سیاسی است. فقدان عدالت در دسترسی به قدرت و نادیده گرفتن حق مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خود که در اعتراض امام حسین به جانشینی یزید به جای معاویه بر خلاف سنت بیعت و معاهده با امام حسن (ع) تجلی می‌کند.

 • «لحظات خلاق» و «لحظات اخلاق» در ماه محرم

  «لحظات خلاق» و «لحظات اخلاق» در ماه محرم

  یادداشتی از دکتر نعمت الله فاضلی به مناسبت ماه محرم

 • وقتی می گویی راه نجات دانشگاه نیست، انگار داری از مریخ حرف می زنی!

  وقتی می گویی راه نجات دانشگاه نیست، انگار داری از مریخ حرف می زنی!

  رویکرد امروز- انگار کاغذ پاره مدرک را بگیرند ، استعدادهایشان شکوفا می شود ، کار پیدا می شود و دولت حاضر و اماده استخدامشان می کند ! همه اینها سراب باطل تخریب استعدادها توسط دانشگاه است ؛ من می گویم : حداکثر بیست درصد از یک جامعه که عاشق محض یاد گرفتن و درس و علم هستند باید بروند دانشگاه ؛ بقیه باید خودشان را از زنجیر فیل اموزش نجات دهند ، و بروند سراغ ساختن زندگی ؛ زندگی ساختن هم چند چیز می خواهد که اگر بعد مدرک سراغش بروی خیلی سخت تر است.

 • غرور ملی پوشک‌مال شده، نخبگان‌ بی‌تفاوت و رسانه مخرب

  غرور ملی پوشک‌مال شده، نخبگان‌ بی‌تفاوت و رسانه مخرب

  ول، آیا ما ایرانیان باید بابت نداشتن خمیر سلولزی که ماده‌ای طبیعی است و در کشور ما وجود ندارد یا منابع آن کافی نیست، شرمنده باشیم؟ دوم، وقتی ارزش بازار داخلی پوشک در ایران فقط 0.3 درصد کل بازار جهانی است، آیا منابع ملی را باید برای ساخت کارخانجات تولید مواد اولیه پوشک باید صرف کرد؟ آیا شرکت‌های خصوصی به دلیل منطق اقتصادی ناشی از کم بودن ارزش بازار مواد اولیه پوشک از سرمایه‌گذاری روی تولید آن‌ها به درستی خودداری نکرده اند؟ این خودزنی در فضایی رخ می‌دهد که نخبگان سکوت می‌کنند و با عامه مردم هم‌صدا می‌شوند؛ و رسانه به عوض آن‌که روشنگر باشد و مسأله را بزرگ‌تر از آن‌چه هست جلوه ندهد، در سر دعوایی سیاسی، پوشک را ابزار زدن دولت و تحقیر ملی قرار می‌دهد. آیا ما فرزندان‌مان را با حس زندگی در کشوری که قادر نیست پوشک تولید کند بزرگ می‌کنیم؟ سؤال اصلی درباره پوشک نیست، درباره جامعه‌ای است که نخبگان و رسانه‌اش چنین بی‌تفاوت و مخرب شده‌اند.

 • فهم علی علیزاده!

  فهم علی علیزاده!

  علیزاده یک جنبش سبزی تیر بود و یک لندن نشین در خدمت استعمار. او مهیمان ثابت تحلیل بی بی سی بود با یک گزاره تکراری: ایران یک حکومت اقتدارگرا دارد. علیزاده اکنون در حال توبه است، او آرام آرام توجه تحلیلش را از آزادی به مساله استقلال تغییر داد و اهمیت نیشن استیت را درک کرد.

 • خودتان را از فریب مدرک نجات دهید، سرابی بیش نیست.

  خودتان را از فریب مدرک نجات دهید، سرابی بیش نیست.

  حالا به شرایطی رسیدیم که هر کس دیپلم دارد با احتمال کار هشتادو پنج درصد روبروست ، اما اگر لیسانس بگیرد پنجاه و پنج درصد ممکن است کار داشته باشد ؛ حال انکه اگر ان چهار سال را خرج اموختن یک مهارت ، یک کار و یا یک عمل اجتماعی کند ، می تواند چند سال توقع اغاز یک زندگی اقتصادی را برای خودش داشته باشد ؛ این وضعیت در بین دختران وضع بدتری دارد و احتمال کار ، مستقل شدن و توانایی اقتصادی انها ده درصد با لیسانس کمتر از پسرهاست ؛ حالا باید ایستاد ، و بلند گفت : دانشگاه نروید ! دانشگاه به شما اینده نمی دهد ؛ کار نمیدهد

 • آیا کسی بازخواست خواهد کرد؟

  آیا کسی بازخواست خواهد کرد؟

  از این روست که در شرایط فعلی حتی اگر کسی موضع انقلابی و دینی هم نداشته باشد به عنوان دلسوز جامعه ایرانی و دلباخته وطن وظیفه دارد که برای ایجاد حسن تفاهم و نزدیک کردن روابط و رفع ذهنیت های منفی بکوشد، زیرا نقشه خطرناک این است که جامعه به دو بخش تقسیم شود و با هم درگیر شوند؛ خودی و غیرخودی! خود اندیش و دگراندیش! طرفدار کنسرت مخالف کنسرت!

 • ملا عمر بازار تهران را نباید فراموش کرد/ همکاران وحید مظلومین درباره او چه می گویند؟

  ملا عمر بازار تهران را نباید فراموش کرد/ همکاران وحید مظلومین درباره او چه می گویند؟

  اینکه آیا مظلومین در مقابل اطلاعاتی که دریافت می‌کرده، کمک‌های محدودی به آنها انجام می‌داده (مانند آنچه نماینده دادستان از همکاری‌های مظلومین با یکی از مدیران ارشد بانک مرکزی پس از بازنشستگی‌اش مثال زد) یا شرکای بزرگ‌تری داشته که از او به‌عنوان ابزاری در بازار استفاده می‌کرده‌اند نیز امروز قابل پیگیری نیست؛ اما ملاعمر بازار تهران را نباید فراموش کرد. پرونده او احتمالا تا آن زمان که بتوان اطلاعات بیشتری درباره روابط عیان و پنهانش به دست آورد، باز خواهد ماند.

 • حضور در شکاف‌های خطرخیز

  حضور در شکاف‌های خطرخیز

  دم از اصلاحات زدیم؛ اما همیشه سرمان را بالا گرفتیم و با حکومت سخن گفتیم. نه با دیگر روشنفکران در سطح ملی سخن گفتیم؛ نه با فرودستان و نه با درحاشیه‌ماندگان.

 • دقیقا به کدام شاخصه دولت باید امیدوار شویم؟

  دقیقا به کدام شاخصه دولت باید امیدوار شویم؟

  اتفاقاتی که در عرصه سیاسی و اقتصادی در حال وقوع است، امیدوارترین مردم کره زمین یعنی ایرانیان را مردد کرده و از این رو مسوولان، کارشناسان و کنشگران سیاسی و اجتماعی طی روزهای اخیر بر ضرورت حفظ و افزایش امید در جامعه سخن گفته‌اند

 • کماکان دانشگاه‌ها در زمره قابل‌اعتمادترین نهادها

  کماکان دانشگاه‌ها در زمره قابل‌اعتمادترین نهادها

  اگر شما هم آن‌قدر ثروتمند هستید که بخواهید اموالی را وقف کرده یا بخشش کنید، دانشگاه‌های اصلی کشور را در خاطر داشته باشید. آینده عقلانیت، توسعه و سرنوشت زندگی ما ایرانیان با کیفیت این دانشگاه‌ها به هم گره خورده است. اگر می‌توانید، به وقف و کار خیر برای دانشگاه‌ها بیندیشید. کسی چه می‌داند، شاید دانشگاهی که شما به آن کمک می‌کنید، روزی نقش دانشگاه هاروارد را در ایران ایفا کرد.

 • احترام به پلیس حاصل کار فرهنگی

  احترام به پلیس حاصل کار فرهنگی

  این روزها در فضای مجازی کلیپ حمله به مامور راهور شیراز در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. به همین بهانه چند پیام در موضوع پلیس کانادا برای شما کار خواهیم کرد.

 • ۱۷ شهریور 57 ، ۱۷ شهریور 97

  ۱۷ شهریور 57 ، ۱۷ شهریور 97

  آن زمان مردم به لحاظ سیاسی منسجم‌تر و یکرنگ‌تر بودند و شرایط ظهور یک انقلاب سیاسی فراهم بود

 • درباره این سکولاریسم هم بگوئید!

  درباره این سکولاریسم هم بگوئید!

  سی سال قبل یعنی آبان 67 امام راحل در پاسخ به نامه محمد علی انصاری همچون حکیمی دور نگر و ژرف اندیش، هشدار داد که آنچه در آینده مهم است ،«مسائل مورد ابتلای مردم و حکومت است» که «فقها باید» برای آن فکری کنند و «نیاز عملی»جامعه به آنها را رفع نمایند