رانیتیدین

رانیتیدین دارویی است که می‌ توان آن را با نسخه‌ ی پزشک متخصص و حتی بدون‌ نسخه نیز از داروخانه ها تهیه کرد.

رویکرد امروز متاسفانه امروزه به سبب استفاده ی حداکثری از غذاهای آماده و همچنین فشارهای عصبی ناشی از اتفاقات زندگی، بسیاری از افراد با مشکلات و ناراحتی های عصبی و همچنین گوارشی مواجه هستند! داروی رانیتیدین ، به عنوان یکی از پر مصرف ترین داروها در کشور ایران، با کاهش اسید معده می تواند در درمان مشکلات گوارشی ناشی از افزایش اسید معده تاثیرگذار باشد.

مشکلات گوارشی

لازم به بیان است داروی رانیتیدین در واقع یک داروی آنتی هیستامین است که در ناحیه ی معده، گیرنده های هیستامین را غیر فعال می کند و مانع از ترشح اسید سلول های معده می گردد. لازم به بیان است رانیتیدین برای درمان زخم معده و زخم روده تجویز می شود و پس از بهبود، این دارو از عود بیماری پیشگیری به عمل می آورد. همچنین قرص رانیتیدین برای درمان مشکلات مری نیز مصرف می شود!

بد نیست بدانید این دارو در درمان مشکلاتی همچون زخم های معده و دوازدهه، بازگشت اسید از معده به مری و گلو (رفلاکس یا به اصطلاح ترش کردن) و همچنین احساس سوزش در معده تا گلو و مهم از همه سوء هاضمه می تواند کمک کننده و یاری رسان باشد. دقت داشته باشید استفاده از رانیتیدین برای درمان سایر مشکلات، معمولا نیازمند مصرف دراز مدت آن است؛ ممکن است برای درمان سایر بیماری‌ ها مجبور بشوید برای هفته‌ ها و یا حتی ماه‌ ها داروی رانیتیدین مصرف کنید.

رانیتیدین دارویی است که می‌ توان آن را با نسخه‌ ی پزشک متخصص و حتی بدون‌ نسخه نیز از داروخانه ها تهیه کرد.

داروی رانیتیدین

چندی پیش خبری مبنی بر  سرطان‌ زا بودن برخی داروهای رانیتیدین موجود در بازار شایع شد! خبری که به سرعت پیچید و قدرت گرفت. سخنگوی سازمان غذا و دارو، کیانوش جهانپور نیز در واکنش به این خبر اعلام کرد مدتی پیش موضوعی در بازار داروها مطرح شد و آن هم سرطان‌ زا بودن برخی داروهای رانیتیدین بود که این موضوع بررسی شد و به شرکت‌ های تولیدکننده این دارو اعلام شد. اما تا اکنون گزارشی مبنی بر وجود ناخالصی در این دارو گزارش نشده است!

بنابراین داروهای رانیتیدین‌ موجود در بازار مشکلی ندارند و سرطان زا بودن آن ها نقض می شود. توجه داشته باشید چنانچه مشکلی در زمینه ی این داروها وجود داشته باشد، به محض مشاهده، ریکال دارو انجام خواهد شد!

لازم به بیان است سازمان غذا و دارو در ۷ مهر ماه سال ۱۳۹۸ شمسی نامه‌ ای به شرکت‌ های داروسازی تولید کننده ی داروی رانیتیدین ابلاغ کرد که بر اساس آن شرکت‌ ها بایستی نمونه‌ ای از داروی خود را به سازمان غذا و دارو ارسال کنند.

اسید معده

در این نامه آمده است:

“با توجه به گزارشات ارائه شده از سوی سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FDA) مبنی بر شناسایی ناخالصی نیتروزامین از نوع (NDMA) در فرآورده‌ های رانیتیدین، لازم است آزمایشات لازم جهت بررسی میزان ناخالصی فوق در فرآورده‌ های رانیتیدین ساخت آن شرکت صورت گیرد. بدین منظور مقرر فرمایید ظرف مدت ۳ روز نمونه‌ هایی از محصولات رانیتیدین ساخت آن شرکت (قرص و شربت) جهت انجام آزمایشات به این اداره کل ارسال گردد، همچنین اگر شرکتی برای ساخت محصولات رانیتیدین از منابع ماده ی اولیه متفاوتی استفاده می‌ کند، لازم است نمونه‌ های محصول برای هر منبع ماده اولیه (با ذکر نام منبع) جداگانه ارسال گردند.»

در انتها لازم به بیان است محققان و پژوهشگران سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FDA) در نتایج تحقیقات اخیر خود دریافته‌ اند که احتمالا برخی از داروهای رانیتیدین از جمله برخی از محصولاتی که معمولا با نام تجاری دارویی Zantac شناخته می‌ شوند، سرطان‌ زا هستند.

بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که عوارض رایج داروی رانیتیدین شامل سردرد، یبوست، اسهال، تهوع و استفراغ می باشد. دقت داشته باشید چنانچه این اثرات خفیف باشد، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین برود.

چنانچه این علائم حاصل از مصرف داروی رانیتیدین از بین نرفت، توصیه می کنیم حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. همچنین در بعضی موارد، داروی راینیتیدین باعث بروز عوارض جدی تری می شود که در صورت بروز عوارض جدی، باستی فورا با پزشک متخصص تماس بگیرید؛ عوارضی چون:

زرد شدن پوست یا سفیدی چشم

خستگی زیاد

احساس دل درد

توهم

بروز تاری دید

احساس گیجی

تنگی نفس

ضربان قلب سریع و…

البته گاهی ممکن است واکنش آلرژیک جدی بعد از مصرف داروی رانیتیدین نیز بروز کند.

منبع:کولاک

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین