برایان هوک

واشنگتن مخالفان دیرینه را در زمینه تبادل اطلاعات و همکاری‌های نظامی علیه یک تهدید مشترک به همکاری وا میدارد.

رویکرد امروز به گفته مقامات آمریکایی که با دیپلماسی مخفی آشنا هستند ، اسرائیل و امارات متحده عربی جلسات پنهانی ترتیب دادند که در ماه‌های اخیر توسط آمریکا ترتیب داده شد تا اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند و هماهنگی های لازم را برای مقابله با آنچه که آنها به عنوان تهدید فزاینده از سوی ایران تلقی می شود ، انجام دهند.

این جلسات توسط برایان هوک ، بالاترین مقام وزارت امور خارجه در مورد ایران تشکیل شده است و آخرین نشان از همگرایی مداوم بین اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است ، که عمدتاً ناشی از نگرانی مشترک آنها نسبت به تهران و تلاش برای گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران است.

 یک مقام رسمی آمریکا می‌گوید ، نخستین جلسه در بهار و دوم نیز اخیراً برگزار شد. وی از تاریخ دقیق و مکان جلسات غیر رسمی چیزی نگفت. مقامات گفتند که در این جلسات فقط تعداد معدودی از درون دولت آمریکا حضور داشته‌اند.

 اسرائیل از بین کشورهای غربی تنها با مصر و اردن روابط دیپلماتیک دارد.  اختلافات تاریخی با این دو کشور و همچنین سایر کشورهای عربی ، به ویژه در مورد اختلاف اسرائیل و فلسطین ، همچنان باقی مانده است.

اما پنهان و گهگاه آشکار ، روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در سال‌های اخیر به سرعت گسترش یافته است ، زیرا نگرانی ها درباره برنامه هسته‌ای ایران و نقش آن در درگیری ها در عراق ، سوریه و یمن رو به گسترش است.

 بحث و گفتگو میان مقامات آمریکایی ، اسرائیلی و اماراتی ، اگرچه هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارند ، اما به نظر می‌رسد که این تماسها فراتر از ارتباطات نمادین و آغازی برای ترسیم نقشه راه و هماهنگی درمورد موضوعات خاص هستند.  مقامات آمریکا گفتند که آن‌ها در تلاش برای افزایش همکاری‌های دیپلماتیک، نظامی و اطلاعاتی برای مقابله با ایران بودند.

 تعمیق همکاری بین اسرائیل و کشورهای عرب نتیجه کنفرانسی با میانجگری ایالات متحده در مورد امنیت خاورمیانه است که در ماه فوریه در ورشو برگزار شد. در این نشست دو روزه رهبران اسرائیل ، ایالات متحده ، عربستان سعودی و ده ها کشور دیگر در تلاش برای ایجاد یک کارزار جهانی علیه ایران گرد هم آمدند.

بهره گیری از مطالب مرکز مطالعات خلیج فارس تنها با ذکر منبع مجاز است.

منبع:خلیج فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین