کد خبر: 6716
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
آیت الله یزدی و آملی لاریجانی

حاشیه‌نگاری بر ماجرای دو آیت‌الله

رویکرد امروز این روزها حال و هوای رابطه رؤسای پیشین قوه‌قضائیه ابری است. آیت‌الله محمد یزدی در دیدار مسئول و معاونان مرکز بسیج اساتید حوزه به سختی آیت‌الله صادق لاریجانی را مورد انتقاد قرار داده و با اشاره به درخواست لاریجانی جهت عزیمت و سکنی در نجف اشرف گفته است: خوب بروید آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود، چه رسد که نجف بروید.

«اگر در آن زمان مطرح نشد و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند». این جمله را آیت‌الله مرتضی مقتدائی پس از اعتراض آیت‌الله محمد یزدی به رئیس پیشین قوه‌قضائیه بیان کرده است.

چندی پیش محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار مسئول و معاونان مرکز بسیج اساتید حوزه، صادق آملی لاریجانی، رئیس پیشین قوه‌قضائیه را مورد انتقاد شدید قرار داده و گفته: «فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید. رییس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟! به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟»

پیرو این سخنان بود که مرتضی مقتدایی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت محمد یزدی چنین سخنانی را پیش از این نیز در جلسات خصوصی بر زبان رانده بود و این بار علنی گفته است. مرتضی مقتدایی معتقد است این قبیل حرف‌ها باید پیش از این و در دوره ریاست آملی لاریجانی بیان می‌شده است.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس نیز به وبسایت «اعتماد آنلاین» گفته است: «بهتر است روحانیون انتقادات‌شان را خصوصی مطرح کنند»، زیرا به گفته او «مطرح شدن این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای بر روحیه مردم اثر می‌گذارد و شائبه رقابت بین آن‌ها را ایجاد می‌کند».

انتقادات محمد یزدی به صادق لاریجانی حاوی ۳ نکته است؛ هجرت به نجف، دستگیری رئیس دفتر و ساخت مدرسه علمیه که از آن تعبیر به کاخ کرده است. 

هجرت به نجف

پیشتر در فضای رسانه‌ای مطرح شد که صادق لاریجانی نامه‌ای به مقام رهبری نوشته است و ضمن انتقاداتی که خارج از عرف رسمی بوده خواستار مهاجرت به نجف اشرف شده است. وی در این نامه گفته مایل به حضور در نجف و درس و بحث بوده و می‌خواهد به وصیت مرحوم ابوی عمل کند. 

حاشیه‌نگاری بر ماجرای دو آیت‌الله

این نامه در ابتدا از سوی روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام تکذیب شد و علی مطهری نیز گفته وقتی صادق آملی لاریجانی موضوع رفتن به نجف به دلیل دستگیری رئیس دفترش را تکذیب کرده باید اعتماد کنیم.

بنا داریم تکذیبیه روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام را حمل بر صحت کنیم، اما با گفته‌های اخیر محمد یزدی نمی‌دانیم چه کنیم. اگر واقعا نامه‌ای وجود نداشته و صرفا شایعاتی است که منتشر شده چرا رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با سخنان خود بدان دامن زده است و در این میان صداوسیما نیز جسته و گریخته بدان می‌پردازد. نکته قابل توجه آن است که عده‌ای از جریان اصولگرایی نیز اشکالاتی را متوجه صادق لاریجانی و عوامل اجرایی او کرده‌اند. به نظر می‌رسد اکنون با وجود شایعات مطرح شده بهتر است راجع به آن اطلاع رسانی دقیقی صورت گیرد تا جلوی هجمه شایعات گرفته شود و با متهمین احتمالی نیز برخورد مناسبی صورت گیرد. 

اکبر اتباعی طبری کیست؟

اکبر طبری در بیست سال گذشته سمت‌های مهمی در قوه‌قضائیه داشته است. وی که تخصصی در حوزه حقوق ندارد معاون اجرایی ریاست و مدیر کل امور مالی قوه‌قضائیه بوده است. بسیاری از پروژه‌های تفریحی و اقتصادی و ساخت‌وسازها تحت نظارت او قرار داشته است. 

حاشیه‌نگاری بر ماجرای دو آیت‌الله

مجتمع اقامتی رفاهی شاهچراغ شیراز، مرکز فوق تخصصی دندانپزشکی قوه‌قضائیه، مجموعه آبی و استخرهای شیراز، مشهد و سرعین و همچنین مجتمع فرهنگی رفاهی بزرگ میلاد مشهد از جمله پروژه‌هایی بود که ساخت و راه‌اندازی آن را اکبر طبری برعهده داشت.

تیرماه سال جاری اکبر طبری بازداشت شد. گفته می‌شود بازداشت او با دستور مستقیم ابراهیم رئیسی انجام شده است. برخی منابع به احتمال مطرح بودن اتهامات مالی در پرونده او پرداختند، هرچند سخنگوی قوه‌قضاییه گفته موضوع به توصیه و اعمال نفوذ در پرونده‌های قضایی مربوط است.

نخستین بار خبرگزاری فارس سال ۱۳۸۶ در مطلبی با عنوان تغییرات گسترده در قوه‌قضائیه نوشت که «اخبار تأییدشده حاکی است که طبری، مدیرکل امور مالی قوه‌قضائیه به‌زودی تغییر می‌کند».

اما بر خلاف گمانه‌زنی‌های فارس، اکبر طبری نه تنها برکنار نشد، بلکه پس از انتصاب صادق آملی لاریجانی به جای محمود هاشمی شاهرودی، به سمت «مدیر کل امور مالی و همچنین معاون اجرایی حوزه ریاست» منصوب شد.

با این حال برکناری اکبر طبری، به بحث‌ها و حاشیه‌ها درباره او پایان نداد و علیرضا زاکانی در مناظره‌ای با مصطفی تاجزاده فاش کرد که اکبر طبری همان فردی است که او را قبل‌تر بیچاره کننده دو رئیس قوه‌قضائیه دانسته و تأکید کرده بود که عزل او کافی نیست و باید محاکمه شود.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران که قبل‌تر خواستار توضیح مقامات قوه‌قضائیه درباره فعالیت‌های اقتصادی این نهاد شده بود، در واکنش به بازداشت دستیار صادق لاریجانی در زمان ریاست بر قوه‌قضائیه، خواستار رسیدگی به «تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم» شد. اکنون این شایعه مطرح شده است که نامه صادق لاریجانی به مقام رهبری و قصد عزیمت به نجف اشرف بی ارتباط با دستگیری اکبر طبری نیست.

حاشیه‌نگاری بر ماجرای دو آیت‌الله

مدرسه علمیه حضرت ولی‌عصر(عج)

محمد یزدی معتقد است به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساخته‌اند. مدرسه مذکور که پیشتر تحت اشراف آیت‌الله میرزا هاشم آملی پدر صادق لاریجانی بود، یک مدرسه جمع و جور با ظاهری بسیار ساده و قدیمی در خیابان معلم قم بود. این مدرسه توسط صادق لاریجانی تجدید بنا شد و امروز محمد یزدی از آن به کاخ تعبیر می‌کند. اینکه آیا در این شرایط اقتصادی، مدرسه علمیه‌ای با این شکل و شمایل احتیاج هست یا خیر، بحثی است که در جای خود باید بدان پرداخته شود، اما دو نکته در این میان وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد.

اولا اگر این مدرسه را بتوان تشبیه به کاخ کرد باید اذعان داشت مدارس علمیه دیگری نیز در قم وجود دارد که چنین شرایطی دارد و این اشکال به آن‌ها نیز وارد است.

ثانیا مدرسه مزبور روبه‌روی جامعه مدرسین حوزه علمیه بوده و از روزی که بنای ساخت آن گذاشته شد رئیس جامعه مدرسین نیز در جریان بوده است. چرا از همان بدو امر با آن مخالفت نشد. شاید از همین بابت است که مرتضی مقتدایی گفته: «اگر در آن زمان مطرح نشد و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند».

منبع:دیدار نیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین