کد خبر: 6559
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
سینمای بالیوود

ستاره‌های زن در این سال‌ها در زمینه‌ها و فعالیت‌های دیگری همچون تهیه کنندگی و کارگردانی هم ورود پیدا کرده‌اند

رویکرد امروز صنعت فیلم بالیوود همیشه یک سنگر مردانه بوده است. فیلم‌های سینمای هند غالبا  محور ستاره‌های مرد می چرخد که همیشه زمان بیشتری از فیلم‌ها به آنها اختصاص داده شده و نقش‌ها و دیالوگ‌های قوی‌تری برای آنها درنظر گرفته شده است. اما به نظر می‌رسد اوضاع در حال تغییر کردن است. قهرمان زن فیلم‌های بالیوود  طی چند سال اخیر نقش‌های بهتر و بزرگتری به نمایش گذاشته‌اند. ستاره‌های زن بعضا حتی دستمزد اول و اصلی کار را در یک فیلم دریافت می کنند.

ستاره‌های زن در این سال‌ها در زمینه‌ها و فعالیت‌های دیگری همچون تهیه کنندگی و کارگردانی هم ورود پیدا کرده‌اند و قدرت قابل توجهی به دست گرفته‌اند.  مطمئناً این امر می تواند منجر به دستیابی صنعت  بالیوود به محیط کاری بهتری شود و در پرداخت دستمزد به ستاره‌های زن و مرد یکسان سازی صورت بگیرد. در اینجا نگاهی به فعالیت بعضی از این سوپراستارها خواهیم داشت که با انتخاب‌های خود، باعث ایجاد تحول در قوانین سینمای هند شده‌اند.

۱- ویدیا بالان

Image result for ‫ویدیا بالان‬‎

ویدیا بالان با بازی در ۵ نقش قابل توجه و گسترده پیاپی به نام‌های «پا» (۲۰۰۹)، کمدی تاریک «عشقیا» (۲۰۱۰)، تریلر نیمه بیوگرافی «هیچ کس جسیکا را نکشت» (۲۰۱۱)،  «درتی پیکچر» (۲۰۱۱)،  و «کاهانی» در سال ۲۰۱۲  در سینمای هند شگفتی آفرید. او در فیلم کاهانی نقش یک زن باردار آسیب پذیر را بازی کرد که در انتها مشخص می‌شود که این ظاهر باردار تنها یک نقش در راستای انتقام گیری بوده است.  ویدیا بالان چند سال به صورت پیاپی دریافت کننده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره های مطرح سینمایی همچون فیلم فیر بود. ویدیا بالان با بازی در نقش اصلی اکثر این فیلم‌های زن محور، در تغییر جایگاه ستاره‌های زن در سینما تاثیر حائز اهمیتی داشت. او بعد از ازدواج با سیدارت روی کاپور، تهیه کننده برجسته بالیوود کم کار شد.

۲- کانگنا رانات

Image result for ‫کانگنا رانات‬‎

فیلم «کاهانی» با بازی ویدیا بالان یک درام انتقام جویانه زن محور بود، ژانری که پیش‌تر تنها منحصر به قلمرو ستاره‌های مرد بود. فیلم «ملکه» با بازی کانگنا رانات درمورد زنی بود که به یک سفر انفرادی می‌رود تا خودش را کشف کند. هیچ کس به این اندازه کانگنا در این فیلم سرگرم کننده و تجلی بخش نبود و او به تنهایی تمام بار این فیلم را به دوش می کشید. بعد از آن کانگنا در فیلم « Tanu Weds Manu Returns» یک نقش لایه لایه دیگر را بازی کرد او در این فیلم در دو نقش ایفای نقش کرده است. او در این فیلم نقش یک ورزشکار را بازی کرده که عاشق یک مرد متاهل می شود و در مرحله‌ی دشواری برای انتخاب قرار می‌گیرد. کانگنا رانات غالبا نقش هایی را ایفا می‌کند که مورد حمایت عمیق نویسنده قرار می گیرند. او در سال ۲۰۱۷ در یک فیلم درام جنایی به نام «سمران» بازی کرد. داستان این فیلم براساس یک داستان واقعی نگاشته شده بود و کانگنا نقش زنی را در این فیلم بازی کرده که نقشه دزدی از بانک‌ها را ترتیب می‌دهد. بعد از آن کانگنا رانات در متفاوت‌ترین فیلم در کارنامه کاری‌اش به نام «Manikarnika: The Queen Of Jhansi» ایفای نقش کرد. کارگردان این فیلم به دلیل بروز یک سری مشکلات کار را در میانه راه رها کرد و کانگنا تیم را به شکل متحد مدیریت کرد و با در دست گرفتن کارگردانی فیلم؛ کار را به بهترین نحو به اتمام رساند. کانگنا رانات یکی از متمایزترین ستاره های زن بالیوود است که در فیلم‌های زن محور قابل  توجهی ایفای نقش کرده و موفقیت چشمگیری بدست آورده است.

۳- عالیا بات

Image result for ‫عالیا بات‬‎

عالیا بات به خاطر انتخاب‌های جسورانه و درست در بالیوود شهرت دارد. او در فیلم دوم خود، «هاوی وی» کاراکتر دختری را بازی کرد که عاشق کسی می‌شود که او را ربوده است. بازی خیره کننده او در این فیلم نظرها را به خود جلب کرد. او در سال ۲۰۱۶ در فیلم دیگری به نام «اورتا پنجاب» یک کاراکتر متفاوت دیگر را ایفا کرد و نهایتا در سال ۲۰۱۸ در بهترین فیلم دوران حرفه ای خود تاکنون، «راضی» نقش یک جاسوس را بازی کرد، فیلمی زن محور که تمام بار فیلم را به تنهایی به دوش کشید و درنهایت به خاطر بازی در این فیلم عنوان بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. او این جسارت در بازی را یک بار دیگر با فیلم «گولی بوی» تکرار کرد.

۴- سونام کاپور آهوجا

Related image

این ملکه فشنیستای بالیوود، کار خود را با بازی در فیلم «ساوریا» ساخته سانجی لیلا بانسالی در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد. این فیلم در گیشه موفق عمل نکرد اما سونام کاپور در این فیلم دیده شد. در سال ۲۰۱۳ فیلم «رانجنا» بود که هنر بازیگری سونام کاپور را برای مخاطب به نمایش گذاشت. او در این فیلم یک کاراکتر پیچیده با تم انتقام را بازی کرد و مورد تحسین قرار گرفت. این کاراکتر علی رقم داشتن حس عداوت، توانسته بود حس معصومیت خود را حفظ کند. «خوبصورت» فیلم بعدی این بازیگر مطرح بود که با محوریت بازی او ساخته شده بود. فیلم «نیرجا» نقطه اوج کاری سونام به حساب می‌آید. او در این فیلم نقش یک مهماندار هواپیما را ایفا کرد که به خاطر نجات جان مسافران، جان خود را فدا می‌کند و با این بازی جسورانه هم نظر مخاطبین و هم نظر منتقدین را به خود جلب کرد. In Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga (۲۰۱۹) آخرین فیلمی است که از این ستاره برجسته و متفاوت اکران شده است. او با بازی در نقش یک همجنس گرا، بزرگترین ریسک دوران حرفه‌ای خود را انجام داد. بنابراین او نیز فیلم‌های زن محور قابل توجهی را بازی کرده است.

۵- دیپیکا پادوکن

Image result for ‫دیپیکا پادوکن‬‎

وقتی دیپیکا پادوکن در سال ۲۰۱۲ در فیلم «کاکتیل» نقشی منفی ایفا کرد برای مخاطبین باورپذیر نبود. او در این فیلم کاراکتر دختری ساده را بازی کرده که به سبک خودش زندگی می‌کند. در پیکو (۲۰۱۵) ، او یک کارآفرین جوان بازی کرد که مجرد است و یک پدر عجیب و غریب دارد، پدری که از این که بگوید دخترش باکره نیست هیچ رعبی ندارد. نقش او در این فیلم آینه زندگی بسیاری از دختران جوان که درگیر مشکلات متعددی هستند. او در این فیلم خود را در مقابل ستون‌های باعظمتی چون امیتاب بچن و عرفان خان قرار داد و نمایشی از خود نشان داد که مخاطبین را مسحور خود کرد. در فیلم “بجیرائو مستانی» خیلی‌های انتظار داشتند که او را فقط در نقش یک معشوقه ببینند اما او در نقش یک شاهزاده جنگجو ظاهر شد. اگر رنویر سینگ روح این فیلم بود، پادوکن قلب فیلم بود. و درنهایت فیلم «پادماوات» یک فیلم ناب دیگر برای پادوکن است که شدیدا مورد حمایت نویسنده قرار گرفته و نقش او محوری‌ترین نقش فیلم است تاجایی که بالاترین میزان دستمزد را دریافت می‌کند.

۶- انوشکا شرما

Image result for ‫انوشکا شرما‬‎

انوشکا شرما با فیلم  NH۱۰ (۲۰۱۵) به جرگه تهیه کنندگان پیوست و خودش هم در این فیلم بازی کرد. او در این فیلم نقش همسری را ایفا می‌کند که بعد از کشته شدن شوهرش تبدیل به یک هیولا می‌شود. این فیلم تصویری از مناطق بد هند را نمایش می‌دهد و مخاطبین را عاشق نماد کاراکتر انوشکا می‌کند. او در سال ۲۰۱۷ یک فیلم دیگر به نام Phillauri را تولید کرد و در آن نقش یک روح را ایفا کرد. داستان طنز و تراژدی این فیلم فراتر از زمان خود را نشان می‌دهد. «Pari» جسورانه‌ترین انتخاب شرما در جایگاه یک تهیه کننده بود و نقش کاراکتری را بازی کرده که حاصل رابطه یک دیو با یک زن است. کاراکتر دشواری را در این فیلم ایفا کرد و به نظر بازی او برای مخاطب متقاعد کننده بود. جسورانه‌ترین انتخاب و بازی او با فیلم «زیرو» رفم خورد. او در این فیلم نقش یک نابغه معلول ولچرنشین را ایفا کرد که چندین ناتوانی حرکتی و گفتاری داشت و بازی بی نظیری به نمایش گذاشت.

۷- پریانکا چوپرا

Related image

پریانکا چوپرا همیشه بازیگر ریسک پذیری بوده است. او در فیلم اول خودش«اعتراض» در سال ۲۰۰۴ یک نقش خاکستری و تقریبا منفی را ایفا کرد و بازی او مورد توجه قرار گرفت.  بعد از بازی در یک سری فیلم تجاری چوپرا در یک فیلم زن محور بی نظیر به نام «فشن» در سال ۲۰۰۸ بازی کرد. او در این فیلم نقش یک سوپرمدل را بازی کرد که با موفقیت تمام توانست به  سوءمصرف مواد مخدر ، سوءاستفاده عاطفی ، افسردگی و شراب خواری غلبه کند  تا خود را به صدر برساند. او به خاطر بازی بی مثال خود در این فیلم توانست از دولت هند جایزه ملی دریافت کند. او در فیلم دیگری به نام «واتس یور راشی» در ۱۲ نقش متفاوت بازی کرد، اقدامی بی سابقه که در کتاب گینس ثبت شد. چوپرا در سال ۲۰۱۱ در فیلم «سات خون کا ماف» ساخته ویشال باردواج دوباره یک کاراکتر تاریک دیگر بازی کرد، نقش زنی را بازی کرد که هفت شوهر را به قتل رسانده است. او با بازی در فیلم «برفی» در سال ۲۰۱۲ با بازی در نقش دختری اوتیستیک،  به کمال رسید. انتخاب‌های بی نظیر و جسورانه چوپرا در سال ۲۰۱۵ با فیلم «مری کوم» ادامه دار شد. او در این فیلم که براساس زندگی واقعی یک بوکسور قهرمان هندی بود و برنده مدال المپیک است، اجرای منحصر به فردی داشت. در سال ۲۰۱۵ چوپرا تصمیم گرفت که تغییر مسیر بدهد و در سریال هالیوودی «کوانتیکو» بازی کرد. چوپرا یکی از ماندگارترین و موثرترین سوپراستارهای بالیوود در طول تاریخ محسوب می‌شود که تاثیر به سزایی در بروز  تغییرات عمده‌ در نوع نگاه به ستاره های زن در سینمای هند داشته است.

۸- تپسی پانو

Image result for ‫تاپسی پانو‬‎

این بازیگر جوان، بعد از دیده شدن در سینمای جنوب هند، در ال ۲۰۱۳ با فیلم «چشم بد به دور» وارد بالیوود شد. شخصیت او در این اثر کمدی مورد تحسین قرار گرفت. او پتانسیل دراماتیک خود را در سال ۲۰۱۵ با فیلم «Baby» ساخته نیراج پاندی نشان داد و این فیلم قهرمان گرا انگیزه بیشتری به او داد. فیلم زن محور « نام شابانا» در سال ۲۰۱۷ عزم او را جزم‌تر و اراده‌اش را مستحکم تر کرد. در سال ۲۰۱۶ او در فیلمی به نام «پینک» نقشی یک قربانی تجاوز جنسی را بازی کرد که برای به دست آوردن عدالت می جنگد و بازی او مورد توجه همگان قرار گرفت. پانو در سال ۲۰۱۸ در متفاوت‌ترین فیلم دوران کاری اش «Manmarziyan » بازی کرد. او در این فیلم نقش دختری را بازی کرده که میان دو حس شهوت و عشق گیر کرده و در نهایت معنای واقعی یک رابطه درست را درک می‌کند. شیمی او با عاشقش در فیلم، ویکی کوشل و همسرش، آبیشک بچن، شیمی درستی بود. آخرین فیلم اکران شده از این بازیگر« Game Over» (۲۰۱۹) فیلمی ترسناک است. او در این فیلم چند روایتی، نقش دختری با ویلچر را بازی کرده که می آموزد با شیاطین هم در دنیای بیرون و هم در ذهن خود مبارزه کند.

منبع:کولاک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین