کد خبر: 5926
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
ظریف

دیپلماسی ایران توانسته آمریکا را در دنیا منزوی بکند و ادامه خواهد داشت. انزوای امریکا و انزوای سیاسی امریکا به انزوای اقتصادی امریکا ادامه پیدا خواهد کرد.

رویکرد امروز وزیر خارجه کشورمان گفت: دیپلماسی ایران توانسته آمریکا را در دنیا منزوی بکند و ادامه خواهد داشت. انزوای امریکا و انزوای سیاسی امریکا به انزوای اقتصادی امریکا ادامه پیدا خواهد کرد.

مصاحبه غسان بن جدو رئیس شبکه المیادین با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران منتشر شد.

متن این مصاحبه به شرح زیر است:

جناب دکتر ظریف شما اصطلاح ( تیم B ) به وجود آوردید که معنی آن (بولتون بنیامین نتانیاهو و بن سلمان و بن زاید ) ایا این تیم هنوز خطری برای شما ومنطقه ایجاد میکند ؟ چون شما قبلاً انها را به تحریک متهم کرده اید، یا اینکه این تیم شروع به از هم پاشیدن چون که بن زاید تصمیم گرفت از این تیم خارج بشود؟

اصطلاح چهارگانه که من مطرح کردم کسانی بودند که در چند سال گذشته در ابتدا فقط نتانیاهو بولتون بودند، بعد دیگران بهش اضافه شدند خوب دیگران میتوانند خارج بشوند از آن، ما اتفاقاً دلمان می خواهد که همسایگان ما در منطقه بییایند وبه یک مجموعه جدید نروند، به آغوش منطقه برگردند. چه دلیلی دارند انها علیه قطر این اقدامات را می کنند فقط علیه ایران نیست، ببینید الان امارات و عربستان علیه مردم یمن اقدام می کنند، ایا قطر متحد ما بود علیه اقدام کردند؟ ایا سودان متحد ما بود ایا عمر البشیر متحد ما بود یا متحدشان بود؟ ایا لیبی متحد ما است؟ این جاهای که دارند تخریب میکنند جاهای که دارند به آشوب دامن می زنند، مردم همسایه‌شان قطری ها را میخواستند در واقع محاصره بکنند که خفه بشوند اگر ایران وارد نشده بود، این چه کاری دارند میکنند، ما حتماً دلمان میخواهد نه تنها امارات بلکه عربستان سعودی هم به گفتگو برگردند به همراهی وهمکاری منطقه برگردند حتماً استقبال میکنیم از اینکه این کشورها از این حرکت ضد صلح که در امریکا شکل گرفته توسط بولتون و نتانیاهو جدا بشوند،

من به همسایگان مان اطمینان میدهم که تندرو های امریکایی ورژیم صهیونیستی هیچ گاه یک سربازشان فدای شما نخواهد کرد، هیچ گاه یک قدم برای شما نخواهد برداشت، دیدی در چند ماه گذشته با شما چه کردند دیدی چگونه رفتار کردند، حتماً میتوانند خارج بشوندوحتما ما این امادگی را داریم که با انها نه تنها به عنوان خارج از رباعی بلکه به عنوان دوستان خودمون به عنوان هم کیشان خودمان به عنوان همسایگان خودمان وبه عنوان متحدین خودمان رفاقت کنیم دفاع کنیم ازشان.

ما بودیم که بعداز هشت سال جنگ وقتی کویت بهش حمله شد ما به حمایت از کویت رفتیم، ما بودیم بعداز اینکه عراق سالها علیه ما جنگید وقتی که داعش علیه عراق هجوم اورد ما رفتیم جوانهای ما برای مردم عراق فدا کردیم، حتماً مردم عراق نقش اول را داشتند، حتماً مردم سوریه نقش اول را داشتند، اما این ایرانی ها که رفتند کنار مردم عراق وسوریه خون دادند، شما همچنین توقعی از امریکا دارید؟ همچنین توقعی از رژیم صیونیستی دارید؟

ایا علایم ثابت و واضح در دست دارید نشان می دهد که امکان بیرون رفتن امارات از آن گزینه که شما آن را به عنوان خطر علیه شماومنطقه میدانید؟ ایا به شما پیشنهاد علنی یا محرمانه داده برای کاهش تنش بین دو کشور؟

علایم هست از اینکه سیاستی جدیدی مخصوصاً در مسایل منطقه ای ممکن است توسط دولت امارات دنبال بشود واگر بشود حتماً به نفع دولت امارات.

ایا سفرهای غیر علنی اماراتی به تهران وجود دارد؟

سفر غیر علنی. غیر علنی اعلام نشود واگر قرار اعلام بشود غیر علنی محسوب نمیشود.

ایران تا چه حد برای مقابله با هر تهدید امریکایی اماده است؟

ما کشور مقتدری هستیم ما کشوری هستیم که هشت سال نه فقط در برابر رژیم صدام بلکه برابر دنیا ایستادیم همه کمک کردند به صدام. از میگ روسی تا سلاح شیمیایی المانی تا اواکس امریکایی تا هفتاد وچند میلیارد دلار پول سعودی و حتی پول کویتی وپولاماراتی وحتی پول دیگران رفت در جیب صدام سلاح خرید برای صدام همه گونه حمایت از او گردد همه گونه فشار روی ما اوردند تازه ما اول انقلاب ما بود سلاح نداشتیم امکانات نداشتیم امروز به لطف خدا یکی از قویترین کشورهای منطقه هستیم که ما هزینه نظامی ما کسری از هزینه های نظامی عربستان وامارات اما ما یکی از قویترین کشورهای منطقه هستیم دنبال جنگ نیستیم دنبال تنش نیستیم دنبال برخورد نیستیم اما اگر با ما برخورد بکنند حتماً پاسخی جدی خواهیم داد.

مشاور رییس جمهور فرانسه در تهران بودند برای شما چه آورد وشما به ایشان چه گفتید؟

فرانسوی ها تلاش میکنند که راهکاری پیدا کنند که تنش کاهش پبیدا بکند. این جنگ جنگ اقتصادی است، تنش تنها از طریق تمام شدن تروریسم اقتصادی امریکا علیه مردم ایران خاتمه پبیدا می کند. این را فرانسوی ها کامل میدانند هم در سفر قبلی ایشان وهم در مذاکرات تلفنی که اقای دکتر روحانی واقای مکرون داشتند. ما صریحاً به فرانسوی ها گفتیم.

فرانسوی ها تلاش میکنند امریکا تحریم ها را کنار بگذارد وامکان پایین اوردن تنش وجود داشته باشد. تا چه میزان موفق باشند بستگی دارد به اینکه امریکایی ها چقدر همراهی بکنند. فرانسوی ها رسماً اعلام کردند که میانجی نیستند بلکه دارند تلاش می کنند. ما هم از هر تلاشی برای کاهش تنش استقبال می کنیم از هر تلاشی برای بازگرداندن برجام به عنوان یکی از دستاوردهای مهم بین المللی به شرایط اجرایی استقبال می کنیم.

همیشه گفتیم اقداماتی که ما داریم انجام می دهیم اقداماتی در چارچوب پارگراف ۳۶ برجام وهر زمان که طرف مقابل به تعهدات خودش عمل بکند حالا این طرف مقابل می توانند ااروپایی ها باشد میتواند امریکا باشد. اروپایی ها هم می تواند با اجرای تعهداتشان مشکلات را حل بکنند. ما یقین داریم که اگر همه کشورهای باقی مانده در برجام به صورت یک جا نه به صورت جدا گانه تحریمهایامریکایی ها را اجرا نکنند امریکا به هیچ وجه علیه همه کشورها نمی تواند تحریم کند. این از نظر سیاسی اقتصادی اصلاً غیر ممکن چنین اتفاقی بیفتاد. اقتصاد جهان چنین اجازه ای را نمی دهد لذا هم امریکا می تواند تحریمهایش متوقف بکند وهم هر کدام از لیناتفاقات که بیفتد ما اقداماتی که کردیم همه قابل بازگشت است. لذا پیام به صورت واضح به نماینده ورییس جمهور فرانسه از سوی بنده وهم از سوی جناب اقای رییس جمهور هم از سوی دکتر عراقچی که میزبان ایشان بودند به ایشان منتقل شد جناب شمخانی هم همچنین وایشان حتماً گزارش به اقای مکرون خواهند داد.

اتحادیه اروپا از شما ناراحت شده به خاطر تصمیم شما بر غنی سازی اورانیوم و در عین حال انگار انگلستان یک پیام به شما فرستاد از طریق توقیف نفتکش ایرانی. ایا پیشنهاد اروپایی جدی وجود دارد یا اینکه فقط در حد سخن گفتن؟

اروپایی ها امادگی نداشتند که سرمایه گذاری بکنند لذا به خاطر همین من دارم میگویم اگر اروپایی ها امادگی سرمایه گذاری داشته باشند به نفع خودشان هست که امریکا احساس نکند همیشه میتواند سیاستهایش را بر همه دنیا تحمیل بکند.

اقدام انگلیس علیه کشتی یک دزدی دریایی است و این دزدی دریایی واضح است که از سوی امریکایی ها صورت گرفته، تحریم نفت سوریه یک ادعای بی معنا است چون این تحریم که کشورهای اروپایی نفت از سوریه نخرند چون اولاً کشورهای اروپایی نفت به کسی صادر نمکنند. تحریمهای اتحادیه اروپا فرامرزی نیست. اتحادیه اروپا مخالف تحریم های فرامرزی است و میگویند امریکا تحریم فرامرزیمیکند. اشتباه میکند. لذا تحریم برای این است که اروپا نفت از سوریه نخرد؛ نه اینکه یک کشور دیگر به سوریه نفت بفروشد. لذا یک توجیه بچگانه و مضحک انگلیسی ها مطرح کردند. خوب رسماً اعلام بکنند که ما نوکر امریکایی هستیم و از طرف امریکا اقدام می کنیم و امریکا هم با توهین های که به سفیرشان کرده و با توهین‌هایی که به نخست وزیرشان کرده به خوبی این محبت را به ایشان پاسخ داده است. اقای بولتون گفت بزرگترین هدیه چهار جولای روز استقلال امریکا را دولت انگلیس با ضبط این کشتی به ما داد و اقای ترامپ نگذاشت حتی جوهر این هدیه خشک بشود و به سفیر انگلیس توهین کرد؛ هم به نخست وزیر انگلیس توهین کرد هم به دولت انگلیس توهین کرد. به قول ما ایرانی ها نوش جانشان با این اقدام که با انگلیس کردند.

اما در مورد همراهی اتحادیه اروپا بهترین دلیل انزوای امریکا جلسه دیروز اژانس بین المللی انرژی اتمی است. امریکایی ها در یک اقدام مضحک امدند و اجلاس حکام را تشکیل دادند؛ مثل جلسات شورای امنیت که علیه ما تشکیل داده بودند. یک بار دیگر ثابت کردند که منزوی هستند. دیپلماسی ایران توانسته انها را در دنیا منزوی بکند و به لطف خدا انشالله ادامه خواهد داشت. انزوای امریکا و انشاللهانزوای سیاسی امریکا به انزوای اقتصادی امریکا هم ادامه پیدا خواهد کرد. به خاطر اینکه من شعار نمیدهم. امریکایی ها دارند زیاد از حد از قدرت دلار استفاده می کنند از هر چیز که شما به صورت افراطی استفاده کنید آن امتیاز را به تدریج از دست خواهید داد امریکاییها رفتند به سمت فشار اوردن، به توانمندی جهانی اقتصادی خودشان و این را دارند تضعیف میکنند چون دارند زیاد از حد استفاده میکنند.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار