کد خبر: 5918
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
مسواک زدن

اگر سوال ما را متوجه نشده‌اید همین الان بروید دندان‌های خود را مسواک بزنید و سپس به سرعت یک لیوان آبمیوه بنوشید.

رویکرد امروز اگر سوال ما را متوجه نشده‌اید همین الان بروید دندان‌های خود را مسواک بزنید و سپس به سرعت یک لیوان آب میوه (پرتقال، لیمو، ‌چای یخ، آبجو، چای شیرین یا هر چیزی غیر از آب) بنوشید. مزه مزخرفی دارد، نه؟ لابد حالا متوجه شدید منظور ما از طرح این تیتر چیست. غذا را امتحان نکنید که مزه آن حتی بدتر هم می‌شود.

شما برای تبدیل مزه نوشیدنی‌تان به زهرمار، می‌توانید بسته به خمیردندانی که مصرف می‌کنید، سدیم لوریل اتر سولفات یا سدیم لورت سولفات (SLES) که به نام سدیم لوریل سولفات (SLS) هم شناخته می‌شود را لعنت کنید.

هر دوی این مواد، عواملی هستند که باعث کاهش کشش سطحی افزودنی‌های مزه‌دهنده مایعات می‌شوند و ترتیب مزه‌ها را در دهان شما به هم می‌ریزند. از این مواد در تهیه شوینده‌ها، نرم‌کننده‌های پارچه و لباس، رنگ‌های مختلف، ملین‌ها و حشره‌کش‌ها نیز استفاده می‌شود.

البته خبر خوش برای سیگاری‌ها این که همین مواد باعث می‌شوند اگر پس از مسواک زدن یک نخ سیگار دود کنید، مزه تلخ سیگار برای شما تبدیل شیرینی شود و اصطلاحا با آن یکی دو نخ بیشتر از بقیه سیگارهایتان حال کنید.

کار اصلی این مواد (SLES و SLS) که از فوم ساخته می‌شوند تسهیل در مسواک زدن است. درواقع وجود این مواد موجب سرخوردن مسواک روی دندان، ایجاد کف و نهایتا تمیز شدن دهان و دندان ما می‌شود. اما همزمان هر دوی این مواد از دو طریق باعث به هم ریختن سنسورهای داخل دهان ما در تشخیص و حس کردن مزه‌ها نیز می‌شوند. اول این که آنها گیرنده‌های حس‌کننده شیرینی را در دهان ما غیرفعال می‌کنند و همین باعث می‌شود پس از مسواک زدن نتوانیم شیرینی مواد غذایی را حس کنیم، ضمن این که فسفولیپیدهای موجود روی زبان ما را از کار می‌اندازند.

این مولکول‌های چرب ابتدا مانع از عملکرد گیرنده‌های تلخی در دهان و زبان ما می‌شوند اما به سرعت عملکرد آنها را تسریع می‌کنند و کاری می‌کنند هر ماده‌ غذایی که وارد دهان ما شود،‌ تلخ‌مزه‌ شود. همان زهرمار خودمان.

بنابراین قاعده کلی این است که هر نوع نوشیدنی که بعد از مسواک زدن بخورید، تلخ‌تر یا شیرین‌تر از حد معمول به نظر بیاید اما درواقع اکثراً تلخ‌تر می‌شوند. آخر کدام آدم عاقلی پس از مسواک زدن دلش بستنی، چای شیرین، قهوه یا حتی نوشابه نمی‌خواهد؟ اصلا مسواک می‌زنیم برای این که بعدش همین چیزها را بخوریم. سیگاری‌ها که حسابشان جداست.

شما برای یک خمیردندان خوب نیاز چندانی به فوم ندارید همین مقدار SLES و SLS موجود در خمیردندان هم به وفور در مواد غذایی اطراف ما یافت می‌شود. اما اگر از ما می‌شنوید آنها را امتحان نکنید، بچسبید به همین خمیردندان و محض رضای خدا هم که شده، پس از مسواک زدن مدتی صبر کنید و سپس شروع کنید به خوردن و نوشیدن. مخصوصا هنگام صبحانه که آدم حتی دوست ندارد دشمنش هم چای تلخ بنوشد.

منبع:کولاک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار