ترامپ

جنبه مهمتری که باید درباره آن درنگ کرد« شورش » چین علیه تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران است به طوری که دولت چین اعلام کرد که به وارداتش از نفت ایران به مانند گذشته ادامه می دهد.

رویکرد امروز «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله روزنامه رأی الیوم نوشت: دیپلماسی ایران در نشست وین که روز جمعه برای نجات توافق هسته ای با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی امضا کننده آن برگزار شد، موفقیت و دستاورد مهمی به دست آورد زیرا نمایندگان اروپایی تکمیل سیستم« اینستکس» برای تسهیل تجارت با ایران و دور زدن تحریم های آمریکا و تکیه بر ارزهای اروپایی و محلی برای اجتناب از استفاده از دلار در تعاملات تجاری با ایران را اعلام کردند؛ امری که منجر به بازگشت نفت به برخی از خریداران آن در پایتخت های اروپایی می شود.

ایرانی ها که به اروپا دو ماه مهلت دادند تا تحریم های آمریکا را بشکند و زیان ایران را به دلیل این تحریم ها جبران کنند،از زبان «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه تکمیل این سیستم را گامی خوب که بازتاب دهنده نیت های واضح اروپا برای پایبند نبودن به تحریم های آمریکا است، دانستند اما عراقچی تأکید کرد که این اقدام کافی نیست و همچنان در حد«نظر» است و تصمیم دولت ایران برای کاهش تعهدات خود به توافقنامه هسته ای تا زمانی که اروپایی به شکل کافی شروط ایران را برآورده نکنند ادامه خواهد یافت.

آن چه ایران به گفته عراقچی می خواهد ادامه صادرات نفتش به بازارهای جهانی به مانند قبل از عملی شدن دو دوم تحریم های آمریکا در اوایل ماه می است؛ تحریم هایی که باعث کاهش صادرات نفت ایران و کاهش در آمدهای نفتی سالیانه شد.

جنبه مهمتری که باید درباره آن درنگ کرد« تمرد » چین علیه تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران است به طوری که دولت چین اعلام کرد که به وارداتش از نفت ایران به مانند گذشته یا کمی کمتر ادامه می دهد و به صفر کردن صادرات ایران همانطور که دولت«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  بر آن اصرار می کند هرگز ملزم نمی شود.

گزارش های خبری تأکید کرده است که تقریبا چهار روز پیش یک نفتکش چینی از تنگه «هرمز» به سمت چین عبور کرده است و این عملی کردن این چالش است و بعید نیست که این اقدام چین باعث شود وارد کنندگان دیگر نیز جا پای چین بگذارند.

بی تردید دولت ترامپ از این که هم اروپا و هم چین تحریم های اعمال شده علیه ایران را به چالش کشیده اند به شدت ناراحت است و چه بسا ادامه ارسال هواپیماهای جنگی پیشرفته و کشتی جنگی به پایگاه های هوایی اش در خلیج فارس( پایگاه العدید در قطر) و پایگاه های دریایی اش در بحرین،امارات و عربستان بازتات دهنده همین نارحتی و عصبانیت است.

آیا اقدامات برای شکستن تحریم های آمریکا علیه ایران منجر به افزایش احتمالات رویارویی نظامی ایران و آمریکا می شود یا منجر به کاهش آن و کاهش شدت تنش زایی آمریکا به ویژه پس از سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا که حریم هوایی ایران را نقض کرد می شود؟

پاسخ به این پرسش دشوار است لیکن چیزی که می توان گفت این است که طرفین آمریکایی و ایرانی در عمل جنگ نمی خواهند ولی هر کدام از طرف ها بر شروط خود اصرار دارد و از طرف دیگر می خواهد امتیاز داده و کوتاه بیاید. ایران به شرط خود برای لغو فوری و کامل تحریم های آمریکا پیش از مذاکره اصرار می کند این در حالی است که آمریکا با این شروط مخالف است و می خواهد تحریم ها طی مذاکرات فقط به شکل موقت تعلیق شود.

موفقیت دیپلماتیک ایران در وین به رغم آن که کافی نیست اما چه بسا منجر به تنش زایی بیشتر آمریکا در واکنش به«تمرد» چین علیه تحریم های آمریکا و  «انزوایی» شود که دولت ترامپ در اروپا در آن به سر می برد ... و خدا بهتر می داند.

منبع:جماران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین