اسرائیل

ایران ابزار نظامی بسیار پیشرفته ای در چندین جبهه با اسرائیل دارد. گزینه های مختلف ایران هفته ی گذشته در اسرائیل مورد تحلیل قرار گرفت.

رویکرد امروز ایران ابزار نظامی بسیار پیشرفته ای در چندین جبهه با اسرائیل دارد. گزینه های مختلف ایران هفته ی گذشته در اسرائیل مورد تحلیل قرار گرفت. یک مقام نظامی اسرائیل گفت: هدف ایران این است که به دولت ترامپ ثابت کند تهران پتانسیل زیادی برای ضربه منافع امریکا و متحدانش در منطقه دارد که باعث می شود آسیب زیادی به ترامپ وارد شود. وی افزود: ایرانی ها در سیاست خبره اند و نمایش توانایی شان در لبه ی آتش فشان چشمگیر است.

بن کاسپیت در المانیتور نوشت: تا چند ماه پیش، اسرائیل شعله ور شدن تنش های مستقیم یا غیرمستقیم با ایران را در منطقه مورد درگیری ایران و اسرائیل، کم ارزیابی می کرد. تا همین اواخر، اسرائیل معتقد بود که ایران به دنبال رویارویی با اسرائیل نیست و این همان استدلال در پس عدم پاسخ تهران به حملات نیروهای هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه بود. براساس این ارزیابی، ایران در حال سرمایه گذاری و افزایش تلاش های خود علیه اسرائیل در کرانه غربی رود اردن و همچنین کمک به جهاد اسلامی در غزه بود.

 در ادامه این مطلب آمده است: در سایه ی تنش های رو به افزایش بین ایران و امریکا در خلیج فارس، این به نفع منافع ایران است که هزینه ها را برای طرف مقابل افزایش دهد و همچنین باعث ناامنی در مرزهای اسرائیل شود.

اسرائیل موضع خود را اخیرا و به دنبال عملکرد ترامپ تغییر داده است. در روز ۲۰ ژوئن، تحلیلگران بدون نام اسرائیلی برای نخستین بار انتقاد غیرمستقیمی علیه «ضعف» ترامپ در قبال ایران مطرح کردند و او را متهم به «تهاجمی نبودن» کردند. آنها همچنین او را به دلیل واکنشی همراه با سردرگمی به ساقط شدن پهپاد امریکا سرزنش کردند. گزارش ها در مورد انصراف ترامپ از حمله به ایران، ده دقیقه قبل از وقوع آن، باعث تندتر شدن انتقادات منابع دیپلماتیک نزدیک به نتانیاهو شد.

این سناریویی است که پیش بینی شده بود: زمانی که وقتش برسد، ترامپ اعتماد به نفسش را از دست می دهد یا علاقه خود را از دست می دهد و در نهایت از عمل کردن، اجتناب می کند.

یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی گفت: این واقعیت که امریکا به ساقط شدن پهپادش و حمله به نفتکش ها در خلیج عمان پاسخ نداد، پیام ضعف را منتقل می کند و از طرف دیگر اعتماد به نفس ایران را افزایش می دهد.

وی افزود: رئیس جمهور ترامپ متوجه نمی شود که برای اینکه فشارها علیه ایران جواب دهد، ایرانی ها باید باور کنند که او قادر به حمله است. اگر آنها بفهمند که او دارد با آنها بازی جوجه را می کند، انها او را فریب می دهند، همانطور که اوباما را فریب دادند.

(بازی جوجه، یک مدل مؤثر برای بررسی تلاقی‌های دو بازیکن در نظریه بازی‌ها است. قانون بازی این است که در حین اینکه هیچ‌یک از دو بازیکن تمایلی به تسلیم شدن در مقابل دیگری ندارد، بدترین نتیجه این است که هیچ‌کدام تسلیم نشوند. انتخاب واژه «جوجه» برای این بازی ریشه در یک بازی خیابانی دارد که در آن دو راننده به سمت هم در یک امتداد با سرعت زیاد حرکت می‌کنند و یکی باید از مسیر خارج شود وگرنه هر دو با هم برخورد می‌کنند و کشته می‌شوند. در حالتی که یکی از راننده‌ها خود را از مسیر خارج کند، آن راننده بازنده است و او را به خاطر ترسو بودن «جوجه» خطاب می‌کنند؛ و راننده‌ای که در مسیر باقی‌مانده بود برنده اعلام می‌شود. )

ارتش اسرائیل در همین حال، در حال افزایش امادگی خود برای رویارویی احتمالی با ایران یا یکی از نیروهای نیابتی اش از جمله حزب الله است. در همین راستا، مانور نظامی گسترده ای این هفته در شمال (سرزمین های اشغالی) برگزار کرد. امریکا اخیرا گزارش شده که با فروش هواپیماهای تامین سوخت کی سی ۴۶ به اسرائیل موافقت کرده است. این سیگنال ها برای ارسال به ایران تنظیم شده تا از حمله این کشور به اسرائیل جلوگیری کند.

ایران ابزار نظامی بسیار پیشرفته ای در چندین جبهه با اسرائیل دارد. گزینه های مختلف ایران هفته ی گذشته در اسرائیل مورد تحلیل قرار گرفت.  یک مقام نظامی اسرائیل گفت: هدف ایران این است که به دولت ترامپ ثابت کند تهران پتانسیل زیادی برای ضربه منافع امریکا و متحدانش در منطقه دارد که باعث می شود آسیب زیادی به ترامپ وارد شود.

وی افزود: ایرانی ها در سیاست خبره اند و نمایش توانایی شان در لبه ی آتش فشان چشمگیر است.

در سایه ی این تحولات، نگرانی رو به افزایشی در اسرائیل وجود دارد که بر اساس آن، ترامپ در لحظه ی تصمیم گیری، عقب نشینی خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین