کد خبر: 5402
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
پناهجویان

بیش از دو سوم پناه‌جویان و آوارگان از ۵ کشور سوریه، افغانستان، سودان جنوبی، میانمار و سومالی هستند.

رویکرد امروز هم اکنون در جهان ۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آواره و پناهجو وجود دارد. 

به گزارش سازمان ملل : کشورهای در حال توسعه بیشترین آسیب‌های ناشی از "بحران پناه‌جویان" جهان را تحمل می‌کنند. این کشورها بیشترین سهم اسکان و میزبانی از ۷۰.۸ میلیون پناه‌جوی جهان را دارند که از شکنجه و جنگ فرار کرده‌اند.

در گزارش "آژانس پناهندگان سازمان ملل" آمده است که بیش از نیمی از آوارگان این "جابه‌جایی اجباری"، در سال ۲۰۱۸ در حوزه سنی کودکان جای گرفتند. این آمار در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه محسوب می‌شود و به اوج خود رسیده است.

فیلپو گرندی، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در همایش "جابه‌جایی اجباری"- سازمان ملل .ژنو سوئیس - عکس: رویترز

 براساس آمار جهانی، ۲۵.۹ میلیون نفر از این افراد پناهنده هستند و ۴۱.۳ میلیون نفر نیز ترک وطن کرده‌اند. در این میان ۳.۵ میلیون نفر نیز به دلایل مسایل سیاسی به دنبال وطن جدید می‌گردند.

حدود ۴ میلیون نفر از آوارگان ونزوئلایی که از سال ۲۰۱۵ سرزمین خود را ترک کرده‌اند، برای اسکان در کشور دیگر نیازی به ویزا ندارند.


شرح عکس: پناهجویان فراری در مناطق جنگ با داعش - عکس آرشیوی

سازمان ملل: 70. 8 میلون پناهجو و آواره در جهان/ کشورهای ضعیف بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند

"فیلپو گرندی" کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در این باره گفت: اگر شرایط در ونزوئلا از طریق دیپلماسی حل نشود، شاهد ادامه خروج مردم از این کشور و مواجهه با آوارگان بیشتری خواهیم بود.

کشورهایی که بیشترین میزان پناهندگان جهان در سال‌های ۲۰۱۸- ۲۰۱۷ را به خود اختصاص دادند

سازمان ملل: 70. 8 میلون پناهجو و آواره در جهان/ کشورهای ضعیف بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند

براساس این گزارش، بیشتر ونزوئلایی‌ها وارد کشورهای کلمبیا، پرو و اکوادور می‌شوند. آوارگان ونزوئلا پس از مردم سوریه به بزرگترین جریان خروج از کشور تبدیل شده‌اند. مردم سوریه نیز در ۸ سال گذشته با ترک وطن و ورود به ترکیه بزرگترین جریان آوارگی و پناهندگی را از آن خود کرده‌اند.

گرندی افزود: بحران پناهجویان بیش از اروپا، آمریکا یا استرالیا در نزدیکی "جنگ" می‌گذرد. کشورهایی که متاسفانه از درآمد "کم" یا "متوسط" برخوردارند.

بیش از دو سوم پناه‌جویان و آوارگان از ۵ کشور سوریه، افغانستان، سودان جنوبی، میانمار و سومالی هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در وعده‌های سیاسی خود، از راه‌کارهایی برای کاهش مهاجرت غیرقانونی در مرزهای مکزیک خبر داد.

کشورهایی که میزبان بیشترین پناهجو در سالهای ۲۰۱۸- ۲۰۱۷  بودند

سازمان ملل: 70. 8 میلون پناهجو و آواره در جهان/ کشورهای ضعیف بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند

گرندی گفت: مردم آمریکای مرکزی از خشونت‌، محرومیت و آزارهای کشورهایی مانند السالوادور، گواتمالا و هندرواس به آمریکا پناه می‌آورند.

به گفته گرندی، آمریکا باید عادلانه به اظهارات پناه‌جویان گوش دهد. آمریکا همچنین نباید فرزندان آوارگان و پناهندگان را از والدین جدا کند. وی همچنین از آمادگی سازمان خود برای حل این چالش در آمریکا خبر داد.

براساس این گزارش، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۴۳۰۰ درخواست پناهندگی سیاسی در جهان ارائه شده و آمریکا بزرگترین مقصد آن محسوب می‌شود.

"آیا سیاست‌های ترامپ در تشدید مشکلات پناهدگان و آوارگان موثر بوده است؟"

گرندی در پاسخ به این سوال گفت: بحران پناهندگی تنها به آمریکا ختم نمی شود، و مشکلات مشابه در استرالیا و اروپا نیز به همین شکل است.

منبع:عصر ایران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار