کد خبر: 4947
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
کوشنر

پس از اینکه کاخ سفید روز گذشته از سفر داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا به دو کشور عربی خبر داد، برخی تحلیلگران از آن به عنوان نشانه ای از شکست طرح معامله قرن و نشست اقتصادی منامه یاد کردند.

رویکرد امروز آمریکا اخیراً از برگزاری نشست اقتصادی در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در بحرین به عنوان نخستین گام در راستای اجرای طرح «معامله قرن» خبر داد که این خبر با واکنش‌های گسترده بین المللی و منطقه‌ای مواجه شد.

کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد؛ جرد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا که مسئولیت طرح موسوم به صلح اسرائیلی- فلسطینی را بر عهده دارد؛ راهی مغرب، اردن و فلسطین اشغالی می‌شود. به دنبال آن معترضان به سفر جرد کوشنر به اردن، در برابر سفارت آمریکا در امان تحصن کردند.

اردنی‌ها از کوشنر بیزارند

هدف از این تحصن، اعتراض به سفر کوشنر و نیز مخالفت با اعزام نماینده‌ای از اردن به نشست مربوط به معامله قرن در بحرین است، از همین رو معترضان شعارهایی در اعلام مخالفت با این نشست و مشارکت اردن در آن سر دادند از جمله اینکه «کوشنر! اردن برای خرید و فروش نیست، معامله قرن اجرایی نخواهد شد».

گروه اخوان‌المسلمین اردن روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن مخالفت با سفر «جرد کوشنر»، داماد و مشاور رئیس‌جمهور آمریکا به اردن، از دولت این کشور خواست موضع روشنی مبنی بر مخالفت با هر گونه مشارکتی در هر اقدامی در جهت اجرای معامله قرن، اتخاذ کند.

در این بیانیه آمده است: «ما از کسی که برای حذف آرمان فلسطین با معیارهای صهیونیستی، افراطی و لغو حقوق ملت فلسطین از جمله حق بازگشت و حق آزادی سرزمین این ملت از اشغالگران، تلاش می‌کند هرگز استقبال نمی‌کنیم».

رأی الیوم هم در مطلبی در این زمینه آورده است: «بیانیه دیروز واشنگتن درباره سفر دوره‌ای جرد کوشنر پدر معنوی معامله قرن به مغرب، اردن و فلسطین اشغالی در سه روز آینده و قبل از برگزاری اجلاس مکه نشان می‌دهد که این طرح (معامله قرن) با مخالفت کشورهای عربی و اسلامی مواجه است و کنفرانسی که قرار است در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن آینده (۴ و ۵ تیر) در بحرین برای اجرای بخش اقتصادی این طرح اجرا شود، دستاوردی نخواهد داشت، سفر دوره‌ای کوشنر در روزهای آینده آخرین تلاش برای به کارگیری تمام توان آمریکا به منظور نجات این طرح صورت می‌گیرد، اما این سفر دوره‌ای بیهوده، از قبل محکوم به شکست است‌.

کوشنر از جان دو کشور عربی چه می‌خواهد؟

جرد کوشنر که در صدر هیأتی متشکل از جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، و برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، از مغرب، اردن و فلسطین اشغالی دیدار خواهد کرد، ممکن است حامل پیام‌های تهدید و فشار واشنگتن علیه اردن و مغرب با هدف وادار کردن آن‌ها به شرکت در کنفرانس اقتصادی بحرین باشد.

 این کنفرانس به ریاست جرد کوشنر و با هدف فروش آرمان فلسطین و نابودی آن برگزار می‌شود که معتقد است این اهداف از طریق پول و سرمایه‌گذاری‌ها محقق خواهد شد.

نمی‌دانیم چه کسی کوشنر را مأمور کرد که دست به این مأموریت جنایتکارانه و نابودی آرمان فلسطین بزند و بر چه اساسی انتظار موفقیت آن را دارد، فلسطین یک معامله املاک نیست و ملت مبارز و مجاهد آنکه هزاران شهید، میلیون‌ها زخمی و اسیر برای فلسطین و آرمان خود داده‌اند، تسلیم پیشنهادهای دلالان و پول‌های آنان چه از جانب اعراب و یا صهیونیست‌ها نمی‌شوند.

اگر کوشنر و نزدیکان وی معتقد به اعمال سیاست گرسنگی علیه ملت فلسطین از طریق محاصره، قطع کمک‌ها، موشک‌های جنگنده‌های اسرائیلی و تجاوزات آن و ورشکستگی آژانس آنروا (سازمان امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی) هستند، در اشتباهند، چون آنان، ملت فلسطین، باور، اعتقاد و التزام به کسب حقوق مشروع‌شان، ایمان راسخ به حل عادلانه مسئله فلسطین و نیز آمادگی‌شان برای شهادت را نمی‌شناسند.

هنگامی که کوشنر و ترامپ در توهم به سر می‌برند

کوشنر و ترامپ حامی وی و جمعی از صهیونیست‌های پیرامون او و نیز بنیامین نتانیاهو، پدرخوانده کوشنر، معتقدند فلسطینی‌ها در انتظار رشوه‌های مالی و پروژه‌های نابودگر با دلارهای مسموم آنان هستند و مانند متحدانش در منطقه خلیج فارس بی درنگ تسلیم خواسته‌های آنان خواهند شد. ولی در نهایت آنان متوجه خواهند شد که چه میزان نادان و ساده لوح هستند، چون حداقل ارزش‌های کرامت انسانی و عزت نفس فلسطینی‌ها و اکثریت اعراب و مسلمان به غیر از تعداد انگشت شماری که وجدان، اخلاق، عربیت و اسلامی بودن خود را فروختند، نمی‌شناسند. تعداد محدود و انگشت شماری از کشورهایی که مستعمره آمریکا شدند و روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کردند، اما روز محاسبه به زودی خواهد آمد و بدون تردید یک سونامی در راه است.

فلسطینی‌ها به رفاه و شکوفایی و رونق (اقتصادی) از طریق جرد کوشنر و معامله قرن او نیازی ندارند، فلسطینی‌ها هرگز چنین چیزی را نخواسته‌اند. کدام رفاه و آرامش تحت حملات و جنایت‌های اشغالگران به دست می‌آید؟ کدام توسعه و شکوفایی در ازای چشم‌پوشی از قدس، مقدسات اسلامی و مسیحی و قربانی کردن فلسطین در مقابل پول مسموم محقق می‌شود؟

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، روز گذشته با درخواست خود برای تحریم کنفرانس اقتصادی کوشنر در بحرین تیر خلاص را به طرف آن شلیک کرد.

عباس در کنفرانسی گفت سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)، این کنفرانس و نتایج آن را نخواهد پذیرفت، چون کسانی که در پشت این کنفرانس و معامله قرن هستند، می‌خواهند توهمات میلیاردی را به فروش برسانند و آنان، کنفرانس‌ها و معامله آنان به جهنم برود.

معامله قرن و کنفرانس اقتصادی آن در بحرین به نتیجه نخواهد رسید مگر اینکه از روی اجساد شهدای عربی و مسلمان عبور کند، سفر دوره‌ای «جرد کوشنر» محکوم به شکست است و کافیست که وی و حامیان عربش و طرحش را به شبکه‌های اجتماعی واگذار کنیم.

پس از توئیت غیر متعارف فواز الزعبی، از نمایندگان پارلمان اردن، که در آن طرح معامله قرن آمریکا را خوب توصیف و تاکید کرد این طرح به نفع کشورش است، کمپینی علیه او آغاز شد و مردم اردن با بیزاری جستن از این نماینده، سخنان او را محکوم کردند، چون آنان اصول و ارزش‌های عزت و کرامت را می‌فهمند و به خوبی می‌دانند که طرح پیشنهادی مسموم آمریکا فقط برای تشکیل اسرائیل بزرگ و ایجاد سرزمین جایگزین نه فقط به ضرر اردن بلکه به ضرر همه امت‌های عربی است. آنان (مردم اردن) نمایندگان تمام اعراب و مسلمانان شریف در منطقه و جهان هستند و امیدواریم همگان از آنان پیروی کنند و مواضع و اخلاق آن‌ها را در پیش بگیرند».

طرح ترامپ-کوشنر برای صلح و به عبارت دیگر خوابی که برای فلسطینی‌ها دیده اند به نظر می‌رسد که عملاً با شکست روبرو شده است و این از مخالفت گسترده فلسطینی‌ها و به دنبال آن اعتراضات شدید اردنی‌ها مشخص می‌شود.

فلسطینی‌ها پس از تصمیمات ترامپ درباره انتقال سفارت رژیم صهیونیستی به قدس و قطع کمک به فلسطینی‌ها و بستن دفاتری که نیازهای فلسطینی‌ها را برطرف می‌کرد، به خوبی می‌دانند که هدف آمریکا بسط سیطره تل آویو در منطقه است و دستاوردی برای فلسطینی‌ها از آنچه نشست اقتصادی بحرین خوانده می‌شود به دست نخواهد آمد.

تلاش کوشنر برای ایجاد راه حل اقتصادی برای نزاع عربی-اسرائیلی به شکست می‌انجامد. به گفته تحلیلگران، ترامپ نه تنها راهکار دو دولتی را دفن می‌کند بلکه بربالای قبر آن می رقصد.

فلسطینی‌ها که اصلی‌ترین مخاطب نشست منامه بحرین هستند، تقریباً به صورت متفق‌القول گفته‌اند که به بحرین نخواهند رفت. بسیاری نیز به دیگر کشورها در خصوص شرکت در نشست منامه هشدار داده‌اند. نشستی مشابه نیز در مارس ۲۰۱۸ در آمریکا برای بهبود اوضاع اقتصادی ساکنان غزه برگزار شد اما از فلسطین کسی حاضر به شرکت در این نشست نشد.

از نشست منامه می‌توان به عنوان تیرخلاص به آرمان فلسطین، تثبیت یهودی سازی مقدسات و حذف نام فلسطین از نقشه و تبدیل ملت فلسطین به عنوان برده اسرائیلی‌ها نام برد. هدف این است که هویت ملی و قومی فلسطین نابود شود.

منبع:مشرق

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین