معامله قرن

"معامله قرن" اصطلاحی سیاسی است و به طرحی گفته می‌شود که از سوی دولت ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و برای پایان دادن به بیش از ۷۰ سال منازعه فلسطین-اسرائیل پیشنهاد شود.

رویکرد امروز "معامله قرن" اصطلاحی سیاسی است و به طرحی گفته می‌شود که از سوی دولت ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و برای پایان دادن به بیش از ۷۰ سال منازعه فلسطین-اسرائیل پیشنهاد شود.کشورهای عربی اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند و اسرائیل فلسطین را به رسمیت می‌شناسد و پایتخت هر دوی آنها شهر قدس است. این رویکرد دارای عناصری است که در چندین مرحله در سال‌های گذشته و به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ از سوی عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر، در سال ۲۰۰۹ از سوی دولت اوباما، در سال ۲۰۰۲ از سوی ابتکار عمل صلح عربی و حتی در سال ۱۹۹۰ از جانب طرح تقارنی که من ارائه کردم، مطرح شده است.

Image result for ‫معامله قرن چیست‬‎

بیش از ۷ دهه است فلسطین به عنوان سرزمین مادری ساکنانش، توسط گروهی خارجی اشغال شده است. هدف از این اشغال پرداخت غرامت به یهودیان ساکن اروپا در پی حادثه پیش آمده در جنگ جهانی دوم توسط ارتش نازی آلمان بود.به واقع محل حادثه، عامل حادثه و حتی حادثه دیدگان در اروپا ساکن بودند اما تصمیم برآن شد تا سرزمین مادری عده ای دیگر در یک قاره دیگر به عنوان بخشی از غرامت جنگ و حادثه پرداخت شود. اقدامی که حالا ترامپ با امضای رسمیت شناختن بخشهای اشغالی جولان و قدس شریف عملا آن را تکرار کرد. با اعلام رسمیت شناختن جولان اشغالی توسط ترامپ واژه «معامله قرن» بیش از گذشته در رسانه ها مطرح شد. سوال اینجاست این موضوع چیست و چرا واشنگتن و شخص ترامپ به دنبال اجرا کردن این پرونده است؟

 طرح‌های قبلی برای پایان دادن به منازعه فلسطین و اسرائیل، یا از اسرائیل می‌خواهند اول اقدام کند و یا خواهان اقداماتی همزمان از سوی اسرائیل هستند. اما طرح دونالد ترامپ می‌خواهد که کشورهای عربی ابتکار را آغاز کنند و اسرائیل به آن پاسخ دهد. این تغییر سبب شد که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هنگامی که در ماه مه ۲۰۱۷ با دونالد ترامپ ملاقات کرد معامله قرن را رد کند.

هدف اصلی این طرح در سه گام خلاصه شده است « تثبیت اراضی اشغالی و پیوستن مناطقی از جولان، رود اردن، جنوب لبنان، شرق جزیره سینا به اسرائیل، اخراج فلسطینی ها به طور کامل از مناطق کرانه باختری و نوار غزه و ساماندهی شان در اردن و شبه جزیره سینا در مصر و در نهایت پایان منازعه اعراب و اسرائیل». در حال حاضر با سفر نتانیاهو به کشورهای خلیج فارس از جمله عمان، اعزام هیئت های سیاسی و فرهنگی به امارات و بحرین، اعزام مستشارهای نظامی به عربستان بخش سوم تا حدودی انجام شد و طرفین منتظر فرصت سیاسی مناسبی هستند تا با اعلام رسمی پایان مناقشه را خبر دهند.

در این معامله اسرائیل، در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت، و الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند. بر اساس این طرح بخش‌هایی دیگر از فلسطین شامل نیمی از کرانهٔ باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی که از نظر جامعهٔ جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و تنها چند محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند. بر اساس این طرح شهر ابودیس به جای بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد.همچنین طبق این طرح فلسطینیان باید از حق بازگشت به سرزمین خود که در طبق قطعنامهٔ ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخت شده، صرف نظر کنند.

کانال ۱۳ همچنین مدعی بود که در این طرح بخشی از بیت‌القدس شرقی هم به فلسطین خواهد رسید. اما "شهر قدیم" شامل مسجدالاقصی به اسرائیل تعلق خواهد گرفت و بخشی از اماکن مذهبی شامل دیوار ندبه توسط هر دو کشور به کمک کشورهای دیگر از جمله اردن اداره خواهد شد.همین محتوای تایید نشده خیلی سریع هم از سوی اسرائیلی‌های تندرو و هم از سوی تشکیلات خودگردان فلسطینی رد شد و هر دو طرف اعلام کردند که به چنین توافقی تن نمی‌دهند. و البته خیلی زود دولت آمریکا هم این گزارش را تکذیب کرد.

Image result for ‫آیت الله عیسی قاسم‬‎

آیت‌الله عیسی قاسم تأکید کرد که معامله قرن جنایت و توطئه‌ای دیگر علیه ملت فلسطین است.

وی در بیانیه‌ای درباره نشست اقتصادی منامه که مقدمه‌ای برای اجرای معامله قرن است، گفت: «معامله قرن، معامله‌ای یک طرفه از جانب ترامپ، اسرائیل و رژیم‌های عربی همدست و مجری آن است که با همکاری و همدستی خود در برابر اراده امت ایستاده‌اند، امتی که دین، کرامت و غیرت آن هرگز اجازه پذیرش این خواری و خفت را نمی‌دهد».

بنابر گزارش شبکه المنار، آیت‌الله عیسی قاسم همچنین گفت: «معامله قرن جنایتی است که ننگ آن دامن همه حامیان و همدستان این جنایت را می‌گیرد و هر کس به هر اندازه که در این معامله دست دارد، در ننگ و عار آن نیز سهیم خواهد بود».

وی اشاره کرد که معامله قرن یکی دیگر از جنایت‌ها و توطئه‌ها علیه ملت فلسطین است اما اراده و ایمان امت و آگاهی فرزندان این امت، پایداری و مقاومت آنها، این توطئه را نیز به شکست خواهد کشاند و جز ننگ و عار هیچ چیز دیگری عاید کسانی که برای این معامله تلاش می‌کنند، نخواهد شد.

این رهبر معنوی انقلاب بحرین با اشاره به اینکه معامله قرن یک طرح آمریکایی و اسرائیلی است، تأکید کرد که طرف دیگر این معامله کجاست؟ فلسطینیان که این قضیه به آن‌ها و سرزمین ملت فلسطین مربوط می‌شود کجا هستند؟ آن‌ها (فلسطینیان) با این معامله مخالف بوده و از کسانی که برای اجرای این معامله تلاش می‌کنند، تبری جسته‌اند.

طرح صلح موسوم به «معامله قرن» که آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.

به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس طی کمتر از یک سال گذشته در این راستا انجام شده است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود.

سید حسن نصرالله اعلام کرد: همه ما سخنان مسئولان آمریکایی را در خصوص آغاز اجرای معامله قرن شنیدیم و گام اول که اعلام شده در نشست اقتصادی بحرین برداشته خواهد شد و پس از آن اقدامات بعدی نیز صورت خواهد گرفت.

سید حسن نصرالله همچنین از موضع واحد همه گروههای فلسطینی در تحریم نشست بحرین تمجید کرد و آن را یک موضع‌گیری واقعی دانست.دبیرکل حزب‌الله در ادامه خواستار برگزاری نشستی فوری میان گروه‌های فلسطینی و لبنانی در راستای مقابله با معامله قرن شد و گفت که برای این موضوع حتما نیاز نیست کنفرانس و امثال آن برگزار شود. 

Image result for ‫محمود عباس‬‎

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین شامگاه دوشنبه گفت هر کسی که خواستار حل موضوع فلسطین است باید ابتدا با موضوع سیاسی شروع کند نه آنکه توهم‌های میلیاردی را که هیچگونه اظهارنظری درباره آن نمی‌کنیم به فروش برساند.

وی که در مراسمی با حضور مقامات و شخصیت‌های اقتصادی در رام‌الله صحبت می‌کرد، افزود: موضوع ما گام به گام به پیش می‌رود و به خواست خدا به زودی به کشور فلسطینی مستقلی خواهیم رسید که پایتخت آن قدس شریف خواهد بود و معامله قرن یا معامله ننگ به خواست خدا به جهنم خواهد رفت و نشست اقتصادی که به دنبال برگزاری آن طی ماه آینده (در بحرین) هستند تا به ما یک سری توهمات بدهند نیز به جهنم می‌رود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: ما حرف خود را زدیم و در هر زمان دیگری نیز آن را بیان خواهیم کرد و بیانیه‌های لازم را نیز صادر کردیم و می‌گوییم که با این نشست (نشست اقتصادی بحرین) و نتایج آن موافق نیستیم چون آنها به دنبال فروش توهماتی به ما هستند که هرگز به نتیجه‌ای نخواهد رسید. ما به حمایت آنها نیازمند نیستیم و با تلاش ملت فلسطین قادر خواهیم بود که دولتی نوین با تمامی امتیازات تشکیل دهیم.

 نشست اقتصادی بحرین در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه برگزار خواهد شد و طی آن وزیران اقتصاد به همراه سران شرکت‌های تجاری منطقه‌ای و بین‌المللی حضور خواهند داشت. این تلاش‌ها توسط «جرد کوشنر» مشاور کاخ سفید و داماد رئیس جمهور آمریکا به همراه «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در امور خاورمیانه رهبری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین