کد خبر: 4723
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
عبادت

روزه را می توان یکی از ارکان اصلی ادیان به شمار آورد. در تمام ادیان الهی و بشری روزه به روش های مختلف وجود دارد. در ادیان مختلف جزئیات و کیفیت روزه تفاوت دارد اما اصل حکم روزه وجود دارد و هدف آن به ‌طور کلی تهذیب نفس و ایجاد طهارت و پاکی معنوی و رفع رنج و بلاست...

رویکرد امروز از ماه های قمری است که بین ماه های شعبان و شوّال قرار گرفته و بر اساس برخی روایات- که گروهی از دانشمندان اسلامی بدان ها عمل کرده‌اند- آغاز سال قمری است؛ هر چند معروف و مشهور آغاز سال قمری را محرم می‌دانند.

ماه رمضان تنها ماه قمری است که در قرآن کریم به صراحت از آن نام برده و گرامی داشته شده است: «ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر». (سوره بقره/ آیه ۱۸۵)

در تمام ادیان الهی بر عمل روزه‌داری به معنای خودداری از خوردن خوراک و نوشیدن مایعات برای دوره مشخص و ایام خاص تأکید شده است. روزه‌داری بخشی از کردار مذهبی ادیان الهی محسوب می‌شود و تنها موضوع سفارش شده در دین اسلام نیست.

تفاوت روزه در ادیان مختلف، از جهت تعداد روزها و نحوه گرفتن روزه‌هاست. هرچند در ادیان مختلف، جزئیات و کیفیت روزه متفاوت است، اما اصل حکم روزه وجود دارد. علاوه بر تأکید و رعایت روزه‌داری ایام خاص سال در ادیان الهی، در بسیاری از اقوام کهن، پرهیز از خوردن و آشامیدن یکی از ابزار ندامت و استغفار به درگاه خداوند و به عنوان فدیه و کفاره گناهان بوده است.

مردم مکزیک قدیم نیز پرهیز از خوردن غذا را به عنوان کفاره گناهان به جا می‌آوردند و مدت آن از یک روز تا چند سال متفاوت بود. پارسایان آن‌ها برای رفع مصیبت‌ها و بلاهای همگانی، ماه‌ها از خوردن غذا خودداری می‌کردند.

روزه‌داری در آیین زرتشت به شکل دیگری بوده است. در این دین الهی برای افراط نکردن در خوردن گوشت حیوانات، روزهای دوم، دوازدهم، چهاردهم و بیست و یکم هر ماه از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. این چهار روز متعلق به چهار نوع از چهارپایان است و پرهیز چهار روزه از خوردن گوشت نیز یک نوع حفظ سلامتی است.

در برخی روایات، رمضان از نام های خداوند متعال برشمرده شده است. از این رو، از اطلاق عبارت رمضان بدون ماه- مثل اینکه گفته شود: این رمضان است یا رمضان آمده است- نهی و به گفتن «ماه رمضان» با اضافه ماه به رمضان امر شده است.

ماهی سرشار از برکت و رحمت و عبادت های پذیرفته شده برایتان آرزومندیم.

منبع:تیتر یک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار