کد خبر: 4600
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
مسکن

قیمت هر برگ از تسهیلات مسکن در حال حاضر حدود ۵۰ هزار تومان معامله می‌شود، با این حساب زوج‌ها با توجه به این‌که در کجای ایران زندگی می‌کنند و چقدر وام مسکن به آن‌ها تعلق می‌گیرد، از ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون باید هزینه وام کنند.

رویکرد امروز قیمت هر برگ از تسهیلات مسکن در حال حاضر حدود ۵۰ هزار تومان معامله می‌شود، با این حساب زوج‌ها با توجه به این‌که در کجای ایران زندگی می‌کنند و چقدر وام مسکن به آن‌ها تعلق می‌گیرد، از ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون باید هزینه وام کنند. علاوه بر این در صورت اخذ وام جعاله باید ۲ میلیون تومان نیز بابت هزینه این وام بپردازند.

بر اساس اعلام شورای پول و بودجه ،سقف انتقال تسهیلات ساخت مسکونی به خریداران دست اول ۱٫۶ برابر افزایش یافته است. لذا با توجه به مصوبه جدید ،سقف انتقال وام ساخت در تهران ، از۶۰میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته که قطعا بر بازار و وضعیت معاملات ملکی موثر خواهد بود.همچنین در خصوص مدت زمان بازپرداخت تسهیلات وام مسکن سال ۹۸، در مرحله فروش، اقساط ماهانه می بایست حداکثر در طول ۱۵ سال به بانک پرداخت شود. که این دوره زمانی در سالهای گذشته ۸ ساله بود.
وام مسکن از طرف کدام بانک صادر می شود؟

بانک ملی بر خلاف سایر بانکهای دولتی و خصوصی در سال ۹۵ اعلام کرد که می تواند در زمینه ارائه وام مسکن فعالیت داشته باشد. از سویی به دلیل این که وام مسکن دارای سود تسهیلات بسیار پایینی بوده وهمچنین مدت زمان بازپرداخت آن حتی تا ۲۰ سال نیز می رسد و بسیار طولانی است ، بانک ملی تنها بانکی است که با اصرار دولت این امر را پذیرفت. همچنین بر مبنای مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، میزان انتقال وام ساخت مسکن در سال ۹۸ برای خریداران در شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری در سال آینده افزایش یافته است. که این میزان از سقف ۵۰ میلیون تومان در سالهای گذشته ، به حداکثر ۸۰ میلیون تومان و در قالب فروش اقساطی در سال ۹۸ تغییر داشته است.

بر مبنای این مصوبه، با وجود آنکه تسهیلات جدیدی در بخش ساخت مسکن پیش بینی نشده است، اما امتیازی در تسهیلات فعلی ساخت، به نفع خریداران واحدهای تازه‌ساز بوجود آورده که منافع آن، درابتدا نصیب متقاضیان خرید می‌شود که سازنده‌ها نیز در مرحله بعد از آن منتفع خواهند شد. همچنین پیش بینی می شود روند عرضه ضعیف واحدهای مسکونی با مساحت سه رقمی درسال ۹۸ هر چند به شکل خفیف،‌ بهبود نسبی پیدا کند.در بررسی های بازار مسکن تهران بیش از۵۰درصد خریداران مسکن، به دنبال آپارتمان‌هایی با مساحت زیر۹۰ مترمربع هستند در حالیکه سهم این واحدها در ساخت وساز، ازنصف کل عرضه‌های سالانه کمتراست.

نحوه دریافت وام مسکن سال ۹۸ به چه صورت است؟

برای دریافت تسهیلات وام ۶۰ میلیون تومانی ، میبایست ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان را به مدت ۱۲۰ ماه (حدودا ۱۰ سال) در بانک سپرده گذاری کنید که سود آن ۱۷٫۵ درصد و بازپرداخت آن ۱۲ ساله است. در این نوع طرح، ماهانه به شما یک برگه تسهیلات مسکن ۵۰۰ هزار تومانی در ازای سود سپرده واگذارمیشود که از طریق آن میتوانید همین مقدار وام مسکن را از بانک ملی دریافت کنید ، یا حتی می توانید این برگه ها را در فرابورس به فروش برسانید.

در روشی دیگر، می توانید ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بانک ملی سپرده گذاری نمایید و در پایان ماه سوم یک برگه تسهیلات ۵۰۰ هزار تومانی مسکن و ازماه چهارم به بعد ، هر ماه یک برگه تسهیلات خرید مسکن به شما داده می شود که سود وام در این حالت ۱۲ درصد است.

بنابر مصوبه شورای پول و اعتبار، میزان وام مسکن سال ۹۸ به حداکثر ۸۰ میلیون تومان و در قالب فروش اقساطی در سال ۹۸ تغییر داشته است.

قیمت فروش اوراق و برگه های وام مسکن :

قیمت برگه های وام مسکن در هفته های اخیر نوسانات چندانی نداشته است؛ لذا قیمت اوراق تسهیلات مسکن در این روزها حدودا ۵۴ هزار تومان است که زوج های تهرانی برای گرفتن وام مسکن سال ۹۸ به میزان ۱۰۰ میلیون و وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی، در مجموع می بایست ۲۴۰ برگ اوراق بخرند و حدود ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان هزینه کنند.در آخرین روز معاملات فرابورس ایران در هفته جاری ، امتیاز تسهیلات مسکن فروردین ماه ۱۳۹۶ کمی بیشتر از ۵۲ هزار تومان معامله شد و قیمت اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۶ به حدود بیش از ۵۴ هزار تومان رسید.
وام مسکن بانک ملی با بانک تخصصی عامل بخش مسکن چه تفاوتی دارد؟

یکی از تفاوتهای اساسی درزمینه جعاله (وام تعمیرات مسکن ) است.اگرچه برای هردو بانک ، تمامی متقاضیان دریافت وام مسکن، وام جعاله را نیز هم زمان با آن پرداخت می کنند اما وام جعاله ای که از طرف بانک ملی پرداخت می شود ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۳ ساله است درحالیکه این مقدار برای بانک تخصصی عامل بخش مسکن ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله است.

منبع:کولاک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار