کد خبر: 4525
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۱
کنکور

پس از مطالبه مردم مناطق سیل‌زده کشورمان برای به تعویق افتادن زمان کنکور سراسری، برخی نمایندگان مجلس در نامه‌ای از رئیس جمهور خواستار تعویق ۳ ماهه کنکور شدند اما برخی دیگر به دلایلی با این موضوع مخالف هستند.

رویکرد امروز در پی وقوع سیل در چند استان کشورمان در فروردین‌ماه امسال، مخاطبان  از طریق سامانه فارس من، خواستار به تعویق افتادن کنکور سراسری سال ۹۸ برای حمایت از داوطلبان کنکور در مناطق سیل‌زده شدند.

استدلال این افراد برای مطرح کردن درخواست‌شان این بود که بعضی داوطلبان مناطق سیل زده به خصوص داوطلبان نظام قدیم کنکور، در جریان سیل اخیر کتاب و جزوه‌های خود را از دست داده‌اند و منابع نظام قدیم هم در بازار موجود نیست و برای تهیه منابع به زمان بیشتری نیاز دارند.

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در همان زمان این موضوع را پیگیری کرد و مساله با نمایندگان مجلس نیز مطرح شد تا با بررسی این موضوع پاسخ دقیق و کارشناسی به داوطلبان متقاضی تعویق کنکور بدهند.

در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر ارسال نامه نمایندگان مجلس به رئیس جمهور برای تعویق ۳ ماهه کنکور منتشر شد.

* تعویق ۳ ماهه برگزاری کنکور برابر با یک ترم تعطیلی دانشگاه‌هاست

پس از انتشار این نامه از سوی یکی از نمایندگان و امیدواری این داوطلبان برای تعویق زمان برگزاری کنکور، گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، دوباره موضوع را پیگیری کرده است.

برخی نمایندگان تعویق ۳ ماهه را منطقی نمی‌دانند و به همین دلیل نامه را امضا نکرده‌اند.

با کارن خانلری، سیدجواد ساداتی‌نژاد و علیرضا سلیمی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس صحبت کردیم که این نامه را امضا نکرده‌اند.

دلیل این موضوع را از علیرضا سلیمی جویا شدیم؛ سلیمی گفت: تعویق سه ماهه کنکور به معنی تعطیلی یک ترم دانشگاه‌هاست؛ چرا که تعویق سه ماهه کنکور یعنی زمان برگزاری این آزمون به مهرماه موکول شود که این موضوع منطقی نیست.

وی افزود: به نظرم باید در تصمیمات‌مان تمام جوانب را در نظر بگیریم، سه ماه تعویق کنکور واقعا قابل پذیرش نیست زیرا اگر برگزاری کنکور به مهرماه موکول شود با احتساب پروسه اعلام نتایج و ثبت‌نام داوطلبان، عملا ترم اول دانشگاه تعطیل می‌شود.

خانلری نیز بر این عقیده است که منطق و استدلال برای درخواست تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری کافی نیست، ما در دوره جنگ تحمیلی هم کنکور سراسری را به تعویق نینداختیم و اتفاقا این امر یکی از نکات مثبت و برجسته نظام آموزش عالی است.

* تعطیلی یک ترمی دانشگاه‌ها خسارت غیرقابل جبرانی برای آموزش عالی است

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز اعتقاد دارد: امکان تعویق کنکور سراسری وجود ندارد و دلیلش هم این است که این کار نظام آموزش عالی را با اختلال مواجه می‌کند.

خدایی معتقد است: کنکور سراسری دارای اقدامات میدانی بسیاری مانند مصاحبه‌ها، امتحانات عملی و غیره است و فقط بحث نمره و تست نیست که در یک زمان محدود برگزار شده و به اتمام برسد، به همین دلیل اگر کنکور سراسری به تعویق بیفتد امکان پذیرش دانشجویان در ترم مهرماه وجود ندارد و باید دانشجویان از ترم بهمن پذیرش شوند که این خسارت برای آموزش عالی کشور غیرقابل جبران است، بنابراین کنکور سراسری قابل جابجایی نیست و داوطلبان تا تیر ماه برای مطالعه فرصت دارند.

به گزارش فارس، با توجه به این تحلیل‌ها و نامه برخی نمایندگان موافق تعویق کنکور به رئیس جمهور گویا داوطلبان متقاضی تعویق کنکور باید باز هم در انتظار بمانند تا پاسخ روحانی به نامه نمایندگان اعلام شود.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار