کد خبر: 4000
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴
ملخ

ماجرای حمله ملخ های همه چیزخوار از عربستان سوی ایران با حواشی زیادی همراه بود .

رویکرد امروز به تازگی شنیده شده است که مردم در برخی از نقاط ایران به ملخ خوردن روی آورده اند که موجب واکنش های زیادی میان مردم شده است و کمتر کسی است که این ماجرای عجیب را باور کند .

آیا خوردن ملخ حرام است ؟

شاید اولین سوالی که ذهن شما را در رابطه با خووردن ملخ درگیر کند این باشد که آیا خوردن این حشرات از نظر شرعی درست است ، یا خیر .

(مسأله ۲۶۲۲) اگرملخ را با دست یا به وسیله دیگری زنده بگیرند، بعد از جان دادن، خوردن آن حلال است. و لازم نیست کسی که آن را می گیرد مسلمان باشد و در موقع گرفتن، نام خدا را ببرد۱ولی اگر ملخ مرده ای در دست کافر باشد و معلوم نباشد که آن را زنده گرفته یا نه، اگر چه بگوید زنده گرفته ام حلال نیست۲٫

این مساله در رساله آیات عظام: مکارم و سبحانی نیست.

۱- وحید: ولی اگر ملخ مرده ای در دست کافری باشد که از دست مسلمان نگرفته باشد و معلوم نیست که آن را زنده گرفته یا نه ، اگرچه بگوید زنده گرفته ام حرام است ، مگر این که بینه یا ثقه ای که ظنّ به خلاف قولش نباشد بگوید که زنده گرفته است.

۲- گلپایگانی، فاضل، صافی، نوری: مگر آن که یقین (فاضل: یا اطمینان) حاصل شود یا دو شاهد عادل شهادت دهند که راست می گوید.

بهجت: مگر این که انسان بداند یا اطمینان داشته باشد که آن را زنده گرفته است.

خوئی، تبریزی، سیستانی: اگر چه بگوید زنده گرفته ام حرام است.

زنجانی: مسأله- اگر ملخ را با دست یا به وسیله دیگری زنده بگیرند، خوردن آن حلال است، و لازم نیست کسی که آن را می گیرد مسلمان باشد و در موقع گرفتن آن نام خدا را ببرد ولی اگر ملخ مرده ای از ممالک غیر اسلامی تهیّه شود یا از بازار اسلامی یا سرزمین اسلامی تهیّه شده ولی بدانیم که بدون تحقیق از ممالک غیر اسلامی وارد شده و معلوم نباشد که آن را زنده گرفته اند یا نه، حرام است چنانچه در مسأله [۹۵ و مسأله اختصاصی ۹۶،بعد از مسأله ۹۵ گذشت].

مظاهری: مسأله- اگر ملخ را چه بیابانی و چه دریایی با دست یا به وسیله دیگری زنده بگیرند بعد از جان دادن خوردن آن حلال است و لازم نیست کسی که آن را می‏گیرد مسلمان باشد و در موقع گرفتن نام خدا را ببرد، ولی اگر ملخ به خودی خود مرده باشد یا هنوز بال در نیاورده باشد و کسی آن را بگیرد خوردن آن حرام است.

(مسأله ۲۶۲۳)خوردن ملخی که بال درنیاورده و نمی تواند پرواز کند، حرام است.

این مساله در رساله آیات عظام: مکارم و سبحانی نیست.

قیمت ملخ چقدر است ؟

در این آشفته بازار ، برخی برای خود کاروکاسبی راه انداختند و به فروش ملخ روز آورده اند .

سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه مردم از خرید ملخ های مرده خودداری کنند، گفت: این ملخ ها پس از سمپاشی از بین رفته اند و ناقل سمومی هستند که برای امحای آنها استفاده شده است.

روزنامه ای نیز به این ماجرا دامن زد و خبر زیر را با تیتر ملخ نوبرانه بهاری خوشمزه در جنوب فارسمنتشر نمود :

و جالب اینجاست که در متن از فواید خوردن ملخ و جیرجیرک هم صحبت شده و نویسنده معتقد است که مردم از حمله ملخ ها خوشحال هستند !

منبع:کولاک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار