کد خبر: 3834
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
فروغی فردوسی

شاید اگر یک سال پیش در چنین زمانی به یک مخاطب پیگیر برنامه نود گفته می‌شد که سال دیگر چنین برنامه‌ای وجود نخواهد داشت هرگز آن را باور نمی‌کرد و این حرف را می‌گذاشت پای عدم آگاهی گوینده از جایگاه عادل فردوسی‌پور و برنامه محبوبش نود. اما این اتفاقی بود که سرانجام افتاد و برنامه نود تعطیل شد.

رویکرد امروز میلاد نوریان _ شاید اگر یک سال پیش در چنین زمانی به یک مخاطب پیگیر برنامه نود گفته می‌شد که سال دیگر چنین برنامه‌ای وجود نخواهد داشت هرگز آن را باور نمی‌کرد و این حرف را می‌گذاشت پای عدم آگاهی گوینده از جایگاه عادل فردوسی‌پور و برنامه محبوبش نود. اما این اتفاقی بود که سرانجام افتاد و برنامه نود تعطیل شد. 

Image result for ‫فردوسی پور‬‎


عادل فردوسی‌پور در طول این بیست سال پخش برنامه نود به یکی از قدرتمندترین مجریان سازمان تبدیل شده بود. کسی که خط مشی و خط و ربط برنامه را خودش می‌چید، سمت و سوی آن را مشخص می‌کرد و همیشه آن را جنجالی و سرحال نگه می‌داشت. این قدرت در برنامه سازی و توانایی در اجرا باعث شده بود فردوسی‌پور با نود از چنان جایگاهی برخوردار باشد که کمتر مدیری به ذهنش خطور کند که به عادل و برنامه‌اش نزدیک شود و بخواهد برای برنامه‌ای که حالا برند شده بود ایجاد مشکل نماید. فردوسی‌پور هم در این بیست سال قاعده بازی را به خوبی یاد گرفته بود. خوب می‌دانست خطوط قرمز کجاست و با محافظه کاری و گاهی هم با شیطنت درست لب مرز این خطوط قرمز حرکت می‌کرد و انتقاداتش را در چهارچوب خطوط قرمز مطرح می‌کرد. همین محافظه کاری هم بود که باعث شد نود علی‌رغم تمام حواشی که داشت بیست سال روی آنتن دوام بیاورد. برندی معتبر که هر دوشنبه مهمان خانه‌های مردم بود و آن‌ها را از حواشی و جنجال‌های فوتبال ایران در یک هفته گذشته آگاه می‌کرد. این جایگاه باعث شده بود تا فردوسی پور به خودش اجازه دهد خارج از هماهنگی‌ها به موضوعاتی بپردازد و کارهایی را انجام دهد که چندان با موضوع برنامه‌اش مرتبط نبود. مثلا ساخت برنامه درباره پلاسکو یا خط گرفتن از موضوعات داغ فضای مجازی و موج‌سواری روی آنها که البته مدیران سازمان در ادوار مختلف نیز انصافا در مقابل او سعه صدر زیادی از خود نشان می‌دادند.

Image result for ‫فردوسی پور‬‎


دعوت از فوق ستاره‌های گران قیمت جهان فوتبال یکی دیگر از فعالیت‌های عادل فردوسی‌پور بودند که او بدون هماهنگی با مدیران سازمان آن‌ها را انجام می‌داد. مدیران سازمان شاید با بعضی از این اقدامات مخالف بودند اما به خاطر مخاطب و پرطرفدار بودن برنامه و فردوسی‌پور چشم‌های خود را بر روی این اقدامات عادل می‌بستند تا این‌که سرانجام مدیری پا به میدان گذاشت که شباهتی به اسلاف محافظه‌کارش نداشت. او مدیری جوان بود که می‌خواست شبکه سه را به شیوه خودش و از طریق راه‌هایی که بلد بود مدیریت کند. علی فروغی کسی بود که با عادل وارد چالش شد. با او مبارزه کرد و انقدر به این مبارزه ادامه داد تا سرانجام عادل و نود را از شبکه تحت مدیریتش کنار گذاشت. حذفی که البته عوارض فراوانی داشته و خواهد داشت و هنوز معلوم نیست سرانجام آن چه خواهد بود. اولین چالش فردوسی‌پور و فروغی زمانی آغاز شد که قرار بود برای ویژه برنامه جام جهانی کارلوس پویول به استودیو برنامه بیاید. فردوسی‌پور که خیالش بابت این اتفاق راحت بود پویول را تا تهران و درون هتل هم آورد اما مدیر جوان شبکه سه زیربار حضور پویول در ویژه برنامه نرفت تا فردوسی‌پور دلخور شود و حواشی زیادی هم برای برنامه ایجاد شود. فردوسی‌پور در آن شب و در اقدامی عجیب نه تنها در برنامه‌ای که خود متولی آن بود حضور پیدا نکرد بلکه در اقدامی متقابل دلخوری خودش از مدیر جوان را علنی کرد تا همه متوجه اختلاف این دو نفر بشوند. در فضای مجازی هم درباره عدم حضور شایعات عجیبی به راه افتاد. یک کانال خبری از گران بودن پویول می‌گفت و دیگری ظاهر او را دلیل بر عدم موافقت مدیران شبکه سه عنوان می‌کرد. ماجرا هرچه بود نشانگر جدالی بود که به اجبار باید یک برنده می‌داشت. فردوسی‌پور البته با آغاز فصل جدید نود را ادامه داد و برنامه را روی آنتن برد. اما این بار برخلاف نوزده سال قبل دست‌اندازها و جدال‌ها بخشی از انرژی دو طرف را می‌گرفت تا به جای تمرکز و تعامل، جنجال و حاشیه بر فضای نود حاکم باشد. در یک دوشنبه شب عجیب برای اولین بار نود از شبکه سه پخش نشد تا به جای آن مسابقات فوتبال ملی روی آنتن برود. در حالی که با تاسیس شبکه ورزش بسیاری از مسابقات از آن شبکه پخش می‌شد تا کنداکتور شبکه سه سیما برای پخش برنامه‌های روتین این شبکه خالی بماند. این مسئله نشان می‌داد فروغی و فردوسی‌پور قرار نیست از در گفتگو و تعامل با یکدیگر وارد شوند و عادل هم که می‌خواست به مدیر جوان و جدید شبکه سه ثابت کند که او برنده این جدال بی‌حاصل است شیب انتقادی برنامه‌اش را تندتر کرد تا سرانجام نود برای همیشه به خاطره‌ها بپیوندد.

Related image

اخلال در سامانه رای گیری برنامه‌های صدا و سیما اتفاقی بود که علی فروغی دوست نداشت در زمان مدیریت او بی‌افتد. اتفاقی که باعث شد حواشی نود و درگیری‌های فردوسی‌پور با فروغی وارد فاز تازه‌ای شود و فردوسی‌پور با قدرت رسانه‌ای خود توانست در افکار عمومی ورق را تا حد زیادی به نفع خود برگرداند. تا جایی که حتی داوران خود سازمان هم جایزه بهترین برنامه ترکیبی را در کنار جایزه مردمی به عادل فردوسی‌پور دادند. قطعاً فروغی چنین سناریویی را برای برکناری عادل فردوسی‌پور نمی‌پسندید. فروغی دوست داشت نود را با کمترین سر و صدای ممکن کنار بگذارد. اما ماجرای پیامک‌های سازمان صدا و سیما باعث شد تا فردوسی‌پور بار دیگر به صدر اخبار برگردد و افکار عمومی علیه فروغی بسیج شود و قسمت کامنت‌های او در صفحه شخصی اینستاگرامش پر از الفاظ رکیک بر علیه او شود! ماجرای پیامک‌ها فرصت را برای آن بخش از افکار عمومی که می‌خواستند با استفاده ابزاری از عادل شبکه سه سیما را نقد کنند فراهم کرد. به طوری که حمله‌های شدیدی علیه فروغی و سازمان صورت گرفت تا حذف فردوسی‌پور و نود برای مدیران سازمان صدا و سیما بسیار هزینه داشته باشد. ماجرای نود و فردوسی‌پور هنوز داغ است. حالا شبکه سه میثاقی را با فردوسی‌پور جابجا کرده است و عادل هم که هنوز در شبکه ورزش برنامه فوتبال ۱۲۰ را دارد در یک مقابله به مثل آشکار و حرکتی انتقام‌جویانه، میثاقی که اجرای موفقی در فوتبال ۱۲۰ داشت را حذف و محمدی را جایگزین میثاقی کرد تا جنگ ادامه داشته باشد و از طرفی عوامل برنامه نود نیز نوک پیکان شدیدترین انتقادات و تا حدی ناجوانمردانه را به سمت میثاقی جوان برده‌اند و جوّ مسمومی علیه او در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند!

Image result for ‫میثاقی فردوسی پور‬‎


هر اتفاقی که بی‌افتد این جنگ به سود هیچ کس نیست. نه عادل که نود را از دست داد و نه شبکه سه که مهم‌ترین برند خودش را تعطیل شده یافت. در تمام سال‌های گذشته، هم مسئولان صداوسیما و هم فردوسی‌پور نشان داده‌اند که راه تعامل دو جانبه را بلد هستند. این ماجرا می‌تواند یک پایان خوش داشته باشد بدون آنکه کسی حذف یا بازنده شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار