کد خبر: 3368
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
دولت ترامپ

ترامپ آماده مقابله با فضاسازی علیه خودش در انتخابات می باشد

رویکرد امروز فضای سیاسی آمریکا در حال ورود به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است مسیری که دمکرات‌ها باید به دنبال نامزد نهایی خود برای رویارویی با ترامپ باشند. مقابله با رئیس‌جمهور مستقر همیشه دشوار است مخصوصاً آنکه این فرد در جلب نظر مردم و نبض سنجی آرای آن‌ها خبره باشد. سخن گفتن راجع به نتیجه انتخابات و مسائل دخیل در آن درحالی‌که حدود یکسال و نیم با این رخداد فاصله داریم چندان دقیق نخواهد بود اما بررسی فضای گفتمانی داخلی احزاب و خصوصاً حزب جمهوری‌خواه، به‌عنوان حزب حاکم جهت‌گیری احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا را نشان خواهد داد.
ترامپ به‌خوبی می‌داند که به سبب مسائل و پرونده‌های جاری علیه دولتش انتخابات سختی در پیش خواهد داشت و لذا از هماکنون در حال ساماندهی کمپین انتخاباتی خویش است و این ستاد نیز به دنبال ایجاد گفتمان لازم جهت بهره‌برداری انتخاباتی است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین کلیدواژه و محور اصلی مقابله با نامزدهای دموکرات، سوسیالیسم و ایجاد دوقطبی سوسیالیسم- آزادی در مبارزات انتخاباتی باشد. جمهوری‌خواهان در حال گسترش این ایده هستند که سوسیالیسم تهدید ایدئولوژیک آمریکاست. غیریت‌سازی علیه سوسیالیسم با هدف ایجاد دوقطبی و فشار بر حزب رقیب و دشمن‌سازی از آن صورت می‌گیرد تا در پرتو این دیگرِ معرفتی(other) آسان‌تر بتوانند متاع خود را در انتخابات بفروشند.  
آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که صرف تکیه‌بر عملکرد ترامپ با توجه به تبلیغات منفی علیه وی کافی نیست و جمهوریخواهان نیازمند چیزی بیشتر برای پیروزی هستند لذا با مقایسه آینده جامعه آمریکا با کشورهایی سوسیالیستی نظیر ونزوئلا و تصویرسازی از آینده آمریکا در صورت پیروزی دمکرات‌ها در حال ایجاد این دوگانه و بهره‌برداری از نتیجه آن هستند. شاید حجم تولید ادبیات ضد سوسیالیسم در تاریخ آمریکا بی‌سابقه باشد و شاید بتوان آن را به لحاظ سیاسی و امنیتی با مک‌کارتسیم مقایسه کرد. این روند رو به گسترش و شیطان‌سازی از رقیبِ دمکرات و دوگانه آزادی‌های لیبرال در مقابل سوسیالیسم، شاید کلید پیروزی ترامپ در دور آتی ریاست جمهوری باشد.  

ابوذر گوهری

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار