علی دایی

از طرف دیگر علی دایی در جریان انتخابات جنجالی سال ۸۸ به طور قاطع و صریح از رقیب انتخاباتی احمدی نژاد حمایت کرد. در آن زمان بسیاری معتقد بودند که این اقدام دایی به خاطر اخراج او از تیم ملی بوده است و دایی اصولا در مسائل سیاسی به این صراحت اظهار نظر نمی‌کند.

رویکرد امروز فوتبال ایران در روزهای اخیر بیش از همیشه با حاشیه درگیر شده است. از یک سو فرهاد مجیدی بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه استقلال با پلیس وارد جنگ رسانه‌ای شده از سوی دیگر پول‌هایی که حسین هدایتی میلیاردر مشهور به فوتبالیست‌های پرسپولیس پرداخت کرده جنجال بر انگیز شده است. در یک طرف گادوین منشا با هوادار استقلال دعوا کرده و از همه این‌ها جالب‌تر این که علی دایی سرمربی حال حاضر سایپا حاضر نشده در هواپیما کنار محمود احمدی نژاد بنشیند. دایی می‌گوید هیچ کینه‌ای از احمدی نژاد ندارد با این حال می‌گوید دوست نداشته است با احمدی نژاد رودر رو شود.

چرا دایی احمدی‌نژاد را دوست ندارد؟


 ماجرا از این قرار است، علی دایی که هدایت تیم فوتبال سایپا را بر عهده دارد هفته گذشته به همراه این تیم برای دیدار با پارس جنوبی به شهرستان جم رفت. پس از برگزاری این دیدار اعضای دو تیم سایپا و پارس جنوبی عازم عسلویه شدند تا از آنجا به تهران بازگردند. حضور علی دایی در فرودگاه عسلویه و پرواز به تهران با استقبال مردمی مواجه شد که برای گرفتن عکس یادگاری با شهریار صف بسته بودند. اعضای دو تیم پارس جنوبی و سایپا وقتی در کنار مردم عادی سوار بر هواپیمای آسمان شدند، چند دقیقه‌ای برای بسته‌شدن درها معطل ماندند و بعد مشخص شد دلیل این تأخیر انتظار برای رسیدن محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران بوده است. احمدی نژاد هم که به شهر لامرد رفته بود مسافر همین پرواز بود.

بر حسب اتفاق این دو چهره مشهور سیاسی و ورزشی کشور باید کنار یکدیگر و در صندلی بیزنس کلاس می‌نشستند. اینجا بود که علی دایی از نشستن کنار محمود احمدی نژاد خودداری کرد و صندلی خود را به برادرش داد و در کنار مهدی تارتار سرمربی تیم رقیب و دوست قدیمی اش نشست.
این اتفاق بازتاب فراوانی داشت و برخی رسانه‌ها گفتند که دایی نتوانسته است کینه قدیمی خود از احمدی نژاد را فراموش کند و حاضر نیست کنار رییس جمهور کشور بنشیند.

چرا دایی احمدی‌نژاد را دوست ندارد؟

اهدای پیراهن تیم ملی توسط علی دایی به احمدی نژاد


ماجرای اختلاف دایی و احمدی نژاد
اختلاف اسطوره فوتبال ایران با محمود احمدی نژاد، چهره جنجالی سیاست به سال پر حادثه ۸۸ باز می‌گردد. در نهم فروردین ماه ۱۳۸۸ یک روز پس از شکست یک بر دو تیم ملی فوتبال ایران مقابل عربستان و سقوط ایران به رده چهارم گروم دوم رقابت‌های انتخابی جام حهانی در قاره آسیا علی دایی از سرمربی گری تیم ملی فوتبال ایران برکنار شد تا عمر مربیگری دایی در تیم ملی به ۱۳ ماه هم نرسد.


در ۱۲ اسفندماه ۱۳۸۶ در شرایطی که از سوی فدراسیون فوتبال مجید جلالی، افشین قطبی، امیر قلعه نوی، بیژن ذوالفقارنسب و محمد مایل کهن به عنوان نامزدهای مربیگری تیم ملی اعلام شده بودند به یک باره علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد.


این در حالی بود که دایی چند روز قبل اعلام کرده بود که در بین نامزدهای مربیگری تیم ملی قرار ندارد و "هرکسی لابی اش قوی‌تر باشد مربی تیم ملی می‌شود."


دایی در شرایطی به سرمربی گری تیم ملی رسید که تازه فعالیت خود در عرصه مربیگری را آغاز کرده بود او تنها یک سال و نیم بود که وارد این حوزه شده بود و البته در این دوره توانست تیم سایپا را قهرمان لیگ برتر کند.


همین کارنامه و محبوبیت او شاید هم "لابیگری" باعث شد مدیران ورزش در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد او را به سمت مربیگری تیم ملی انتخاب کنند تا فوتبال ایران را به جام جهانی برساند.


کارنامه ۱۳ ماهه مربیگری دایی در تیم ملی چشمگیر نبود. وضعیت تیم در گروه انتخابی جام جهانی مناسب نبود. دایی در مجموع ۲۵ بازی ملی سرمربی ایران بود (بازی مقابل تیم‌های باشگاهی در این آمار لحاظ نشده است) که در این بازی‌های ۱۶ برد و ۶ تساوی و سه باخت به دست آورد. بخش عمده‌ای از این دیدارها بازی‌های دوستانه بود، آمار دایی در دیدارهای مقدماتی جام جهانی چهار برد، پنج مساوی و یک باخت است؛ و از سوی دیگر حاشیه‌های فراوانی حول تیم ملی وجود داشت، او با ستاره‌های بزرگی همچون علی کریمی و مهدی مهدوی کیا درگیر شده بود. دایی رابطه نامناسبی با رسانه‌ها و هواداران تیم ملی هم داشت.


در کنار همه این موارد گزارش‌هایی از نارضایتی رییس جمهور از عملکرد او وجود داشت. پس از برکناری دایی او اعلام کرد که رییس جمهور وقت او را اخراج کرده است.


ادعایی که البته بعدا به تائید محمد علی آبادی رییس سازمان تربیت بدنی در آن زمان نیز رسید. علی آبادی در این باره گفت: «نظر احمدی‌نژاد این بود که دایی دیگر نمی‌تواند کاری انجام دهد. نظر احمدی‌نژاد برکناری دایی بود.»


دایی پس از اخراج از تیم ملی وارد دعوایی حقوقی بر سر دستمزد خود با فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی شد و در نهایت هم به پیروزی رسید. دعوایی که به برنامه نود کشیده شد و سروصدای زیادی به پا کرد.


از طرف دیگر علی دایی در جریان انتخابات جنجالی سال ۸۸ به طور قاطع و صریح از رقیب انتخاباتی احمدی نژاد حمایت کرد. در آن زمان بسیاری معتقد بودند که این اقدام دایی به خاطر اخراج او از تیم ملی بوده است و دایی اصولا در مسائل سیاسی به این صراحت اظهار نظر نمی‌کند.

چرا دایی احمدی‌نژاد را دوست ندارد؟

محمود احمدی نژاد علاقه زیادی به فوتبال داشت و بارها به اردوی تیم ملی سرکشی کرد، او هوادار تیم فوتبال استقلال است

توضیح دایی 
با این وجود علی دایی امروز درباره اتفاق رخ داده در هواپیما و عدم رویارویی با احمدی نژاد توضیح داد و گفت: «می‌خواهم بگویم من از هیچکس کینه ندارم. شاید از برخی رفتارها و برخی افراد خوشم نیاید، اما از آن‌ها کینه به دل نمی‌گیریم.»


اسطوره فوتبال ایران در ادامه تاکید کرد: «همیشه گفته‌ام در زمانی که سرمربی تیم ملی بودم صلاحم این بوده که چنین فردی (محمود احمدی‌نژاد) من را از تیم ملی کنار بگذارد و همیشه هم گفته‌ام مردم همه چیز را بهتر متوجه می‌شوند.»


او تاکید کرد: "من واقعاً دوست نداشتم با او (محمود احمدی‌نژاد) رو در رو شوم. نه او و نه هیچ سیاست مدار دیگری هیچ وقت نمی‌بییند که علی دایی چیزی از او بخواهد."


علی دایی با بیان این که "دلم نمی‌خواست اصلاً ایشان (محمود احمدی نژاد) را ببینم"، گفت: «متأسفانه افکار ایشان (محمود احمدی نژاد) با افکار من فرسنگ‌ها فاصله دارد. عقایدی که ایشان دارند من قبول ندارم و اصلاً از نظر فکری به هم نزدیک نیستیم پس باید کنار هم می‌نشستیم که درباره چه موضوعی صحبت کنیم؟ همیشه سعی کرده‌ام شعار ندهم و اهل عمل باشم؛ و به همین خاطر از کسانی که فقط شعار می‌دهند و فقط می‌خواهند باشد خوشم نمی‌آید. به همین خاطر لزومی ندیدم با ایشان (محمود احمدی نژاد) رو در رو شوم؛ که سلام و علیک کنم.»


این توضیحات نشان می‌دهد رفتار دایی ناشی از عقیده اوست و به گذشته روابطش با احمدی نژاد ارتباطی ندارد. دیدگاه علی دایی درباره احمدی نژاد در خلاء شکل نگرفته و  قطعا پیشینه ارتباط این دو چهره مشهور در شکل گیری دیدگاه دایی نقش داشته است.

به غیر از علی دایی بسیاری از فوتبالیست ها با محمود احمدی نژاد رابطه خوبی نداشتند. علی کریمی، جواد نکونام، مهدی مهدوی کیا از جمله آنها بودند.

منبع: فرارو 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین