کد خبر: 22849
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
علی ربیعی

سخنگوی دولت گفت: اولین قدم برای دولت آمریکا اعلام بازگشت به برجام و انجام تعهداتش است.

رویکردامروز علی ربیعی، سخنگوی دولت صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه، در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت بررسی‌ها برای حضور آمریکا در نشست کمیسیون مشترک برجام و شروط ایران جهت حضور آمریکا در این نشست، گفت: پیشنهاد سه کشور اروپایی برای برگزاری نشست این گروه و آمریکا به عنوان مهمان یک ابتکاری برای حل مسائلی بود که از سوی ترامپ به وجود آمده بود. اما از نظر ما، زمان خوبی برای برگزاری چنین نشستی نیست.

ربیعی افزود: بدون لغو تحریم‌ها، ادعای آمریکا مبنی بر اعتقاد به دیپلماسی یک لفاظی ریاکارانه و غیرقابل قبول به نظر می‌رسد. نباید جای ظالم و مظلوم در یک کنش سیاسی و رسانه‌ای جابجا شود. تاریخ زیادی از ظلم ترامپ نگذشته است. همه شرکای ما در برجام ابتدا باید کشور و دولتی که از میز مذاکره برخاسته بود را به جای خود بنشانند و سپس وارد مباحث دیگری شوند.

وی تاکید کرد: ما پیش از هر مذاکره‌ای باید نسبت به صداقت آمریکا و جدیت آن برای بازگشت به تعهدات مطابق نص توافق برجام اطمینان پیدا کنیم. تنها معیار، گام‌های عملی دولت آمریکاست.

سخنگوی دولت اظهار کرد: ما از هرگونه ابتکاری از جانب اعضای باقیمانده در برجام برای سوق دادن آمریکا به ارائه چنین اطمینانی به جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کنیم.

شرط ایران برای مذاکره با آمریکا درباره برجام

ربیعی با بیان اینکه به دپیلماسی به عنوان تنها راه حل خروج از بن بستی که آمریکا آفریده است پایبندیم، گفت: اما آغاز یک فرآیند دیپلماتیک موثر به حداقلی از حسن نیت نیاز دارد که آمریکا با امتناع از انجام تعهدات اولیه خود، مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد از آن سرباز زده است.

وی ادامه داد: ما منتظر اقدام آمریکا هستیم و دولت آقای بایدن نمی‌تواند سیاست ترامپ را اجرا کند و توقع نتیجه متفاوتی داشته باشد. اولین قدم برای دولت آمریکا اعلام بازگشت به برجام و انجام تعهداتش است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: ایران در برجام است و در بالاترین سطح اعلام کرده که بلافاصله پس از اجرای تعهدات آمریکا، تمام اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین