کد خبر: 21766
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه در نزدیکی رقم روز گذشته به کار خود پایان داد.

رویکردامروز شاخص کل در ادامه روند کاهشی روزهای گذشته، صبح امروز کار خود را با عقب‌نشینی ۱۶ هزار واحدی آغاز کرد. این روند نزولی بعد از ۳۰ دقیقه به کاهش ۲۰ هزار واحدی شاخص کل منجر شد. وضعیت بازار امروز نسبت به روزهای خونین گذشته بهتر بود، اما همچنان روند نزولی در اکثریت نمادها به چشم می‌خورد.

در ساعات ابتدایی معاملات امروز از مجموع ۳۰۴ نماد بورسی حدود ۲۴۴ نماد روند نزولی دارند و شاهد افزایش نسبی قیمت سهام در ۶۰ نماد هستیم. همچنین در فرابورس هم از مجموع ۲۱۲ نماد معامله شده، ۱۶۹ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و ۴۳ نماد در مدار صعودی حرکت می‌کنند. شرایط نسبت به روز گذشته کمی بهتر است، اما همچنان نمادهای قرمزرنگ اکثریت قاطع را در اختیار دارند.

رنگ سبز به برخی نمادهای بازار برگشته است. هرچند خیلی از نمادها همچنان در صف فروش قرار دارند و رنگ سرخ به خود گرفته‌اند. مثلا در گروه محصولات شیمیایی شاهد افزایش قیمت و حتی تشکیل صف خرید برای زاگرس، بوعلی، شفن و چند نماد دیگر هستیم. در طرف مقابل نوری، پترول، شاروم، فارس، قرن، شلرد و شگویا همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهند. در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF شاهدی تغییر روند عجیب هستیم. قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری در اغلب صندوق‌های سهامی بیش از پنج درصد افزایش پیدا کرده واین رشد نصیب صندوق‌های دولتی دارا یکم و پالایش هم شده است.

در گروه فلزات اساسی تعداد صف‌های فروش کمتر شده، اما نمادهای فلزی هنوز نتوانسته‌اند به روند صعودی برسند و شاهد رنگ قرمز برای آن‌ها هستیم. در گروه خودرو و ساخت قطعات، خساپا نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شود، اما دیگر نمادهای گروه همگی نزولی و قرمزرنگ هستند. بانک‌ها صف فروش ندارند، اما با کاهش قیمت روبرو شده‌اند و تمام نمادهای گروه قرمزرنگ است.

در بین دارویی‌ها، داوه، ددام و دتوزیع روند صعودی و دیگر نمادهای از جمله برکت عموما روند نزولی دارند. هولدینگ‌ها، سیمانی‌ها و استخراج کانه‌های فلزی از جمله گروه‌های نسبتا سبزرنگ بازار امروز هستند و انبوه‌سازی، فرآورده‌های نفتی، نهادهای مالی، غذایی‌ها، اطلاعات و ارتباطات، عرضه برق و گاز، بیمه‌ها، حمل و نقل و ساخت محصولات فلزی از جمله گروه‌های قرمزرنگ بازار امروز به حساب می‌آیند.


بیشتر بخوانید: حرف قطعی ایران در برجام


نصف بازار در صف فروش باقی ماند

با معکوس شدن جهت شاخص بورس در نیمه معاملات شاهد جمع‌آوری تعداد زیادی از صف‌های فروش بودیم. هرچند، تا ساعات پایانی بازار، همچنان ۴۴ درصد از نمادهای بازار سرمایه در صف فروش قرار داشتند. این نمادها که تعدادشان به ۲۸۰ نماد می‌رسید، شاهد تشکیل صف فروش به مجموع ارزش دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بودند. در طرف مقابل امروز ۱۱۱ نماد که ۱۷ درصد بازار را تشکیل می‌دهند، با صف خرید با ارزش مجموع ۸۰۰ میلیارد تومان به کار خود پایان دادند.

رفت و برگشت ۲۰ هزار واحدی شاخص بورس در روز پرنوسان

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه در نزدیکی رقم روز گذشته به کار خود پایان داد. شاخص کل تا نیمه معاملات کاهش ۲۰ هزار واحدی را پشت سر گذاشته بود و در نیمه دوم بازار با روند صعودی به جایگاه اولیه خود برگشت و نهایتا ۳۸۵ واحد معادل سه صدم درصد بالاتر از رقم روز گذشته ایستاد. در این روز شاخص هم‌وزن همچنان ۱.۴۸ درصد منفی بود که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک اصلا شرایط مساعدی نداشتند. عمده رشد امروز شاخص کل بر دوش نمادهای فولاد، شستا، کگل، کچاد، خودرو و فخوز بود و در بین نمادهای شاخص‌ساز، فارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت.

منبع: فرارو

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین