کد خبر: 2064
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۳
فجر

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس تئاتر تهران کار خود را آغاز کرد تا از فردا اکران فیلم ها برای بخش داوری آغاز شود.

رویکردامروز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر امشب همزمان با ایام دهه فجر رسماً کار خود را آغاز کرد.

 منصور ضابطیان اجرای افتتاحیه  سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر را  بر عهده دارد و در این مراسم آیین بزرگداشت چند هنرمند از جمله عزت الله انتظامی برگزار می شود.

در ادامه گزارش لحظه به لحظه افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را بخوانید؛

در پایان، کلیپی با عنوان «مادر» برای گرامیداشت ایام فاطمیه پخش شد و مراسم افتتاحیه با این کلیپ به پایان رسید.اما سی و هفتمین و جشنواره فیلم فجر از فردا با اکران فیلمها برای به پرواز درآمدن سیمرغ ها رسما کار خود را آغاز می کند.

مراسم نکوداشت عزت سینمای ایران در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

در ادامه مراسم, نکوداشت مرحوم استاد عزت الله انتظامی برگزار شد که  صالحی، انتظامی، داروغه زاده و مجید انتطامی فرزند آن مرحوم روی سن آمدند.

مجید انتظامی گفت :این روز خجسته را به دست اندرکاران سینما تبریک می گویم و امیدوارم سال پرباری برای سینما باشد و از خانه سینما که مارا تنها نگذاشتند نیز تشکر می کنم.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر افتتاح شد

تجلیل از ۵ هنرمند در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

در ادامه مراسم, بزرگداشت عزیزالله حمیدنژاد برگزار شد  که در این بخش علیرضا تابش و علیرضا شجاع نوری روی صحنه آمدند.

شجاع نوری گفت : می گویند اگر می خواهید کسی را خوب بشناسید باید یا با او کار کرد یا سفر رفت که در این دو بخش در کنار حمید نژاد بودم و آخر به «بانوی عمارت» رسید. او واقعا یکی از شخصیت های دوست داشتنی است و مثل چتر سیاه در سفر بارانی است.بسیار دلنشین و همراه و یار و یاور است و می توان روی حرفش حساب کرد.

تابش بیان کرد : حمیدنژاد بیست ساله بود که با مرحوم سیف الله داد وارد سینما شدند و ثمره آن کارهای ارزشمندی است که در ذهن مخاطبان ایرانی و خارجی ماندگار شده است و حتی خارجی ها فکر می کردند که در استودیو ضبط شده اما نمی دانستند چه سختی هایی برای آن کشیدیم. برای او آرزوی سلامتی دارم.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر افتتاح شد

حمیدنژاد در ادامه مراسم گفت : این آقایان لطف کردند و من را خجالت دادند من از نظر کیفی و کمی کارهای زیادی ندارم اما خوشحالم که همین تعداد را هم با عشق ساختم.شرایط و سختی ها اجازه نداد هرکاری را حتی کم بسازم و از همسرم به دلیل همراهی هایش تشکر و قدردانی می کنم.

دومین تجلیل امشب بزرگداشت ابراهیم حقیقی گرافیست و طراح نماد سیمرغ جشنواره فیلم فجر است.

رسول صدرعاملی، آتیلا پسیانی و علی اکبر صادقی برای بزرگداشت ابراهیم حقیقی به روی سن آمدند.

علی اکبر صادقی استاد هنرهای تجسمی در این آیین گفت: افتخار من این است که چهل و پنج شش سال  با ابراهیم حقیقی دوست هستم که یک هنرمند واقعا والا و برجسته است.

رسول صدرعاملی  گفت: پوستر هر فیلمی هویت ان فیلم است و ما باید اهمیت این موضوع را بدانیم .در دوره ای که کپی برداری مد شده باید به این هنر به چشم دیگری نگاه کنیم.

ابراهیم حقیقی در این مراسم گفت: دوستان پرسیدند گرامیداشت چگونه است گفتم برای من قطعا خوشحال کننده است و از دومین جشنواره که پوستر می کشیدم،با جشنواره فیلم فجر همراه شدم.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر افتتاح شد

وی بیان کرد: در سال چهارم، سیمرغ و در سال پنجم تندیس را طراحی کردم.

حقیقی گفت: زندگی آدم ها همیشه پر از خوشی و حسرت است. خوشی من امشب از این است که در کنار عزیزانی هستم که افتخار سینمای ایران‌ هستند. آقای خسروشاهی که همه با صدایش بزرگ شدیم، عباس گنجوی و آقای حمیدنژاد را از سال 50 می شناسم. آقای گنجوی آن زمان مثل امروز یکی از حرفه ای ترین تدوینگران سینمای ایران بود و خانم معتمدآریای عزیز که خوشحالم کارهای مشترک بسیاری با ایشان داشتم و این بزرگواران که به من افتخار دادند اینجا هستند و همچنین از آقای شجاع نوری عزیز تشکر می کنم.

وی تصریح کرد: یاد آقای بهشتی هم می کنم که تندیس و سیمرغ از آن زمان طراحی شد. 

حقیقی گفت:حسرت می خورم که از میان 6 نفری که برای آنها گرامیداشت می گیرند؛ عزیزی به نام عزت الله انتظامی بین ما نیست. او مایه افتخار همه بود و انسانیت و تفکرش برای خانه هنرمندان بسیار راهگشا بود.

در ادامه این مراسم با پخش کلیپی از فاطمه معتمد آریا تجلیل شد.

در ادامه مراسم رضا کیانیان،همایون اسعدیان و علیرضا رئیسیان برای تجلیل از فاطمه معتمد آریا به روی سن آمدند.

فاطمه معتمد آریا در این مراسم گفت: سینمای ایران بهترین صادر کننده فرهنگ ایران در سراسر جهان است و به این اعتقاد دارم وظیفه ما سینماگران گسترش مهر و محبت میان تمام انسان ها است.

معتمدآریا ادامه داد: سینما مانند گوهری است که همه دوست دارند به آن دست پیدا کنند اما سینمایی ها فقط می توانند در کنار هم این سینما را ارتقا دهند.

در ادامه مراسم افتتاحیه جشنواره، فیلم تئاتری به کارگردانی محمد رحمانیان با عنوان سلام چهل سالگی با موضوع جشنواره فیلم فجر در دوره های مختلف و خاطره بازی با جشنواره اجرا شد.

نیما مسیحا و رضا تاجبخش برای اجرای موسیقی روی سن حاضر شدند. این هنرمندان در ابتدا ترانه پروانگی ساخته بابک بیات، که قطعه ای از موسیقی فیلم «دست های آلوده» بود، اجرا کردند. ترانه وطن... عشق... آزادی... ساخته علیرضا افکاری قطعه بعدی بود که مسیحا و تاجبخش اجرا کردند.

در ادامه تیزری با محتوای صحبت های برخی عوامل سینما در مدح رفتار حرفه ای عباس گنجوی برای بزرگداشت  او پخش شد.

مسعود کیمیایی برای تجلیل از عباس گنجوی روی سن آمد و گفت :در سال های دور با هم زیاد کار کردیم. عباس گنجوی  فیلمت را می شناسد و روی آن فکر می کند. او فوق العاده است.

وی گفت:ما روزهای سختی را گذراندیم روزهای سخت و سرما و ساواک با هم بودیم.

فرمان آرا بیان کرد :من با وجود هزاران آشنا در سینما فقط یک دوست دارم و آن عباس گنجوی است. از همین جا از ناصر تقوایی یاد می کنم که گنجوی را به من برای تدوین معرفی کرد.ارتباط و دوستی بین من و عباس زیاد است و در سینما همتا ندارد.

وی افزود:هرچیز راجع به عباس بگویم کم گفتم، چون راجع به آدم های پا به سن زیاد حرف نمی زنند.

فرمان آرا با بیان اینکه امروز عکسی از شهلا ریاحی در اینستاگرام دیدم، گفت: او آلزایمر دارد از همین جا میخواهم بگویم نباید از این هنرمندان فیلمی تهیه و در این شرایط جسمی و روحی که دارند در فضای مجازی پخش کنید این درست نیست!چقدر بی احترامی می کنید. اینها بزرگان سینما بودند. این خانم اولین کارگردان زن سینمای ایران بوده چرا سواستفاده می کنید؟ مثل کسانی که کنار تخت بیمار عکس می گیرند. این چه عیادتی است و چرا باید این عکس در اینستاگرام گذاشته شود؟

فرمان آرا گفت:خوشحالم تا عباس سرپا است این بزرگداشت گرفته شده و افتخار می کنم همه کارهایم  با مونتوری عباس گنجوی بود.

عباس گنجوی در آیین بزرگداشتش گفت: خیلی بلد نیستم حرف بزنم به خصوص چنین جایی. من می گویم اگر یک اتاق نیمه تاریک یا پنجره نیمه روشن بدهید من می توانم خیلی حرف بزنم اما همه حرف ها در طول همه این سال‌ها که کار کردم گفته شد. تقریبا در دوره ای که من شروع کردم قبل از اینکه با فرمان آرا و کیمیایی و ناصر تقوایی کار کردم در دوبله کار می کردم که برخی از این افراد این جا هستند. آدم وقتی در این جمع قرار می گیرد حالش خوش می شود.

 بخش بعدی برنامه ، بزرگداشت خسرو خسرو شاهی  بود.

جشنواره فیلم فجر با رنگ و بوی تئاتر افتتاح شد/ نکوداشت آقای بازیگر سینمای ایران

اسماعیلی بیان کرد:امشب شبی است که من در بزرگداشت همراه ۶۰ ساله ام هستم او با صدای نازنینش در این کار موفق شد و من در خدمتش بودم و در خیلی ازفیلم‌ها همکاری کردیم.

 ممدوح در ادامه مراسم گفت : من در اصل نقش بادیگارد این بزرگان را دارم.خوشحالم در جمع این عزیزان رشد کردم.

 منوچهر والی زاده بیان کرد : ممنونم که هنرمندان کشور را تشویق می کنید.از برگزار کنندگان جشنواره تشکر ویژه می کنم که به پشت صحنه سینما آمدند و آن ها را دیدند.

وی گفت:در این چند مدت اخیر به دوبله خیلی توجه کردند و آرزوی سلامتی برای شما هنردوستان و برگزار کنندگان دارم.

والی زاده ادامه داد:من با خسرو شاهی از دبستان تا بحال دوست هستم.من افتخار می کنم در کنار خسروشاهی هستم.

وی گفت:نقش هایی که او خسته بود و نمی خواست دوبله انجام دهد را به من می داد.

خسرو شاهی در آیین بزرگداشتش گفت :من در طول این سال های فعالیت باید برای سینما رفتن بلیت می خریدم و اولین بار است که برای افتتاحیه دعوت شدیم و از داروغه زاده تشکر می کنم.

وی افزود:من سال ها در سایه کنار شما بودم و الان زیر نور شما را می بینم. من بیشتر در کنار کیمیایی بودم و5 فیلم با او کار کردم.

خسرو شاهی بیان کرد : از حرفه ما هیچوقت به درستی تجلیل نشد و ما را به حساب نمی آوردند اما الان تا حدی بهتر شده است.از مسئولان در وزارت می خواهم توجه بیشتری به دوبله کنند.

وی گفت: دوبلورهای ما هنوز هستند اما با بدترین شکل ترجمه و اکران در حوزه صدا مواجه هستیم.

خسرو شاهی ادامه داد:من با کیمیایی زمان دوبله فیلم به هزاران موضوع  فکر می کردیم تا بهتر شود. فیلم «سرب» گروهبان یا دندان مار را ببینید و قضاوت کنید.یا فیلم «شیرین» که با کیارستمی کار کردیم.

وی گفت: ما با آدم های بزرگ در فیلم ها و سینما سروکار داشتیم بعد به فیلم های فارسی رسیدیم که گفتند نه خوب نیست و صدای خود بازیگر بهتر است. روزگاران عجیی و غریبی گذراندیم اما من فروشنده صدا نبودم.

معرفی برگزیدگان و اهدای سیمرغ بلورین

در ادامه داوران مسابقه بخش تبلیغات جشنواره روی صحنه آمدند تا جوایز را اهدا کنند که حبیب مجیدی در بخش عکس، سیمرغ بلورین را  برای فیلم سینمایی « بمب یک عاشقانه» دریافت کرد.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر افتتاح شد


 وی گفت : رقابت در هنر بی معناست و یادمان نرود سینما قرار است آدم ها را به هم نزدیک کند.از عوامل فیلم تشکر میکنم همچنین از بهرام جلالی و ایرج تقی پور به عنوان استادانم قدردانی می کنم.

طاها ذاکر برای فیلم کوپال، سیمرغ بلورین بهترین پوستر را دریافت کرد.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر افتتاح شد


 

سیمرغ بلورین بهترین آنونس در جشنواره فیلم فجر به روح الله موحدی برای گرگ بازی اهدا شد.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر افتتاح شد

در ادامه  به یاد درگذشتگان سینما، تیزری با نریشن زنده، برای  مرحوم حسین پناهی و آواز محمد معتمدی پخش شد.

آغاز مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

خسرو خسروشاهی، رسول صدرعاملی، منوچهر شاهسواری، مسعود ردایی، مرتضی رزاق کریمی، علیرضا تابش، شاهرخ دولکو، سیروس الوند، ناصر ممدوح، فرید سجادی حسینی، نیره فراهانی، پژمان بازغی، فرشته طائرپور ، مهرداد صدیقیان، محمدرضا غفاری، شهرام حقیقت دوست و پولاد کیمیایی از جمله سینماگران حاضر در پردیس تئاتر تهران هستند.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم افتتاحیه حضور دارد.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر افتتاح شد

ابراهیم داروغه زاده در ابتدای این مراسم گفت: به مناطق جنوب تهران آمدیم، جایی که انقلاب اسلامی از همین مناطق شکل گرفت و هر کوچه و برزن این منطقه از شهر، به نام شهدا مزین شده است.

وی بیان کرد: سینمای ایران در جهان شناخته شده است و این جشن هر ساله سینما امسال از منطقه ای آغاز می شود که شناسنامه انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب است.

داروغه زاده  افزود: امیدوارم یکی از بهترین دوره های جشنواره فجر را پشت سر بگذاریم و برای سینمای پر آوازه ایران سنگ بنای جدیدی را بنیان گذاری کنیم.

وی افزود: سینمای ایران اکنون و در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی از دور دست های ایران تا سراسر جهان پیام آور نجابت، انسانیت، صداقت، درستکاری و همه فضایل است.

داروغه زاده گفت:ادعای بزرگی نیست اگر بگویم سینمای نوین ایران خود بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی است و مظهر شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی به معنای واقعی آن است. آوازه افتخارات سینمای ما در همه جهان طنین انداز است و این سینما به سهم خود همه تلاش خود را کرده که ندای آزادی و آزادگی باشد.

وی افزود:به پیروی از وصیت امام راحلمان که دردمند و آرمان خواه است و به فرموده رهبر عزیزمان که کلید توسعه کشور است. چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به همه شما مردم عزیز، هنرمندان و سینماگران تبریک می گویم و امیدوارم روزهایی سرشار از طراوت و جوشش که در آثار امسال جشنواره نمایان است، در این ایام داشته باشیم. قدردان محبت همه همکارانم در ستاد برگزاری و همه سرورانم در سازمان سینمایی و وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم که این جشنواره حاصل کمک و حمایت همه این عزیزان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار