کد خبر: 19839
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
رضا رشیدپور

برنامه عصرگاهی گروه رضا رشیدپور چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با برنامه صبحگاهی او دارد؟

رویکردامروز پس از گذشت 20 ماه از پخش آخرین قسمت «حالا خورشید»، تیم این برنامه صبحگاهی با یک برنامه عصرگاهی به نام «عطسه» به تلویزیون بازگشته‌اند. هرچند این برنامه تفاوت‌هایی با «حالا خورشید» دارد، اما شباهت‌های زیادی هم میان این دو برنامه دیده می‌شود. «عطسه» هر هفته شنبه تا چهارشنبه ساعت 18 روی آنتن شبکه سه می‌رود و رضا رشیدپور به عنوان مشاور پروژه، گروه سازنده «عطسه» را همراهی می‌کند.

مجری

مهم‌ترین شباهت «عطسه» و «حالا خورشید» که باعث شده این دو برنامه با یکدیگر مقایسه شوند، مجریان برنامه و گروه سازنده هستند. پرویز نشاط، حمید ترابیان، مریم ماهور و غزل ماهروزاده که همگی جزو گروه برنامه «حالا خورشید» بودند و اجرای بخش‌های مختلف برنامه را برعهده داشتند، در «عطسه» نیز در کنار یکدیگر حضور دارند. منتهی با این تفاوت که رضا رشیدپور مجری اصلی «حالا خورشید» جلوی دوربین «عطسه» دیده نمی‌شود و به عنوان مشاور پروژه در پشت صحنه برنامه حضور دارد. مژده خنجری نیز یکی از پنج مجری این برنامه عصرگاهی است که برای اولین بار با این گروه همکاری می‌کند. یکی دیگر از شباهت‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد، سبک اجرای پرویز نشاط و حمید ترابیان است. نشاط که در «حالا خورشید» از طنز و شوخی در اجرای خود استفاد می‌کرد، در «عطسه» نیز پلاتوهایی را می‌گوید که رگه‌هایی از طنز و شوخی دارد. در بخش‌هایی که این مجری به همراه حمید ترابیان هردو در کنار یکدیگر حضور دارند نیز، بده‌بستان‌های آن‌ها با یکدیگر بی‌شباهت به تعاملی که با هم در «حالا خورشید» داشتند نیست.


بیشتر بخوانید: فرزاد حسنی و محمدرضا شهیدی‌فرد به تلویزیون برمی‌گردند؟


آیتم‌ها

جز یکی از آیتم‌هایی که عینا از «حالا خورشید» به «عطسه» منتقل شده، بقیه آیتم‌هایی که تا قسمت سوم این برنامه دیده‌ایم متفاوت بوده است. در برنامه «حالا خورشید» آیتمی پخش می‌شد که پرویز نشاط با گریم بامزه‌ای آن را اجرا می‌کرد و با رویکرد طنز به اخبار و اتفاقات روز می‌پرداخت. اکنون این آیتم که جزو بخش‌های ثابت و همیشگی «حالا خورشید» نبود، یکی از آیتم‌های «عطسه» است و اجرای آن را پرویز نشاط با گریم‌های متفاوتی برعهده دارد. همان طور که در «حالا خورشید» رضا رشیدپور گوینده اخبار و متن طنز این آیتم بود، در «عطسه» هم رشیدپور صدای خود را کمی تغییر داده است و به عنوان گوینده در این بخش حضور دارد. یکی از آیتم‌های ثابت این برنامه که با «حالا خورشید» متفاوت است، بررسی داغ‌ترین هشتگ‌ها و به اصطلاح ترندهای فضای مجازی است. هرچند که در این برنامه صبحگاهی هم به اتفاقات پرسروصدای فضای مجازی پرداخته می‌شد، اما آیتمی که هر روز به طور خاص به هشتگ‌های ترند بپردازد، اتفاق تازه‌ای در «عطسه» است.

رویکرد

با توجه به این که برنامه «حالا خورشید» صبحگاهی بود و بیشتر به مسائل اجتماعی می‌پرداخت، با اخبار و اتفاقات روز مواجهه‌ای جدی و معمولا انتقادی داشت. معمولا موضوعات به تناسب اهمیت آن‌ها در برنامه واکاوی می‌شدند و مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گرفتند، اما با توجه به آن چه در سه قسمت ابتدایی «عطسه» دیدیم، به نظر می‌رسد هدف و رویکرد این برنامه عصرگاهی بیشتر سرگرمی است و از این جهت با «حالا خورشید» متفاوت است. علاوه بر این، قرار است «عطسه» دو روز در هفته به طور خاص به مسائل مرتبط با دختران و بانوان بپردازد، اما این نگاه تخصصی در «حالا خورشید» وجود نداشت و سوژه‌های برنامه کاملا به اخبار و مناسبت‌های مختلف بستگی داشت. در واقع «حالا خورشید» به نوعی روزنامه تصویری خبری بود، اما «عطسه» بیشتر به یک مجله تصویری سبک زندگی شباهت دارد.

دکور

به طور کلی دکور ساده و جمع و جور «عطسه» تفاوت‌های زیادی با دکور آخرین سری برنامه «حالا خورشید» دارد، اما شباهت‌هایی نیز در دکور این دو برنامه به چشم می‌خورد که مخاطب را به یاد «حالا خورشید» می‌اندازد. به عنوان مثال همان  طور که در دکور این برنامه از گلدان‌های طبیعی استفاده شده بود، در گوشه و کنار دکور برنامه «عطسه» نیز گلدان‌هایی دیده می‌شود تا به طراوت و شادابی در فضای استودیو کمک کند. ساعت که همیشه در برنامه «حالا خورشید» جایگاه ویژه‌ای داشت، در دکور «عطسه» هم وجود دارد و حسابی توی چشم است. اگر جزئیات دکور این برنامه صبحگاهی را به خاطر داشته باشید، ساعت بزرگی که روی سه پایه نصب شده بود، اکنون به برنامه «عطسه» منتقل شده و در کنار میزی که مجریان پشت آن می‌ایستند، دیده می‌شود. به علاوه بخشی از دکور «حالا خورشید» در سری آخر، شامل یک میز بزرگ بدون صندلی بود و مجریان پشت آن می‌ایستادند؛ رویه‌ای که در برخی برنامه‌های دیگر هم تک‌وتوک به چشم می‌خورد. حالا صندلی مجریان در بخشی از دکور حذف شده است و آن‌ها به سبک «حالا خورشید» پشت میزی بزرگ می‌ایستند

منبع: روزنامه خراسان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین