کد خبر: 19073
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
جمهوری آذربایجان

قره باغ در دوره صفویه قره باغ به مرکزیت گنجه یکی از بیگلربیگی های ایران بود. درگیری میان آذربایجان و نیروهای ارمنی مورد حمایت ارمنستان بر سر منطقه خودمختار ناقورنو-قره باغ، چند روزی است که ادامه دارد.

رویکردامروز  درگیری بین ارمنستان و آذربایجان صبح روز یکشنبه آغاز شد و موجب شد پس از دهه‌ها که منطقه قفقاز در مجامع بین‌المللی نادیده گرفته می‌شد، این منطقه دوباره در کانون توجه قرار بگیرد. به نظر می‌رسد دامنه این درگیری بزرگتر از حد معمول باشد. گفته می شود پس از درگیری های خونبار سال های آغازین دهه ۱۹۹۰، این خشن ترین دور درگیری ها در حدودا ۲ دهه اخیر است.

بیش از دو دهه است که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه خودمختار قراباغ که هیچ یک از این دو کشور استقلال آن را به رسمیت نمی شناسند، درگیر هستند و این منطقه عامل اصلی تنش ها میان دو کشور محسوب می شود.منطقه قره‌باغ سال‌ها است که محل مناقشه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان است. این جمهوری، بیشتر اراضی ناحیه خودمختار قره‌باغ کوهستانی سابق و بخشی از ناحیه پیرامون آن را تحت کنترل دارد و با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ایران هم‌مرز است.

آرتساخ یا بخشی از منتهی  اله شرقی سرزمین ارتفاعات ارمنستان بزرگ، در ‏جنوبی  ترین نقطۀ قفقاز واقع شده است. در حقیقت آرتساخ بخش کوچکی از ارمنستان است و ارمنستان خود قسمتی از ‏قفقاز جنوبی به حساب می آید.

روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست، در تحلیلی با عنوان «درگیری ارمنستان-آذربایجان می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر خاورمیانه بگذارد» نوشت: این مناقشه عواقب جدی برای منطقه خاورمیانه دارد، زیرا که ترکیه، روسیه و ایران در این منطقه نقشی بالقوه دارند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، منطقه قفقاز شاهد یک‌سری درگیری بود که مناقشه آذربایجان - ارمنستان یکی از آن‌هاست. آذربایجان منطقه‌ای در همسایگی ترکیه دارد که به کشور اصلی اتصال سرزمینی ندارد . باکو همچنین مدعی منطقه قره‌باغ است [که در اشغال ارمنستان است]. این منطقه در دهه ۱۹۹۰، خود را جمهوری خودخوانده «آرتساخ» نامید و ارمنستان با حمایت روسیه، کنترل خود را بر آن حفظ کرده است. [ در جریان جنگی که اوایل دهه ۱۹۹۰ بین دو کشور درگرفت، ۲۰ درصد از قلمرو آذربایجان به اشغال ارمنستان در آمد ] 

آشوت گولیان، رئیس مجلس جمهوری خودخوانده قراباغ چند سال پیش اعلام کرد: در پیش نویس قانون اساسی جدید، ما به نام تاریخی و واقعی خود یعنی جمهوری "آرتساخ" تغییر نام خواهیم داد.

 این جمهوری تنها توسط سه کشور دیگر غیر عضو سازمان ملل، به رسمیت شناخته شده‌است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین