کد خبر: 1895
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
بسته حمایتی دولت

با توجه به این که تعداد کارگران مشمول دریافت بسته‌های حمایت غذایی در این مرحله ۶.۵ میلیون نفر عنوان شده دو سناریو محتمل است؛ این تعداد از مشمولان، دریافتی زیر سه میلیون تومان داشته‌اند یا این که تخصیص بسته حمایتی به مابقی کارگران، در انتظار تامین اعتبار مجدد از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

رویکردامروز در حالی که از شنبه ۲۹ دی ماه واریز ۲۰۰ هزار تومان بسته حمایت غذایی به حسابهای کارگران مشمول قانون کار آغاز شده، گزارش‌ها حاکی از آن است که این مبالغ به حساب‌های بخشی از کارگران واریز نشده و سامانه پیامکی #۴*۴* نیز که برای آگاهی از علت عدم دریافت بسته حمایتی اطلاع رسانی شده و قرار بود روز دوشنبه فعال شود، همچنان غیر فعال است.

هفته گذشته سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که مبلغ بسته حمایت غذایی را تامین اعتبار کرده است. این خبر کافی بود تا سازمان تامین اجتماعی که پیش از این از کسری منابع برای توزیع بسته‌های حمایتی خبر داده بود به سرعت دست به کار شود و با در اختیار داشتن شماره‌های حساب مشمولان قانون کار، وجه مورد نظر را به حساب‌ها واریز کند.
واریز وجوه بسته‌های حمایتی در حالی از روز شنبه آغاز شد که تراکنش‌های مالی بانک مرکزی امکان واریز مابقی وجوه را نداد و ادامه این روند را به روز بعد موکول کرد.
بر این اساس آن دسته از کارگرانی که تاکنون موفق به دریافت وجوه بسته‌های حمایتی نشده و در لیست واریزی‌های سازمان تامین اجتماعی هستند، ظرف امروز و فردا این واریز به حساب‌هایشان صورت خواهد گرفت.
برابر اعلام وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بسته‌های حمایت غذایی شامل حال همه کارگرانی می‌شود که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و حق بیمه خود را به صندوق تامین اجتماعی واریز می‌کنند.
در واقع همه کارگران مشمول قانون کار حتی اگر در بخشهای خصوصی مشغول کار باشند، مشروط بر این که بیمه‌پردازی آنها به سازمان تامین اجتماعی بوده، دریافتی زیر سه میلیون تومان داشته و عضوی از اعضای خانواده آنها سبد حمایتی دریافت نکرده باشد، از کمک هزینه معیشتی دولت بهره‌مند می‌شوند.
پیش‌تر در خصوص آن دسته کارگرانی که سابقه بیمه‌پردازی در هیچ صندوقی ندارند ولی از درآمد زیر سه میلیون تومان برخوردارند، اعلام شده بود که پس از واریز وجوه بیمه شدگان تامین اجتماعی از طریق بانکهای اطلاعاتی موجود و مراجعه افراد به مراکز بهزیستی، شناسایی این افراد در دستور کار قرار می‌گیرد.
در همین حال وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرده افراد فاقد بیمه و دارای درآمد زیر سه میلیون تومان، برای بهره‌مندی از بسته حمایتی تقاضایشان را به مراجع حمایتی ارائه کنند و در صورتی که تمایل داشتند تحت پوشش سازمان بهزیستی یا کمیته امداد درآیند.
در لیست بیمه شدگان تامین اجتماعی نام کارگران ساختمانی، کارگران فصلی، قالیبافان، زنبورداران و کارگران واحدهای صنعتی مشمول قانون کار هم دیده می‌شود.
به گفته مقامات کارگری، بخش اعظمی از کارگران فصلی و ساختمانی، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند، در حالی که بیش از سایر گروه‌ها مستحق دریافت بسته حمایتی هستند.
آنها معتقدند از طریق حساب‌های یارانه می‌توان کارگران فاقد بیمه مستحق دریافت سبد کالا را شناسایی کرد.
بر اساس مصوبه سازمان برنامه و بودجه گروه‌های مختلفی مشمول دریافت سبد حمایتی و کمک هزینه معیشتی و جبرانی دولت قرار گرفتند که در این مرحله ۱۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه در اختیار تامین اجتماعی گذاشته شد و این اعتبار ۶.۵ میلیون نفر کارگر و شاغل مشمول قانون کار را دربرگرفت.
اما در حالی که بنابر اعلام وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ۶.۵ میلیون کارگر مشمول قانون کار، اعتبار مربوط به بسته حمایتی خود را دریافت کردند برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که یک عده از کارگران هنوز موفق به دریافت این بسته‌ها نشده‌اند و اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی شاهدی بر این مدعاست.
سازمان تأمین اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای از آن دسته بیمه‌شدگانی که مشمول دریافت سبد کالا می‌شوند ولی تاکنون وجوه مربوطه به حسابهایشان واریز نشده پوزش خواسته است.
در این اطلاعیه دلیل عدم واریز وجوه بسته‌های حمایتی، مغایرتهای مربوط به شماره حساب افراد و برگشت اطلاعات از سوی بانک‌های عامل عنوان شده که واریز وجوه را به روزهای آینده موکول کرده است.
بر این اساس به نظر می‌رسد تاخیر در واریز وجوه بسته‌های حمایتی به دلیل تطبیق مشخصات و شماره‌ حساب‌های افراد با لیست سازمان تامین اجتماعی و رفع پاره‌ای از اشکالات موجود باشد و طبعا با رفع این اشکالات، روند پرداخت واریزی‌ها با سرعت بیش‌تری دنبال خواهد شد.
سامانه #۴*۴* هم که قرار بود روز دوشنبه به منظور کسب اطلاع از دلیل عدم دریافت بسته‌های حمایت غذایی فعال شود تا آخر وقت روز دوشنبه همچنان غیرفعال باقی ماند.
به گزارش ایسنا، با توجه به این که تعداد کارگران مشمول دریافت بسته‌های حمایت غذایی در این مرحله ۶.۵ میلیون نفر عنوان شده دو سناریو محتمل است؛ این تعداد از مشمولان، دریافتی زیر سه میلیون تومان داشته‌اند یا این که تخصیص بسته حمایتی به مابقی کارگران، در انتظار تامین اعتبار مجدد از سوی سازمان برنامه و بودجه است.
در هر حال کارگران بیمه شده تامین اجتماعی که حقوق زیر سه میلیون تومان دارند و هنوز مبلغ بسته‌های حمایتی به حسابشان واریز نشده یا باید منتظر رفع اشکالات مربوطه در سازمان تامین اجتماعی باشند یا این که در مرحله دوم توزیع بسته‌های حمایتی قرار داشته و باید در انتظار تامین اعتبار مجدد از سوی سازمان برنامه و بودجه باشند./ایسنا

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • محمد اکبرزاده مقدم IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
  6 2
  من کارگر ساختمانی هستم برای من نیا مده
  • محمد‌علی‌احمدزاده1652702482 IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
   3 1
   چرابسته‌حمایتب‌برای‌من‌واریز‌نشده‌تابرج‌نه‌هم‌بیمم‌واریز‌شده
  • محمد اکبرزاده مقدم IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
   2 0
   من بیمه هستم ولی برای من واریز نشده ممنون لطفا پیگیر شوید
 • جواد زارع IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  0 2
  این جانب جوادزارع مدت یک سال ونیم ازکاربیکار شده ودرامدی ندارم چرا بسته حمایتی واریز نشده
 • جواد IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  2 0
  بسته منم واریز نشده حداقل شفافیت هم وجود نداره
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  0 0
  من کارگر ساختمانی هستم هنوز واریز نشده چکارکنیم
 • محسن بابایی ورندی IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  3 0
  من کارگر هستم و بیمه تامین اجتماعی هم نیستم کارگر روز مزد هستم لطفا پیگیری کنید سپاسگزارم.
 • مجتبی ترابی IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  1 0
  من دارای بیمه اختیاری هستم ولی برای من واریز نشده چرا؟؟
  • حسین IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
   0 0
   من بیمه نیستم درامد ی هم ندارم جز یارانه چرا سبد حمایتی تعلق نمیگیره ،چرا حق ما را میخورن باید به کجا مراجعه کنیم
 • فاطمه حسین آبادی IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  2 0
  سلام.. ما مستمری بگیرد تامین اجتماعی هستیم و حقوق دریافتی ما یک میلیونو سیصد هست .چرا بسته حمایتی به ما تعلق نگرفته. در صورتی که مسئولان مربوطه ادعا کرده اند. به حساب همه مشمولان واریز شده است
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  9 0
 • ... IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  2 0
  سلام من تحت بیمه ی تامین اجتماعی هستم و دارای حقوق زیر ۳ ملیون اما هنوز سبد کالا دریافت نکرده ام لطفا پیگیری کنید
 • فرزاد IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  8 1
  فقط دروغ میگن
 • ASAD IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  1 0
  من امروز زنگ زدم به 1420 گفتم بیمه تامین اجتماعی هستم وزیر دو میلیون تومان حقوق می گیرم اعضائ خانوداه هیچکدام در امدی ندارند چرا بسته حمایتی برای من واریز نشده ...گفتند تو لیست یارانه ها نیستی ما لیست رو از اونها گرفتیم ... با مسول یارانه تماس گرفتیم میگن مابا بسته حمایتی هیچ کاری نداریم .. دولت خودش جوابگو باشه ...خلاصه هیچ کسی جوابگو ما نیست ... شهروندی هستم از کرج...
 • رضا IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  0 0
  چرا سبد کالا به ما تعلق نگرفت کی خوردش ی ابم روش
 • حسین عباسقایزاده IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  2 0
  ما بیمه تامین اجتماعی هستیم ولی بسته حمایتی ما را پر داخت نکرده اند.
 • Fafa AE ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  0 0
  چرا شماره 1420 کسی پاسخگو نیست. چرا *4*4# اصلا ثبت شده نیست. چرا ملتو سرکار میذارین. برای ما که تامین اجتماعی هستیم چرا واریز نشده. دریافتی مون زیر 3 تومنه. با نام ما و کام کی بوده؟! برا کی واریزش کردین؟!؟!؟!؟
 • جمشید IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  2 0
  بیمه شده تامین اجتماعی هستم سبد کالا نگرفتم
 • IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  0 2
  سلام اونایی که واریز نکردید باید چکار کنن
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 1
  ما که تامین اجتماعی نیستیم بسته حمایتی بهمون تعلق نمیگیره؟
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 0
  شما که نمی‌خواهید بدید یا ندید یا به همه بدید مثلاً که چی به بعضیا تعلق میگیره به بعضیا نه
 • فراهانی IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 0
  من بیکارم و حقوق بیمه بیکاری میگیرم یک میلیون شصدهزار تومان .چرا برای من واریز نشده؟ لطفا پیگیری کنید.ممنون.
 • a.s IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
  0 0
  من کارگر فصلی بیمه تامین اجتماعی هستم صاحب کارمن که حقوق بالا میگیره سبدحمایتی دادند به ما فقیرفقرا ندادند
 • مهدی اسفندیار IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
  2 0
  سلام من یک کارگر هستم بادو فرزندم وهمسرم درامد من ماهی زیر ۱۵۰۰ هست بیمه نیستم به من سبد حمایتی ندادن این مسلمونی
 • فرهاد IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
  0 0
  دروغگوها کدوم بسته کارکنان قراردادی فرودگاه مهرآباد (ایران ایر )زوری دولتمندی میگیرند کدوم بسته به کی دادید نکته باز ... به اسم ما دولت تدبیر وامی! !
 • حسین صفایی منفرد IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  0 1
  با سلام.همکاران من که بیمه مشاغل آزاد واریز می کنند برایشان بسته حمایتی آمده و برای من نیامده ،باید چکار بکنم حسین صفایی منفرد
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  0 0
  چراسامانه مشخص برای پاسخگویی برای عموم وجود نداره
 • مهدی IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  0 0
  از طریق همین اس ام اس ها کلی پول به جیب میزنند
 • رسول IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  0 0
  دوستان خدایی هست و عدالتی هست موندم با اینهمه دزدی و بی عدالتی موندم چرا تا الان سنگ نشدیم یا مثل داستان حضرت نوح غرق نمیشیم .همه ام سور و مور و گونده اند . . !
 • بی نام IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  1 0
  انقد از ملت بابت بیمه پول مفت گرفتن هیچ خدماتی هم ندادن الان کار خاصی نمیکنن.من ی جون 22سالم.پدرم مسافرکشی میکنه.خودم بیکارم 10هزارتومن پول برام ارزو شده.یارانه هم انقد کمه ک فقط میشه دو کیلو کوشت خرید. خدا لعنت کنه مسئول بی لیاقتو
 • پیمان صفری IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
  3 1
  منم بیمه شده تامین اجتماعی هستم با حقوق زیر سه میلیون و سبد حمایتی دریافت نکرده ام
 • مصطفی کریمی IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
  0 0
  سلام به همگی من کارگرشرکت پخش گاله هستم بارفتن تعطیل کاری 1700حقوقمه برای همه دوستام ریختندبجزمن توبیمه یعنی لیست حقوقی من بابقیه فرق میکنه یکم کلک ودرغ بذارین حق این مردمو انقدنخوریددیگه بسه این همه دزدی ودرغ
 • احمد همتی IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  2 0
  بیمه تامین اجتماعی هستم همکارانم همه بسته حمایتی گرفتند من نگرفتم البته از یارانه هم جا ماندم لطفا رسیدگی کنید یک میلیون هم حقوق میگیرم با خانواده ۴ نفری کد ملی من .. و حساب یارانه من ..
 • مرتضی تنید فام IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  1 0
  من بیمه تامین اجتماعی هستم ولی نه سهام عدالت گرفتم نه بسته حمایتی باید چکار کنم درآمد زیر ۲ تومان دارم
 • فرهاد علی زاده AE ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
  0 0
  سوال کنید مبلغ حمایتی به حساب چه کسانی واریز شده است شاید خود تامین اجتماعی نیاز داشته به حساب کسی واریز نکرده؟
 • وحید IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
  0 1
  من ۱۰سال سابقه بیمه دارم چرابمن بسته حمایتی نریختن ولی به همکارانم ریختن حقومم ۱۴۰۰
 • داود IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  1 0
  با سلام به اینا نباید گفت لطفا رسیدگی کنید بابا من بیکارم شغلی ندارم بیمه ندارم هیچ بیمه ای اخه تا کی ذلت اینا مسلمون نیستند طرف میلیونی حقوق میگیره اخر سرم خمه چی داره بعد اونی که هیچی نداره باید بمیره این هست دین اسلام؟
 • علیرضا. س AE ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  0 0
  باسلام وعرض ادب.نمیدانم برای کی دارم اینو مینویسم ولی هرکس اینومیخونه توروبه ان خداکمک کنید اخه چقدربایدشرمنده زنم وبچه ام باشم نه سبدکالا گرفتم نه سهام عدالت میگیرم به مردم بدهکارم بابابخاطر مشکل مالی زندگیم داره بهم میخوره به مردم بدهکارم آبروم پیش همشون رفت تورو خدا توروبه هرکی که میپرستید کمک کنیدتوروخدا نزاریدزندگی من بهم بخوره
 • عصمت اله بیرانوند IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
  0 0
  دولت فقط بفکر اقشار پر درآمده گناه ما اینه که به شغل رانندگی برای مردم مشغولیم و تحت پوشش هیچ بیمه و ارگان حمایتی نیستیم درآمدمون هم با بدبختی یک میلیونم نمیشه گناه کردیم که آویزون دولت و نهادهای کمیته امداد و بهزیستی نشدیم و افراد مرفع خیلیاشون تحت پوشش قرار گرفتن؟ تورو خدا چرا مثل کبک سرکردین زیر برف یعنی نمیدونین قشر بزرگی از مردم با بدبختی نون شب میارن خونه و درعین حال تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی و حتی بیمه نیستن؟ چرا هر خدمتی میخاین بکنید به حقوق بگیران و بیمه شدگان میکنید؟کی باید به داد این قشر بدبخت که تنها قشر بی توقع مملکت هستن و سربار دولت نیستن و مزایایی هم دریافت نمیکنند برسه؟؟؟؟ الهی گاهی نگاهی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

پربازدیدترین

پربحث‌ترین

آخرین اخبار