کد خبر: 18556
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
بورس

شاخص بورس امروز با جهش ۶۰ هزار واحدی به محدوده یک میلیون و ۶۷۰ هزار واحد رسید تا امیدها به ادامه‌دار بودن روند صعودی بازار بیشتر شود. خودرو و خساپا بالاخره به بازار برگشتند و خودشان را به پنج دقیقه پایانی معاملات رساندند. ارزش معاملات ۱۸ هزار میلیارد تومانی امروز نشانه‌ای مثبت برای تحکیم روند صعودی شناخته می‌شود

رویکردامروز شاخص بورس صبح روز سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه کار خود را با جهش ۳۰ هزار واحدی در پنج دقیقه ابتدای معاملات آغاز کرد و تا لحظه نگارش این متن به محدوده یک میلیون و ۶۳۷ هزار واحد رسید. رشد ۱.۸۵ درصدی شاخص کل در کنار رشد ۵۴ صدم درصدی شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد هرچند امروز هم نمادهای شاخص‌ساز و شرکت‌های بزرگ عامل رشد شاخص بورس هستند، اما شرکت‌های کوچک هم شرایط چندان بدی ندارند و در این رشد همراهی می‌کنند. تاثیرگذارترین نمادهای امروز در ابتدای معاملات، فارس، فولاد، فملی، پارسان، پارس و وبملت هستند.

توزیع برابر نمادهای مثبت و منفی در بازار متعادل امروز

در ابتدای معاملات امروز بورس بالاخره بعد از مدت‌ها تعداد نمادهای مثبت از تعداد نمادهای قرمزرنگ پیشی گرفت. امروز از مجموع ۳۰۵ نماد معامله شده بورسی، ۱۷۶ نماد با افزایش قیمت روبرو هستند و ۱۲۹ نماد همچنان در محدوده منفی معامله می‌شوند. شرایط در فرابورس کمی بدتر است. طوری که از مجموله ۲۲۷ نماد فرابورس، ۹۹ نماد به رنگ سبز درآمده‌اند و حدود ۱۲۸ نماد با کاهش قیمت سهام روبرو شده‌اند. بازار متعادل ابتدای معاملات امروز در صورت ادامه‌دار بودن می‌تواند امیدها به بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار صعودی را بیشتر کند.


نمادهای نزولی در نقشه بازار کمتر به چشم می‌آیند و همین مورد باعث شده در نگاه اول بازار سراسر مثبت به نظر برسد. بررسی نقشه بازار نشان می‌دهد بیشترین حجم معاملات ابتدای امروز مربوط به بانک‌ها است. اغلب نمادهای این گروه مثل وبملت وتجارت وسینا، وملل و سامان با صف خرید روبرو هستند، اما وآیند نگذاشته نقشه این گروه کامل به رنگ سبز دربیاید. فلزات اساسی بهترین شرایط را در بین گروه‌های صنعت دارند و اکثر قریب به اتفاق آنها با صف خرید روبرو شده‌اند. گروه خودرو بعد از مدت‌ها کمی از رنگ قرمز خارج شده و تیرگی نمادها نشان از متعادل بودن معاملات در نمادهای پرمعامله این گروه هستند. هرچند در غیاب خودرو و خساپا نمی‌شود درباره این گروه نظر دقیقی داد. محصولات شیمیایی اغلب صف خرید دارند و صرفا نمادهای شپلی و شپترو در بین آنها به رنگ قرمز درآمده‌اند. از دیگر گروه‌های صعودی امروز می‌توان به سیمانی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، هلدینگ‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه و استخراج کانه‌های فلزی اشاره کرد. 

۳۰ درصد صف خرید، ۳۰ درصد صف فروش

توزیع صف‌های خرید و فروش بازار امروز کاملا با هم برابر هستند. از مجموع ۵۵۳ نماد معامله شده بازار سرمایه، در لحظه نگارس این متن ۱۶۳ نماد صف فروش و ۱۶۴ نماد صف خرید هستند. البته وزن صف‌های خرید بیشتر است. طوری که ارزش کلی آن‌ها به حدود چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، اما صف‌های فروش در مجموع سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ارزش دارند.  

بزرگترین صف خرید امروز بازار در نماد زاگرس تشکیل شده و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان می‌ارزد. وبصادر با صف خرید ۳۶۰ میلیارد تومانی در مقام دوم قرار دارد و فولاد با صف خرید ۳۳۰ میلیارد تومانی در جایگاه سوم قرار گرفته. بعد از آن نوبت به نمادهایی مثل ثامید، آریا، شگویا، شغدیر، کاوه، فملی، وتجارت، بپیوند و ومعادن می‌رسد.

در آن سوی بازار، صف فروش نمادهای وملی با ۴۵۰ میلیارد تومان، آریان با ۲۸۰ میلیارد تومان، ثشاهد با ۲۳۰ میلیارد تومان، کرمان با ۱۷۰ میلیارد تومان و ثعمرا با ۱۶۰ میلیارد تومان، بزرگترین صف‌های فروش بازار را تشکیل می‌دهند. از جمله دیگر نمادهای دارای صف فروش می‌توان به لکما، لپارس، فوکا، کسعدی، کیسون، فاهواز و بکام اشاره کرد.

سود شیرین ۱۸ درصدی برای سهامداران آگاس

صندوق سرمایه‌گذاری هستی‌بخش آگاه امروز بعد از مدتی توقف، بازگشایی شد و سهامدارانش را با سود ۱۸.۶ درصدی خوشحال کرد. این صندوق برای تعدیل قیمت واحدهایش متوقف شده بود. طوری که قیمت واحدهای آگاس به یک چهارم کاهش و تعداد واحدها چهار برابر شد؛ بنابراین تغییری در دارایی سهامداران ایجاد نشده و صرفا قیمت واحدها تغییر کرده است. پیش از تعدیل، قیمت هر واحد آگاس به ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود که با تعدیل یک چهارم، تا شش هزار و ۷۰۰ تومان کاهش پیدا کرد، اما امروز با بازگشایی مثبت ۱۸.۶ درصدی، قیمت هر واحد صندوق ETF آگاس به حدود هشت هزار تومان رسید. برخی سهامداران این صندوق می‌گویند هنوز تعداد سهامشان در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری‌ها چهار برابر نشده و دارایی آن‌ها کمتر از آن چیزی که هست نمایش داده می‌شود.

بازگشت خودرو و خساپا به رینگ معاملات

لیدرهای گروه خودرو و ساخت قطعات امروز بعد از چند روز توقف در دقایق پایانی بازار بازگشایی شدند. قیمت سهام این شرکت‌ها در دوره بازگشایی تغییر چندانی پیدا نکرد و علی رغم نگرانی‌ها از ریزش قیمت سهام این شرکت‌ها، چنین اتفاقی نیافتاد. نهایتا قیمت پایانی سهام شرکت ایران خودرو با کاهش شش دهم درصدی و سایپا با افزایش پنج درصدی روبرو شد. از آنجا که سهام این شرکت‌ها تنها پنج دقیقه در بازار معامله شدند، ممکن است در روز آینده شرایط متفاوتی برای خودرو و خساپا به وجود بیاید.
 

روز خوب بورس با جهش ۶۰ هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه با جهش ۵۹ هزار و ۶۷۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۶۶۷ هزار و ۲۵۸ واحد رسید. این مورد نشان از رشد ۳.۷ درصدی شاخص کل دارد که در یک ماه گذشته، کم‌سابقه به نظر می‌رسد. از طرف دیگر امروز شاخص هم‌وزن حدود ۱.۴ درصد افزایش پیدا کرد که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک هم امروز در روند صعودی بازار همراه بودند. امروز نمادهای تاپیکو، فارس، فولاد، فملی، پترول، کگل و وبملت بیشترین تاثیر مثبت را در جهش ۶۰ هزار واحدی شاخص کل داشتند.  
 


 

منبع: فرارو

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین