کد خبر: 17574
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
فیاضی

انفجار مهیب در بندر استراتژیک بیروت یکی از بزرگترین فجایع دهه های اخیر است بطوریکه برخی از شاهدان آن را با بمباران هسته‌ای هیروشیما مقایسه کرده اند.

رویکردامروز در این انفجار بخشی از بندر بیروت ویران شده و اگر چه تاکنون رقم قربانیان  بیش از ۱۰۰ نفر و مجروحان بیش از۴۰۰۰ نفر اعلام شده ولی با توجه به ابعاد گسترده حادثه، افزایش رقم قربانیان دور از انتظار نیست.

تا کنون علت اصلی انفجار اتصال برق و شدت آن بخاطرانبار ۲۷۵۰ تنی  نیترات آمونیوم در محل انفجار اعلام شده است. همچنین گفته می‌شود تحقیق در موردعلت انفجار شامل انبار خطرناکی که از سال ۲۰۱۴ در این بندر بوده نیز خواهد شد. با همین احوال از آنجا که یورونیوز در نخستین ساعات انفجار به نقل از محافل آمریکایی و عربی محل انفجاررا انبار های موشکی حزب الله لبنان اعلام کرد، همچنین ترامپ در نخستین واکنش خود این انفجار را «حمله وحشتناک» نامید اما پس از آن مقامات وزارت دفاع آمریکا «حمله» نامیدن حادثه را رد کردند، بنابراین گمانه زنی ها بر روی علل حادثه می تواند ادامه یابد زیراحتی تکذیب رسمی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز نتوانست مانع شود که افرادی  انگشت اتهام خودرا به سوی رژیم صهیونیستی وکاخ سفید نشانه روند.به ویژه اینکه برخی خبرگزاری‌هاگزارش داده اند که پیش از انفجار،افردی موشکی را دیده اند یا صدای جت جنگنده ای را شنیده‌اند.

 لبنان از نظر موقعیت ژئوپلتیکی جایگاه ویژه‌ای در منطقه دارد و ساختار سیاسی آن نیز همواره برای نفوذ سیاسی  قدرت های بزرگ در این کشور جذاب بوده است. شایدبرای آمریکا و برخی کشورهای عربی که حضورقانونی  حزب الله را در ساختار سیاسی لبنان  برنمی‌تابند از هم گسیختگی ساختار نظام حکومتی لبنان و اختلاف ورویارویی جریان های سیاسی حاکم بر این کشوراز نخستین پیامدهای انفجاربشمار آید اما با هوشیاری همه طرف‌ها به ویژه حزب‌الله این انتظار تحقق نیافته وگزارشها حاکی از تقویت انسجام درونی لبنان حکایت دارد.

آنچه جامعه جهانی اکنون باید بر آن متمرکز باشد امداد رسانی به آسیب دیدگان حادثه و کمک به دولت لبنان برای مقابله با پیامدهای اقتصادی، بهداشتی و درمانی رویداد و بازسازی مناطق خسارت‌دیده است ودر این زمینه پایان تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه لبنان و فشارهای سیاسی بر دولت این کشور اولین انتظار بشردوستانه از کشورهایی است که شعار دفاع از حقوق بشر آنها گوش فلک را کر کرده است.

در این میان انتظار می رود پیامدهای اقتصادی انفجار بندربیروت در روزهای آینده آثار خود را بر اقتصاد جهانی آشکار سازد. بیروت روزانه با ۳۰۰ بندرگاه جهانی در تعامل بوده و سالیانه پذیرای بیش از ۳۱۰۰کشتی بوده است بنابراین حذف این بندر از اقتصاد لبنان و جهان علاوه بر فلج کردن اقتصاد این کشور می‌تواند اقتصاد جهانی را نیز با مخاطره مواجه سازد.

اگر چه رسیدگی به آسیب دیدگان این انفجار مهیب و جبران سریع خسارت های وارده به مردم اولویت نخست جامعه جهانی و دولت لبنان است اماریشه یابی این رویداد و شناسایی عوامل آن و مشخص شدن تصادفی یا عمدی بودن انفجارو یا تروریستی بودن آن  نبایستی به حاشیه رانده شود.

نخست وزیر لبنان قول بررسی علل انفجار پس از رسیدگی به آسیب دیدگان را داده است اما باید دید ابعاد گسترده فاجعه و خسارت‌های فراوان ناشی از آن و نیز فشارهای خارجی ودامن زدن به  اختلافات داخلی این فرصت را برای دولت لبنان فراهم خواهد کرد؟

* سیدجلال فیاضی

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین