کد خبر: 15697
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
دختر عمومی محمد بن سلمان

دختر عموی ولیعهد عربستان برغم تبرئه شدن از اتهامات و با وجود مشکلات جسمی همچنان در زندان به سر می‌برد و مشخص نیست چرا بن سلمان قصد آزاد کردن او را ندارد.

رویکردامروز با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، امیدهای شاهزاده بسمه بنت سعود بن عبدالعزیز آل سعود، دختر عموی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای عفو شدن پس از پایان این ماه و آزادی از زندان بر باد رفت.

شاهزاده سعودی که بیش از ۱۳ ماه از بازداشتش به اتهام فرار از کشور می‌گذرد، امید به عفو در ماه رمضان داشت، اما درخواست او با گوش ناشنوای ولیعهد سعودی مواجه شد.

در ۱۶ ماه آوریل شاهزاده بسمه پس از ۱۳ ماه بازداشت سکوت خود را شکست و در توئیتر خود فاش کرد که در زندان به سر می‌برد و از عمو و پسر عمویش برای آزادی خود التماس می‌کند، زیرا هر ساله همزمان با پایان ماه رمضان، پادشاه عربستان برخی زندانیان را مشمول عفو و از زندان آزاد می‌کند.

شاهزاده سعودی در توئیتر خود نوشت: از عمو و پسر عموی خود می‌خواهم تا پرونده مرا بررسی کنند و مرا آزاد کنند، زیرا من مرتکب کار خلافی نشده ام و وضع جسمانی فعلی من بسیار مهم است. در پی این اقدام، پیام توئیتری او از صفحه اش حذف شد و تمامی راه‌های ارتباطی او از زندان قطع شد. دفتر شاهزاده بسمه در ۲۷ آوریل پیام توئیتری او را باز نشر کرد.

شاهزاده بسمه همچنین اعلام کرد که اداره زندان‌ها به او خبر داده که هیچ اتهامی علیه او مطرح نیست با این حال وی همچنان در زندان بسر می‌برد.

بنا به نوشته بیزنیس اینسایدر، هفته گذشته به یکی از نزدیکان شاهزاده بسمه اطلاع داده شد که او به زودی آزاد خواهد شد، با این حال اداره زندان الحائر هیچ پاسخی به این خبر نداد. گفته می‌شود شاهزاده سعودی در حالی برای اتهامات ثابت نشده در بازداشت است که مدتهاست درگیر مشکلات جسمی بوده و از مشکلات قلبی و پوکی استخوان رنج می‌برد.

بیزینس اینسایدر در ادامه با اشاره به شیوع مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در زندان الحائر و افزایش درخواست برای آزادی این شاهزاده سعودی، نوشت چشم امید شاهزاده بسمه به تیم سازمان ملل در امور بازداشت‌های کورکورانه است تا پرونده او را بررسی کند. تیم سازمان ملل اواسط ماه گذشته میلادی با ارسال درخواستی به وزیر خارجه عربستان، خواستار آزادی دختر عموی ولیعهد از زندان شد.

اطرافیان شاهزاده بسمه می‌گویند علت زندانی شدن او به انتقادات او از سیاست‌های دولت سعودی در گذشته برمی گردد.

بنا به سنت هر ساله، در حالی که بسیاری از زندانیان در عربستان به مناسبت ماه رمضان مشمول عفو شدند، هیچ خبری از آزادی شاهزاده بسمه نیست. اداره زندان‌های عربستان و سفارت سعودی در واشنگتن نیز به درخواست رسانه‌ها در خصوص پرونده دختر عموی ولیعهد پاسخ نمی‌دهند.

شاهزاده سعودی در اول مارس سال ۲۰۱۹ به همراه دخترش سهود الشریف از آپارتمان محل اقامتش ربوده و به زندان الحائر منتقل شد. در ابتدا اتهام استفاده از گذرنامه جعلی و اقدام برای فرار از کشور علیه او مطرح شد، اما او بعدها از این اتهامات تبرئه شد با این حال همچنان در زندان به سر می‌برد.

بسمه بنت عبدالعزیز به مقالات خود درباره زن سعودی و اصلاحات اجتماعی مشهور است که در اروپا چاپ می‌شد و در سال ۲۰۱۶ با میانجیگری محمد بن نایف، ولیعهد آن زمان که پسر عمویش بود به عربستان بازگشت، اما دیری نگذشت که بن نایف برکنار شد و شماری از شاهزاده‌ها و این شاهدخت سعودی بازداشت شدند.

منبع: بیزنس اینسایدر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین