کد خبر: 15694
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
ولیعهد عربستان

یک نشریه مسقتر در لندن، با اشاره به سرکوب مخالفان عربستان می نویسد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، در حال شکل دهی یک پادشاهی وحشت است.

رویکردامروز پنج شنبه گذشته، ۲۱ می، یونسکو (سازمان آمورشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) روز جهانی تنوع فرهنگی را گرامی داشت، و پادشاهی عربستان هم که از حامیان اصلی مالی یونسکو است، یک ویدئوی زیبای یک دقیقه ای منتشر کرد که در پایان آن نوشته شده بود: " تنوع در عربستان، حکایتی غنی و در حال شکل گرفتن است." روز بعد، رسانه های عربستان خبری منتشر کردند که حاکی بود، فرزندان "جمال خاشقجی" ناراضی مقتول سعودی عوامل قتل پدرشان را بخشیده اند. جمال در دوم اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه کشانده شده و به قتل رسید؛ جنازه او نیز پس از قتل، تکه تکه شد. پنج تن از قاتلین او به مرگ و یک نفر دیگر به ۲۴ سال حبس محکوم شده اند. ابهام در سیستم قضایی عربستان مانع از آن می شود که بدانیم این افراد چه کسانی اند، گرچه اطلاع داریم که "سعود القحطانی"، مهره اصلی در این توطئه، از هرگونه تنبیه نجات یافته است.

این دو حکایت-  تنوع فرهنگی در عربستان و بخشش عوامل قتل خاشقجی- که در کنار هم قرار می گیرند، مانند یک کارت پستال نظر بیننده را به ماهیتی از جامعه جلب می کند که این روایت در آن به شدت به چشم می خورد: کشوری مقتدر که درهای خود را روی جهان باز می کند، جایی که تنوع در آن می درخشد و اسلام معتدل در آن رعایت می شود. 

این روایت که بابت آن هزینه های زیادی شده، برای این منظور ایجاد شده است تا خواسته های محمد بن سلمان، ولیعهد و در واقع حاکم عربستان را برآورده کند. این مساله نیز مانند هر اقدام تبلیغاتی خوب، حاوی عناصرِ حقیقی است که با یک دروغ بزرگ تنیده شده است. مثلا اینکه گفته می شود عربستان مکان های دیدنی و طبیعی فوق العاده زیبایی مانند "الاولی" دارد و "وهابی گری تندروانه دیگر مورد تایید خاندان حاکم آن نیست." 

محکوم شدن هشت نفر از جمع یازده عضو جوخه قتل خاشقجی– که تعدادشان به ۱۵ نفر می رسد- در حالی که القحطانی، مشاور بن سلمان تبرئه شده، خود شاهکار جادوی قضایی عربستان است. هیچ احتمالی وجود نداشت که ولیعهد – که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) وی را آمر قتل خاشقجی خوانده است- در این پرونده مسئول شناخته شود.  

"خدیجه چنگیز" نامزد خاشقجی در واکنش به اقدام فرزندان وی در بخشش عوامل قتل در توئیتی گفت "حمله به او و قتل جنایتکارانه اش، مشمول هیچ گونه قانون محدودیت ها نشده و هیچ کس حق ندارد قاتلان او را ببخشد." وی با شهامت فراوان و به صورت بی وقفه تلاش کرده است مساله جمال را در اذهان عمومی زنده نگه دارد؛ و آخرین اقدام او در این زمینه تلاش برای ممانعت از واگذاری مالکیت باشگاه نیوکاسل انگلیس به بن سلمان است. 

"لوجین الهذلول" زن شجاع سعودی است که دو سال پیش بازداشت شد. "جنایت" او، تلاش برای ارتقاء حقوق زنان و پایان دادن به مردسالاری در عربستان بوده است. خانواده لوجین می گویند وی در زندان شکنجه شده، اتهامی که سازمان عفو بین الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری آن را تایید کرده اند. گفته می شود "القحطانی" از جمله افرادی است که او را شکنجه کرده است. برادر لوجین به روزنامه انگلیسی گاردین گفته است که القحطانی ناظر بر شکنجه خواهرش شود: "وی در یکی از جلسات (شکنجه) حضور داشت. به او گفت تو را کشته، قطعه قطعه خواهم کرد، و در فاضلاب خواهم انداخت. اما قبل از آن به تو تجاوز می کنم."

 به لوجین گفته شده است که اگر اسنادی امضا و اعلام کند که شکنجه نشده است، از زندان آزاد خواهد شد. البته او از این کار خودداری کرده و همچنان همراه با هزاران نفر دیگر شامل معترضین، زندانیان سیاسی، روحانیون و تجار در زندان است؛ هر کس دیگری که جرات کرده و خِرد و همچنین رهبری ولیعهد عربستان را زیر سوال ببرد، هر کس که مقابل منافع مالی او بایستد، هر کس که کاری کند که او را زیر سوال ببرد، احتمالا یک تهدید محسوب شده و همراه لوجین در زندان است. 

کسانی که خارج از پادشاهی هستند ، مانند جمال که از این کشور گریخته بود، نیز در معرض خطر هستند. تازه ترین مورد، نیز به "سعد الجبری" مربوط می شود که از سال ۲۰۱۷ تاکنون در کانادا به سر می برد. در ۲۶ مارچ گذشته دو فرزند بزرگسال الجبری که در عربستان هستند، همراه با برادر وی بازداشت شدند و در مکانی نامشخص نگهداری می شوند. بن سلمان امیدوار است از آنها به عنوان تله استفاده کند تا الجبری مجبور شود به عربستان بازگردد. وی یک شخصیت ارشد اطلاعاتی و نزدیک به "محمد بن نایف" وزیر کشور و ولیعهد سابق عربستان بود که هم اکنون زندانی است...

 عربستانِ "مدرن" بن سلمان، آشکارا نشانه های استالینیسم دارد: فرقه ای که مبتنی بر شخصیت احاطه کننده  "رهبرعالیقدر" بوده، از تولید فیلم های پرهزینه تبلیغاتی بهره برده، به تهدید خانواده های قربانیان پرداخته، و بله قربان گویانش به تهدید و آزار مخالفان در خارج از کشور پرداخته و امثال لوجین الهذلول را زندانی می کنند. 

بن سلمان در احاطه قدرت و ثروت اندوزی بوده، دچار خودبزرگ بینی و بهره مند از عزیزکردگیِ پدرِ پیرش است؛ وی در پارانویای ترس از هر کسی که قدرتش را به چالش می کشد فرورفته و در چنین وضعیتی در حال بنای پادشاهی خود از وحشت آفرینی است.

منبع: الف به نقل از میدل ایست مانیتور

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین