دیوید لینچ

فعالیت‌ روزانه بسیاری از مردم دنیا در روزهای شیوع کرونا، در خانه مانده و انزوا، دیگر برایشان رنگ و بوی سابق را ندارد و برای عده‌ای کسالت‌آور و ناامیدکننده است اما برای دیوید لینچ کاملا برعکس است. کارگردان «مرد فیل‌نما» و «تویین‌پیکس» توصیه‌هایی برای بهتر گذراندن این روزها دارد. او این روزها در کارگاهش دو چراغ دیواری می‌سازد.

رویکردامروز لینچ این روزها هم مثل گذشته با قهوه و مدیتیشن، برنامه‌های خلاقانه زندگیش را پیش می‌برد. او معتقد است دنیای بعد از کرونا مهربان‌تر خواهد بود و همه چیز بازمی‌گردد اما به شکلی بهتر. او در این مصاحبه از قهوه، خلاق ماندن در قرنطینه، احتمال مصالحه جهانی حرف می‌زند و اینکه چگونه مراقبه می‌تواند تاریکی را که احساس می‌کنیم به روشنی بدل کند. 

 • دیوید لینچ در قرنطینه چه روالی را برای خودش در نظر گرفته است؟

روال زندگی من در حال حاضر همان است که قبلا بود. اول، وقتی بیدار می‌شوم قهوه می‌خورم. دوست دارم با قهوه شروع کنم و این روش من است. دیده‌اید که در بیمارستان آی‌وی را در رگ آدم فرو می‌کنند؟ به همان شکل من تقریبا در تمام روز قهوه دارم. بعد از قهوه، مراقبه می‌کنم و بعد به کارم می‌پردازم.

 •  این روزها چه کار می‌کنید؟

این روزها در کارگاه چوبم هستم. دو چراغ دیواری می‌سازم. دو لامپ کوچک. چیزهایی که با آن‌ها سر و کار دارم لامپ حبابی، الکتریسیته، رزین پلی‌استر و چیزهایی از این دست است. 

 • چوب و برق تم‌هایی هستند که مکررا در فیلم‌های شما مورد استفاده قرار گرفته‌اند. چه چیز آن‌ها برای شما الهام‌بخش است؟

الکتریسیته بسیار هیجان‌انگیز است؛ و درباره چوب، برای یک لحظه اگر می‌توانید، به چوب فکر کنید. طبیعت آن را در اختیار ما قرار داده است، همه انواع مختلف چوب را، و ساختار آن طوری است که می‌شود اره‌اش کرد، رنده کرد، جلا داد، به آن شکل داد و آن را به مبلمان و چیزهایی مثل خانه تبدیل کرد. چوب شگفت‌انگیزترین ماده است و وقتی آن را اره می‌کنید، عطر بسیار خوبی دارد. این هم مثل مراقبه متعالی چیزی است که می‌توان گفت «پدر مهربان قادر متعال» برای ما تدارک دیده است. و درباره برق، اکنون کجاست که الکتریسیته نیست؟

 • الکتریسیته به ما نور می‌دهد و نور هم امید. می‌توان گفت مراقبه مثل الکتریسیته است؟

تاریکی خودش چیزی نیست، بلکه غیبت چیزی است. منفی‌نگری، غیاب تمام چیزهای مثبتی است که در اطراف وجود دارد. وقتی شروع می‌کنید به جالب‌تر و جذاب‌تر کردن چیزها، تاریکی منفی‌نگری در روشنی مثبت‌اندیشی از بین می‌رود و در این روشنی، ایده‌ها از راه می‌رسند و شما می‌فهمید چه می‌خواهید بسازید یا می‌خواهید چه طرحی نقاشی کنید یا چه چیزی اختراع کنید. منفی‌نگری است که جریان ایده‌ها را مسدود می‌کند. اگر مراقبه کنید، می‌بینید که راه‌حل‌ها برایتان روشن می‌شود. 

 • اهمیت مراقبه روزانه در چیست؟

مراقبه متعالی به انسان این امکان را می‌دهد که در دنیای درون خود غوطه‌ور شود و آن شکلی از آگاهی ناب ابدی را تجربه کند که درون همه ما هست. به دلیلی ما ارتباطاتمان را با این آگاهی از دست داده‌ایم، اما آن همیشه با ما است.

 • چرا مراقبه متعالی، به طور خاص؟

چون آسان و بی‌دردسر است. برای انسان در انزوا ساخته شده است. تمرکز، تعمق یا مراقبه بهشیارانه نیست. البته همه این‌ها خوب هستند، اما فقط مراقبه متعالی است که به شما این امکان را می‌دهد که خود را ارتقا دهید. 

 • توصیه شما برای کسانی که با اضطراب و نگرانی بیماری همه‌گیر درگیر هستند، چیست؟

شما چه فکر می‌کنید؟ (خنده) تکنیک مراقبه متعالی را یاد بگیرید تا چیزی کاملا تازه و متفاوت در زندگیتان تجربه کنید. راهی برای آغاز یک زندگی لذت‌بخش و یافتن راه حل برای مشکلاتش. ما می‌توانیم با آن رشد کنیم و آگاهی‌مان را توسعه دهیم. زندگی بهتر و بهتر می‌شود. مردم از اینکه زنده‌اند لذت می‌برند و تصویر بزرگتر و بزرگتری از خود به دست می‌آورند و با هم‌نوعانشان بهتر رفتار خواهند کرد.

 • کسی که در قرنطینه خانگی است و یا به دلیل فشارهای اقتصادی نمی‌تواند در یک دوره آموزشی مراقبه متعالی شرکت کند، باید چه کند؟

می‌توانید همین حالا یاد بگیرید. مربی مراقبه متعالی (TM) در نزدیک محل زندگی خود پیدا کنید و راهی پیدا کنید که با ۲ تا ۳ متر فاصله بتوانید از او یاد بگیرید. اگر توانایی پرداخت هزینه‌اش را ندارید، قسط‌بندی کنید یا از بنیاد دیوید لینچ وام بگیرید. فردا نه. همین امروز بعد از ظهر یادگیری را شروع کنید.

 • صلح جهانی یکی از اهداف مراقبه متعالی است. اگر میلیون‌ها نفر از سراسر جهان مراقبه کنند، فکر می‌کنید چه اتفاقی بیفتد؟

در درون هر انسانی زمینه‌ای از هوش بی حد و مرز، خلاقیت، خوشبختی، عشق، انرژی، قدرت و صلح وجود دارد - همه خصوصیات مثبت، درون همه ما. اگر به اندازه کافی قدرتمند شود، می‌تواند صلح جهانی را به ارمغان آورد. روی این مسئله مطالعه شده است. نتیجه‌اش همان چیزی است که به آن گروه‌های ایجاد صلح می‌گوییم و اگر به اندازه کافی بزرگ شوند و دائمی باشند، می‌توانند صلح جهانی را محقق کنند. اما راز با آن هست. همیشه بوده است و  همیشه خواهد بود.

 • آیا ماندن در خانه و قرنطینه خانگی می‌تواند برای خلاقیت ما مفید باشد؟

بستگی دارد. اگر احساس بدبختی می‌کنید و از این تنهایی رنج می‌برید، پس برای خلاقیت خوب نیست. منفی بودن دشمن خلاقیت است. اگر از ترس، خشم و چیزهای منفی پر باشید، جریان ایده‌ها محدود می‌شود و شادمانی در میان منفی‌نگری مچاله می‌شود. اگر هر روز مراقبه کنید، منفی بودن از بین می‌رود. استرس و اضطراب، تنش، افسردگی، اندوه، نفرت، میل به انتقام، عصبانیت تلخ خودخواهانه... همه شروع می‌کنند به فروپاشی.

 • فکر می‌کنید در این تجربه جهانی شیوع کرونا، درسی برای بشریت وجود دارد؟

به دلایلی ما در مسیر اشتباه افتادیم و مادر طبیعت گفت «کافی‌ است و همه چیز باید متوقف شود». این مسئله آن قدر به طول خواهد انجامید که تا به اندیشه‌ای جدید منجر شود.

 • بهتر یا بدتر؟

فکر می‌کنم جهان معنوی‌تر و مهربان‌تر خواهد شد و این ما را به شکلی قوی و زیبا، به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند. از یک طرف، جهان متفاوت خواهد شد و از طرف دیگر، هوشمندتر. راه‌حل مشکلات از راه می‌رسد و زندگی بسیار خوب خواهد شد. همه چیز برمی‌گردد، اما بهتر از گذشته. در این میان کارهایی هست که آدم‌ها می‌توانند در خانه انجام دهند. می‌توانند نقاشی کنند، چیزهای کوچک بسازند، شعر بسرایند، داستان بنویسند یا بازی کنند. می‌توانند غذاهای تازه بپزند و به دستور پخت‌های جدیدی برسند. این فرصتی است برای تجربه‌های گوناگون.

منبع:وایس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین