کد خبر: 15272
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
علیرضا بازارگان

با توجه به اینکه افراد حاضر در کشتی میانگین سنی بالاتر از عموم جامعه داشته‌اند، می‌توان امیدوار بود که نرخ واقعی مرگ و میر در جامعه از ۱٪ نیز کمتر باشد.

رویکردامروز از روزهای اول که کرونا گسترش یافت، یکی از سوالات مهم این بوده است که این ویروس چقدر کشنده است؟ در اولین گزارش از ۴۱ نفر که در چین کرونا گرفته بودند ۶ نفر جان باختند (معادل ۱۵٪). این درصد فوق‌العاده بالا بود (در مقایسه با ۹.۵٪ برای بیماری سارس). ولیکن قابل حدس بود که با گذر زمان و مطالعات دقیق‌تر، این عدد اصلاح خواهد شد که همین‌طور هم شد. اول به ۱۱٪ تقلیل یافت، سپس به ۴٪ و ۳٪ افت کرد و در نهایت اعداد کمتر نیز پیشنهاد شد.

 یکی از مشکلات موجود برای تعیین درصد تلفات، فرمول محاسبه آن است. فرمول محاسبه یک کسر است که در صورت آن تعداد کشته‌ها و در مخرج کسر تعداد مبتلایان قرار می‌گیرد. ولی وقتی تعداد زیادی از مبتلایان علائم ناچیز نشان داده و یا بدون مراجعه به بیمارستان خود را در خانه قرنطینه می‌کنند، چطور می‌توان از مخرج کسر اطمینان حاصل کرد!؟

به عنوان مثال، طبق مقاله‌ای که سه روز پیش توسط دانشمندان دانشگاه ویرجینیا و MIT آمریکا چاپ شد، تخمین زده می‌شود که تا به امروز حدود ۱ میلیون نفر در ایران کرونا گرفته‌اند و حدود ۵۰۰ هزار نفر بهبود یافته‌اند! و از حدود ۵۰۰ هزار نفر مبتلای باقی مانده فقط حدود ۱۰٪ از آن‌ها به مراکز رسمی مراجعه کرده و در آمار مبتلایان حساب شده‌اند. وضعیت در بعضی کشورهای دیگر هم کمابیش همینطور است. آمار رسمی فقط افرادی را در بر می‌گیرد که تست شده‌اند و به همین دلیل کمتر از مبتلایان واقعی است.

پس چطور می‌توانیم نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا را دقیق‌تر حدس بزنیم؟ خوشبختانه یکی از حوادث اخیر امکان تخمین نسبتا دقیق را فراهم کرده است: حادثه‌ای که در آن به دلیل وجود ویروس ۳۷۱۱ نفر بر روی کشتی Diamond Princess با هم قرنطینه شدند و از همگی تست گرفته شد. در این حادثه پس از نزدیک به ۴۰ روز نهایتا ۷۰۵ نفر کرونا گرفتند و از میان آن‌ها ۷ نفر فوت کردند - معادل ۰.۹۹٪ . به عبارت دیگر، در شرایط کنترل شده و با آمار دقیق، حدود ۱٪ از افرادی که کرونا می‌گیرند کشته می‌شوند. و با توجه به اینکه افراد حاضر در کشتی میانگین سنی بالاتر از عموم جامعه داشته‌اند، می‌توان امیدوار بود که نرخ واقعی مرگ و میر در جامعه از ۱٪ نیز کمتر باشد.

ولیکن باید توجه داشت که حتی با نرخ مرگ و میر حدود ۱٪ نیز، این ویروس ده برابر کشنده تر از آنفولانزا است. همچنین، اگر ظرفیت کادر درمانی پر شود، متاسفانه درصد مشاهده شده بالاتر خواهد رفت.

علیرضا بازارگان
عضو هیات علمی دانشگاه تهران
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین