کد خبر: 15233
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
جزیره هرمز

سود تجاریِ ملت جنگ زده ایران از خلیج فارس در جیب امام مسقط..

رویکردامروز آنچه میخوانید داستان واگذاری جزیره هرمز و بحرین به امام مسقط در دوره اقامحمدخان قاجار، از زبان اولیویه فرستاده فرانسه است.

« [ما ملت فرانسه] اگر میخواستیم به استحکام و دوام در مصر اقامت کرده و از آنجا به جهت تجارت، نظر به خلیج فارس افکنده باشیم در بصره و بغداد تجارت میکردیم و اگر میخواستیم دوباره تجارتی در هند شروع کنیم و راه مراوده در میان باشد راه فرانسه در مسقط و بصره بازتر بود.

امام مسقط که تمام همّت خود را بر تجارت گماشته، نهایت توجه را به خلیج فارس دارد و نهایت اعتنا را در این باب دارد که جزایر بحرین را درخواست کرده و صاحب شود. بعد از مراجعت از سفر علاقه مند بود که درباب جزیره هرمز که در بهترین محل از برای تجارت تمام ایران و تمام بنادر خلیج فارس واقع شده مذاکره کرده و مالک آن شود.

پس ما گفته خود را تکرار میکنیم که دولت ایران[در دوره اقامحمدخان] در این زمان  نمی تواند توجه تجّار را به طرف خود جذب کند زیرا تجّار در اینجا، اعتبار و تحصیل اطمینان و ضمانت دولت را نمیتوانند داشته باشند. هیچ کس بهتر از تجّار این مساله را نمیداند وقتی که استبداد به درجه ای رسد که غنا و ثروت، گناه عظیم شمرده شود و مردم پیوسته در حق مال و جان خود متزلزل باشند. وقتی که تمام روابط مدنیت و انسانیت از هم گسیخته گردد، تبعه ملت خارجی در صورت "چنین حکومتی" چگونه میتوانند امیدوار به اقامت و تجارت در چنین محلی باشند؟؟؟!! »

سفرنامه اولیویه،ترجمه محمدطاهر میرزا و حواشی غلامرضا ورهام ص ۱۰۲

در یادداشت های سفرنامه جیمز موریه، به متن اصلیِ اولیویه اشاره میشود :
«هنگامی که اولیویه در ایران بود امام مسقط با حکومت ایران درباره واگذار کردن هرمز به او در حال گفتگو بود..اینک(زمان فتحعلیشاه) جزیره هرمز و جزیره گمبرون در دست اوست و اجاره کرده.. »

و  خودِ متن سفرنامه موریه در زمان فتحعلیشاه مینویسد:

«امام مسقط در اینجا(هرمز) پادگانی دارد از صد وبیست غلام و هشتاد تازی تا دزدان دریایی جواسمی را از تصرف اینجا باز دارد..»

منبع: ایران عصر زند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین