ترامپ

تصمیم ترامپ برای بیرون آوردن نظامیان این کشور از سوریه در نتیجه گفتگوی تلفنی او با اردوغان صورت گرفت!

رویکرد امروز دو مقام آمریکایی و یک مقام ترکیه‌ای گفته‌اند موافقت ترامپ با خروج نظامیان آمریکایی از سوریه در نتیجه گفتگوی تلفنی هفته گذشته او با اردوغان صورت گرفت که سبب تعجب اعضای کابینه و جهان شد.

مایک پمپئو، جیمز متیس و سایر اعضای تیم امنیت ملی این کشور سخنانی را آماده کرده بودند تا ترامپ با گفتن آنها اردوغان را به عقب ‌نشینی ترغیب کند. ولیکن ترامپ این توصیه ها را در حین گفتگو نادیده گرفت.    

از جمله توصیه هایی که به ترامپ شده بود این بود که صراحتا با حمله ترکیه به شمال سوریه مخالفت کند و به اردوغان پیشنهاد کند دو کشور با یکدیگر برای رفع نگرانی ‌های امنیتی همکاری کنند. اما اردوغان با اعلام نکته ای به ترامپ که بارها گفته بود تنها دلیل حضور نیروهای آمریکا در سوریه غلبه بر داعش است، وی را در موضع تدافعی قرار داد.

اردوغان از ترامپ پرسید: "چرا همچنان در سوریه هستید؟ عملیات غلبه بر داعش تا ۹۹ درصد کامل شده است. "

درحالی که اردوغان هنوز پشت خط بود ترامپ از جان بولتون پرسید اگر حرف اردوغان درباره شکست داعش درست است چرا نیروهای آمریکایی همچنان در سوریه هستند؟ بولتون مجبور شد اعتراف کند که حرف اردوغان مورد پذیرش متیس، پمپئو، جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه و برت مک ‌گورک، نماینده ویژه ترامپ در ائتلاف مبارزه با داعش است و آنها گفته‌اند که داعش تنها یک درصد از مناطقش را در اختیار دارد. بولتون علی ‌رغم این گفت که کل اعضای شورای امنیت ملی موافق هستند که غلبه بر داعش بایستی ماندگار باشد و این نیازمند انجام اقداماتی فراتر از بازپس ‌گیری مناطق از این گروه می باشد.

ولیکن ترامپ بی توجه به این اظهارنظر سریعاً تسلیم اردوغان شد و با این اتفاق هم بولتون و هم اردوغان شوکه شدند. اردوغان به ترامپ توصیه می کند که از خروج فوری خودداری کند. با آنکه ترکیه به سوریه نفوذ کرده هنوز از نیروهای لازم در مرز برای ورود به این کشور و تصرف بخش‌های زیادی از شمال شرق سوریه برخوردار نیست.

گفتگو با قول ترامپ به اردوغان برای خارج کردن نظامیان آمریکایی بدون مشخص کردن ساز و کار آن پایان می یابد و اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در روزهای بعدی سازوکارهایی برای لغو این تصمیم یا به تأخیر انداختن آن به رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کردند ولیکن وی با آن برنامه ها همراهی نکرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین