کد خبر: 13145
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
سپیده اشرفی

یک بار برای همیشه باید هم را در آغوش بگیریم و این دوگانه، این دیوار ضمخت بین‌مان را از بین ببریم.

رویکردامروز _ سپیده اشرفی* نمی دانم اولین بار کی و به دست چه کسی این دوگانه‌های احمقانه شکل گرفت. دوگانه باحجاب بدحجاب. دوگانه خوب و بد. انگار که یک خدای زرتشتی نشسته باشد آن بالا و به خیر و شر اعتقاد داشته باشد. برای منی که معتقد به انقلابم، آرمانم در وحدانی بودن زندگی است. خدای من یکی است و سرزمینم هم.

من دست مالکیت به این سرزمین نمی اندازم. نمی‌گویم اینجا برای من است و اگر نمی خواهی از آن برو. من دوستان نازنینی دارم که نه حجاب دارند و نه اعتقادی به آرمان های من. اما مواقعی بوده که من دستم نرسیده و همانها سرزمین من، ایرانم را یاری کرده‌اند و چرخش را هل داده‌اند. اولین بار چه کسی بود؟ خودی بود یا نخودی؟ چه کسی اولین بار به من و تو یاد داد که به جان هم بیافتیم و از هم فیلم بگیریم و برایش بفرستیم؟ که اگر گشت ارشاد می‌بینیم خوشحال باشیم که چادر به سر داریم و دلهره آن دخترکی را نبینیم که از امتحان می‌گذرد و گرفتار گشت ارشاد می شود اما نمازش را در همان بازداشتگاه نمور می خواند.

 یک بار برای همیشه این دیوار باید شکسته شود. این دوگانه خوب و بد، این چادری و غیرچادری. این مذهبی و غیرمذهبی. یک بار برای همیشه به جای افتخار به ایران هزار و چند صد ساله‌مان باید شعورمان را جمع و جور کنیم و با خودمان تکرار کنیم که مسائل شخصی دیگران به ما ارتباطی ندارد. قبول که در یک کشتی هستیم. قبول که باید امر به معروف و نهی از منکر کنیم. اما این دوگانه هیچ جایی در دین عزیز من ندارد. این نفرت پراکنی ها، این مالکیت ها هیچ جایی در سلوک امامان من ندارد. یک بار برای همیشه باید این دوگانه را کنار بزنیم. درست در همین بحران. در همین بحران بی اعتمادی. باید آغوشی برای هم باشیم. 

باید چادرم را دور آغوشت بگیرم و دستم به موهای بیرون آمده تا کمرت بخورد و بگویم که چقدر دوستت دارم. که نفرت یعنی دور ماندن ما از ایران آباد. اینکه هیچ کدام مان نرفتیم و کوچ نکردیم و باز هم زخم خوردیم، یعنی عاشقیم. عاشق ایران. 

باید ببینی که من هم غمگینم از رفتن عزیزان‌مان. باید بدانیم که سلیمانی قهرمان من بود حتی اگر از نظر تو نبوده. یک بار برای همیشه باید هم را در آغوش بگیریم و این دوگانه، این دیوار زمخت بین‌مان را از بین ببریم. من آغوشم برای تو باز است. تو هم مرا می پذیری هم وطن؟ 

*روزنامه‌نگار

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین