درگذشت تورج شعبانخانی

تورج شعبانخانی از جمله خوانندگانی است که سال‌های متمادی در عرصه موسیقی پاپ به فعالیت و همکاری با هنرمندان زیادی مشغول بوده است.

رویکردامروز تورج شعبانخانی از خوانندگان و آهنگسازان پیشکسوت موسیقی پاپ که طی روزهای اخیر به دلیل عارضه ریوی در بستر بیماری بود، دار فانی را وداع گفت. تورج شعبانخانی از جمله خوانندگانی است که سال‌های متمادی در عرصه موسیقی پاپ به فعالیت و همکاری با هنرمندان زیادی مشغول بوده است. او اگر چه طی سال‌های اخیر فعالیت چندانی در عرصه موسیقی نداشت، اما ترانه‌های او که عمدتا مبتنی بر قرائت عاشقانه‌های آرام و دلنشین طراحی شده گوش مخاطب سخت‌پسند موسیقی پاپ را نوازش می‌دهد.

ترانه «بهار بهار» از جمله قطعات خاطره‌ساز و پرطرفدار این خواننده در عرصه موسیقی است. این آهنگساز فقید در سال ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد. خودش درباره روزهای کودکی و نوجوانی‌اش گفته بود: «من در دوره دبیرستان ورزش کشتی را شروع کردم و بعد از شرکت کردن در مسابقات سطح کشوری کشتی، خیلی امیدوار بودم که به تیم ملی کشتی ایران دعوت شوم. درعین‌حال یک بچه حساس و علاقه‌مند به موسیقی و هنر بودم. هر چه پیش رفت حس کردم که آدمی نیستم که بخواهم در میدان کشتی مبارزه کنم. دیدم طبع موسیقی بر من غلبه کرده است. برادرم برایم یک ویولن گرفت ولی تمایل چندانی به نواختن ویولن نداشتم و خودم یک گیتار خریدم و در ۱۶ سالگی شروع به یادگیری گیتار کردم.» فعالیت حرفه‌ای موسیقی خود را با آهنگسازی فیلم «آدمک» و معرفی فریدون فروغی شروع کرد و با خوانندگان بسیاری همکاری کرد. تورج بعد از انقلاب به همراه تعداد معدودی از خوانندگان و هنرمندان در ایران ماند و به‌رغم اصرار بسیار زیاد دوستان خواننده و همکار و با وجود اینکه خواهر و برادرش هم در آمریکا بودند از ایران خارج نشد. او در این سال‌ها ضمن آهنگسازی برای خوانندگان خارج از ایران با هنرمندان داخل نظیر رضا آریایی، ناصر عبداللهی و محمدرضا عیوضی همکاری داشته‌است.

منبع:دنیای اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین