کد خبر: 10620
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
فساد مالی

پرونده هنوز در مرحله بازپرسی است اما از پرونده‌های مهم ماست و در این پرونده ٩ نفر به‌عنوان اعضای اصلی باند بازداشت هستند.

رویکرد امروز غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران، بازداشت پسر یک وزیر سابق به‌دلیل مسائل مالی را تایید کرد و ضمن تایید بازداشت عبدالرضا داوری، گفت او اتهامات متعددی دارد. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای آقای احمدی‌ نژاد به اتهام ارتباط با کانال آمدنیوز دستگیر شده، گفت: بازداشت این فرد را تایید می‌کنیم و اتهامات متعددی دارد. موضوع ارتباط با این شبکه یکی از مواردی است که در مورد وی مطرح است و پرونده هنوز تحقیقات مقدماتی خود را طی می‌کند.

پرونده باند پولشویی در گلستان

او درباره آخرین جزئیات پرونده باند پولشویی در گلستان گفت: پرونده هنوز در مرحله بازپرسی است اما از پرونده‌های مهم ماست و در این پرونده ٩ نفر به‌عنوان اعضای اصلی باند بازداشت هستند. براساس بررسی‌های انجام شده حدود ٣٠٠ نفر از اعضای این باند هستند و مبلغی که در حوزه پولشویی و سوءاستفاده‌های مالی مطرح است بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رقم فعالیت مجرمانه این گروه اعلام شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در ارتباط با این باند ٧٨ نفر را ممنوع‌المعامله کردیم تا اموال خود را جابه‌جا نکنند و ١٥٣ نفر را ممنوع‌الخروج کردیم. ١٨٠ حساب بانکی را بستیم و از اعضای این باند تا امروز ٣٠ کیلو شمش طلا توقیف شده است. چهار خودروی گران‌قیمت با ارزش ١٥ میلیارد تومان، ١٠ ملک در منطقه گران‌قیمت املاک گرگان، یک زمین کشاورزی با عرصه بیش از ٢٠٠ هکتار، ١٠٠ دستگاه خودروی سنگین و نیمه سنگین و بیش از ٣٠٠ سند رسمی ملکی را توقیف و همچنین املاک و مستغلات مربوط به این گروه را در قبرس و افغانستان شناسایی کردیم.

بازگشت بدهی ابر بدهکار بانکی

اسماعیلی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده یکی از بدهکاران بزرگ بانکی دستگیر شده و اقداماتی برای تسویه بدهی‌های وی درحال انجام است، گفت: احتمال می‌دهم سوال شما ناظر به بانک اقتصاد نوین باشد. یکی از بدهکاران عمده این بانک را بازداشت کردیم و درحال‌حاضر در بازداشت است. رقم بدهی وی به بانک ۳ هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان بود که در همین ایام بازداشت تا امروز ۲ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان را تسویه کرد. همچنین مقدمات آن آماده شده تا به‌زودی باقی‌مانده بدهی این فرد به نظام بانکی پرداخت شود.

تایید بازداشت پسر وزیر سابق

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا اخباری از دستگیری پسر یکی از مقامات سابق دولتی در رسانه‌ها منتشر شده آیا این خبر را تایید می‌کنید در صورت تایید جزئیات اتهامات چیست، گفت: اصل خبر را تایید می‌کنیم که این بازداشت انجام شده و این فرد تنها نیست و چهار نفر دیگر مرتبط با این پرونده الان در بازداشت هستند و کار رسیدگی به این پرونده در دادسرا درحال انجام است. به‌صورت کلی بگوییم که این پرونده در مورد موضوعات مالی و اقتصادی است و هنوز رسیدگی و اظهارنظری انجام نشده و پرونده در مرحله دادسراست.

توضیح درباره قصاص یک محیط‌بان

اسماعیلی در مورد اجرای حکم یک محیط‌بان که در کرمان خبرساز شده گفت: باید به این نکته اشاره کنم که این موضوع ربطی به حوزه ماموریت مستقیم این فرد نداشت. این فرد محیط‌بان بود و قصد داشت به نوعی این موضوع را با همدیگر ارتباط دهد، به‌کسی که در حوزه محیط‌زیست اقدام مجرمانه‌ای انجام داده مشکوک شده بود و فقط مشکوکیت بود، در شهر و در مقابل منزل پدرش با هم مشاجره‌ای کردند و بعد از مشاجره اسلحه سازمانی خود را خارج کرد و بدون رعایت مقررات مربوط به به‌کارگیری سلاح، یک تیر شلیک می‌کند و باعث کشته شدن آن فرد شد.

سخنگوی دستگاه قضایی در ادامه و با اشاره به اقدامات انجام‌شده در این پرونده برای اخذ رضایت از اولیای دم بیان کرد: پس از شکایت و رسیدگی، تشخیص مقامات قضایی در رده‌های مختلف این بود که این مصداق قتل عمد است و محکوم به قصاص شد؛ البته تلاش زیادی برای گذشت خانواده مقتول از قصاص شد اما این تلاش‌ها ثمری نداشت و نهایتا چاره‌ای جز اجرای قانون نبود.

دادگاه علنی پرونده بانک ملت

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه علی‌دیواندری در جلسه دادگاه از نقش داماد آقای علوی وزیر اطلاعات در بخشودگی غیرقانونی ٣٠٠ میلیارد تومان بدهی عبدالله دستغیب به بانک ملت یاد کرد، گفت: ما فعلا داریم این پرونده را رسیدگی می‌کنیم و قضاوت و داوری ما در پایان این پرونده مشخص خواهد شد؛ در این پرونده دادگاه متهمان به‌صورت علنی برگزار می‌شود و برای این افراد در این پرونده فعلا کیفرخواستی صادر نشده است.

پرونده دو نماینده مجلس

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده آقایان احمدی و عزیزی دو نماینده استان زنجان گفت: این پرونده به دادگاه رفت، جلساتی نیز برای رسیدگی در دادگاه برگزار شد؛ اما تشخیص دادگاه این بود که در بخشی از این پرونده نیاز به تحقیقات تکمیلی و انجام کار کارشناسی است؛ چرا که این پرونده تنها ناظر به این دو نفر نبود و ناظر به مجموعه یکی از خودروسازان کشور بود که در آن حوزه قاضی پرونده نیاز به‌کار کارشناسی داشت و موضوع به‌کارشناس ارجاع داده شد.

تحقیق از برخی وزرا

اسماعیلی درباره برخی پرونده‌های فساد مالی که از برخی وزرا و مدیران ارشد دولت که اکنون نیز سمت دارند تحقیق به عمل آمده، توضیح داد: در ارتباط با وزرا من اشاره کردم که برای آنکه بتوانیم همه ابعاد پرونده را روشن کنیم تحقیقات صورت گرفته است، شاید هم در ابتدا از برخی از وزرا که به‌نظر می‌رسید در مظان اتهام باشند تحقیقاتی صورت گرفت که این تحقیقات لازم بود صورت گیرد که بخشی از آن به موضوع نفت در ایام دور زدن تحریم‌ها در دولت سابق برمی‌گشت. او ادامه داد: در آن پرونده برای وزرا کیفرخواستی صادر نشده بود و برای برخی افراد دیگر کیفرخواست صادر شد.

محکومیت همه متهمان پرونده پرهام

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده پرهام آزادشهر گفت: این پرونده یکی از پرونده‌های مهم اقتصادی بود که مورد رسیدگی قرار گرفت و تمام متهمان این پرونده محکوم شدند. او افزود: این شرکت، یک شرکت خودرویی بود که تحت عنوان پیش‌فروش خودرو و معاملات خودرویی در استان‌های مختلف از جمله گلستان، سیستان‌وبلوچستان و برخی استان‌های دیگر، اموال جمع زیادی را به غارت برده بود. اسماعیلی تصریح کرد: در این پرونده، سیداحمد میرمحمدی فرزند حسن به ٢٠ سال حبس، ٧٤ ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتی، ١٤١ میلیارد و ٨٢٥ میلیون و ٨٢٣ هزار و ٩٨٤ تومان رد مال در حق مالباختگان و ١١٢ میلیارد و ٨٧٩ میلیون و ٣٢٠ هزار تومان ضبط ناشی از جرم محکوم شده است.

سخنگوی دستگاه قضایی گفت: مهدی قوانلو فرزند بهرامعلی به‌عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به ٢٠ سال حبس، ٧٤ ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتی و ١١٢ میلیارد و ٨٧٩ میلیون و ٣٢٠ هزار تومان ضبط اموال ناشی از جرم که این رقم، رقم مشترکی است، چون شریک جرم هستند، محکوم شده است. وی افزود: نادر قوانلو فرزند بهرامعلی علاوه بر رد مال به میزان یک‌سوم مبلغ مذکور به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ١٠ سال حبس، ١٠ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است؛ در این پرونده مجموعا ما ۲ هزار و ٩١٨ شاکی و مالباخته داشته‌ایم.

محکومیت ١٣٠ میلیارد دلاری آمریکا

او در بخش دیگری از این نشست، با بیان اینکه ما در برابر جنایت‌هایی که آمریکا در کشور خودمان نه در برابر دولت بلکه در برابر ملت انجام داده امروز مدعی هستیم گفت: تا امروز بیش از ٣٦٠ پرونده شکایت شهروندانمان علیه دولت آمریکا را رسیدگی کرده‌ایم و دادگاه ما تا امروز بالغ بر ١٣٠ میلیارد دلار رای بر محکومیت دولت آمریکا و به نفع شهروندان آسیب دیده از اقدامات دولت آمریکا صادر کرده که این آرا باید در عرصه بین‌المللی اجرا شود.

منبع:دنیای اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین