آنفولانزا

سه دسته ویروس عامل آنفلوآنزاهای فصلی هستند. ویروس H۱N۱ ، ویروس H۳N۲ و ویروس آنفلوانزای B

رویکرد امروز تفاوت آنفولانزای خوکی با آنفولانزای فصلی آنفولانزای پرندگان و H۱N۱ در چیست؟ چطور می توان انواع این آنفولانزاها را از یکدیگر تشخیص داد؟ با شروع فصل سرد سال، آنفولانزا در بسیاری از استان های کشور شیوع پیدا کرده است. این ویروس در سرما به شدت مستعد می شود و همین امر باعث شده تا اکثر شهروندان مبتلا به آن شوند.

تفاوت آنفولانزای خوکی با آنفولانزای فصلی

به گفته دکتر محمود نبوی معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران بیماری فعلی را بهتر است آنفلوآنزای فصلی نامید نه آنفلوآنزای خوکی:

“آنفلوآنزای خوکی از اول غلط بوده است چرا که در سال ۲۰۰۹ که این آنفلوآنزا نامگذاری شد دارای ژن‌های انسان و پرنده‌ها نیز بود لذا بعد از حالت پاندمیک درآمد و به آنفلوآنزای فصلی تبدیل شد.”

دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران هم می‌گوید منظور از آنفلوانزای خوکی همان آنفلوانزای فصلی است:

“سه دسته ویروس عامل آنفلوآنزاهای فصلی هستند. ویروس H۱N۱ ، ویروس H۳N۲ و ویروس آنفلوانزای B که البته این ویروس‌ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شوند ولی آنچه که الان در جهان شایع است همین سه دسته ویروس هستند.”

“در میان این سه ویروس، ویروس آنفلوآنزای H۱N۱ که هم اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفلوآنزای کشور را تشکیل می‌دهد از بیماری‌زایی و شدت بیشتری برخوردار است و البته تعداد موارد مرگ ناشی از این همه‌گیری با سال‌های گذشته تاکنون تفاوت چندانی نداشته است که نگرانی ایجاد کند.”
حق نشر عکس Thinkstock

زیرگونه فعلی H۱N۱ که هم‌اکنون باعث بیماری شده در سال ۲۰۰۹ شناخته شد و چون این ویروس شباهت زیادی به ویروسی داشت که در خوک ایجاد آنفلوآنزا می‌کرد آنفلوآنزای خوکی نامیده شد و چون ویروس در مکزیک شناسایی شده بود به آن آنفلوآنزای مکزیکی هم گفتند.

اما نام رسمی ویروس این بیماری در حال حاضر ویروس آنفلوآنزای A/H۱N۱pdm۰۹ است.

سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که این ویروس اکنون در انسان ایجاد بیماری می‌کند با این حال در سایت این سازمان هنور نام آنفلوآنزای خوکی دیده می‌شود.

اما وزارت بهداشت آمریکا نام آن را در سایت خود به H۱N۱ تغییر داده و ذکر کرده که در ابتدا به آن آنفلوآنزای خوکی اطلاق می‌شده است. در بریتانیا هم هر دو نام در سایت دولت و سایت بهداشت و درمان ملی بریتانیا به کار می‌رود.

آنفلوآنزای خوکی نام رسانه‌ای این بیماری است و نباید این شبهه را ایجاد کند که این بیماری چیزی متفاوت با همان آنفلوآنزاهایی است که هر سال در فصل سرد شیوع پیدا می‌کنند و برای همه آشنا هستند.

منیع:کولاک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین