کد خبر: 10198
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
روحانی

سخنان تفرقه‌انگیز، اجرا نکردن سیاست اقتصاد مقاومتی، بی‌کفایتی در مدیریت اجرایی کشور و وضعیت ارزی و اقتصادی کشور ازجمله محورهای این استیضاح اعلام شده است.

رویکرد امروز جمعی از نمایندگان مجلس دیروز جمع‌آوری امضا برای استیضاح رئیس‌ جمهوری و همچنین علی لاریجانی را آغاز کردند. بر اساس آنچه سایت خبری انتخاب گزارش داد، جمعی از نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت عصر دیروز مجلس طرح استیضاح حسن روحانی رئیس‌جمهور را تهیه و تدوین کرده‌اند. در این خبر ادعا شده که این طرح تاکنون به امضای حدود ۶۰ نفر از نمایندگان رسیده است. سخنان تفرقه‌انگیز، اجرا نکردن سیاست اقتصاد مقاومتی، بی‌کفایتی در مدیریت اجرایی کشور و وضعیت ارزی و اقتصادی کشور ازجمله محورهای این استیضاح اعلام شده است. مجتبی ذوالنور عضو فراکسیون ولایی مجلس در حال جمع‌آوری امضا از نمایندگان برای استیضاح روحانی است.

همچنین گزارش شد که مجتبی ذوالنور نماینده قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه عصر دیروز پارلمان، در حال جمع‌آوری امضا از نمایندگان برای استیضاح علی لاریجانی است. در متن نامه تقاضای استیضاح لاریجانی خطاب به کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی آمده است: به استناد ماده ۲۴ آیین‌نامه ما نمایندگان به عملکرد رئیس مجلس معترض و خواستار استیضاح ایشان هستیم. در این نامه دلایلی ذکر شده از جمله اینکه عضویت رئیس مجلس در مجامع و شوراها از حیث شخصیت حقوقی ایشان است؛ بنابراین مواضع ایشان از جانب مجلس طبق نظر مشورتی مجلس و نظر اکثریت نمایندگان نببنزینوده است. همچنین در تصمیمات اتخاذ شده توسط سران قوا مثل اقدام اخیر در سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین رای نمایندگان آن هم حداقل به‌صورت استمزاجی گرفته نشده است؛ در نهایت امضاکنندگان این نامه اعتراض خود را نسبت به تصمیم‌گیری‌های مجلس بدون مشورت نمایندگان بیان کرده و طبق آیین‌نامه مجلس خواستار به جریان افتادن استیضاح علی لاریجانی شدند. بر اساس گزارش عصر ایران و به گفته برخی از نمایندگان، ۱۰ نماینده طرح استیضاح لاریجانی را امضا کرده‌اند.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، طرح استیضاح رئیس پارلمان نیازمند امضای دست‌کم ۱۵ نماینده مجلس است تا رسمیت یابد. بر اساس ماده ۲۴ آیین‌نامه داخلی مجلس، هرگاه نمایندگان به کیفیت اداره جلسات یا سایر امور مجلس و نحوه ایفای وظایف رئیس یا سایر اعضای هیات رئیسه معترض باشند، می‌توانند طی تقاضای کتبی با امضای حداقل ۲۵ نفر یا به‌درخواست کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس، تشکیل هیات رسیدگی به اعتراضات، مرکب از روسای کمیسیون‌های تخصصی و اعضای کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس را درخواست کنند. کمیسیون آیین‌نامه داخلی مکلف است ظرف سه روز نسبت به تشکیل هیات رسیدگی به اعتراضات، اقدام کند. هیات یاد شده مکلف است ظرف ده روز با حضور سه نفر از منتخبان معترضان، به موضوع رسیدگی کند. درصورتی که اکثریت اعضای هیات رأی بر عدم صلاحیت فرد مورد اعتراض دادند عضویت وی در هیات رئیسه تعلیق می‌شود. گزارش هیات در این باره در جلسه غیرعلنی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در اولین جلسه علنی مجلس بدون بحث به رأی‌گیری گذاشته می‌شود. درصورت رد عدم صلاحیت، عضو مزبور به کار خود ادامه خواهد داد و در غیر این ‌صورت از سمت خود مستعفی شناخته می‌شود و حق شرکت در انتخابات مجدد آن دوره را ندارد.

منبع:ایسنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین