کد خبر: 10159
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
سهمیه بندی بنزین

سرانجام طرح سهمیه بندی بنزین در اولین دقیقه جمعه شروع شد و بنزین به سه برابر قیمت پیشین خود افزایش پیدا کرد.

رویکرد امروز طرح سهمیه بندی بنزین را خوب بدانیم یا بد، عالی بدانیم یا فاجعه، چیزی جز یک عقب گرد تاریخی از سوی دوت روحانی به طرح های دولت پیش از خود نیست. دولتی که از زنگنه تا روحانی در آن بارها علیه طرحی مانند دونرخی شدن بنزین سخن می گفتند حالا ناگهانی و به یکباره مجری این طرح شده است.

سرانجام طرح سهمیه بندی بنزین در اولین دقیقه جمعه شروع شد و بنزین به سه برابر قیمت پیشین خود افزایش پیدا کرد. نجوه اجرای این طرح آن هم در دولت روحانی به اندازه خود این طرح، مورد بحث و انتقاد قرار گرفته است. 

در این باره چند نکفته گفتنی است: 

۱-اگر چه منابع غیر رسمی چندین ساعت پیش از آغاز دور جدید سهمیه بندی بنزین خبر داده بودند که بنزین به زودی گران می شود اما باز هم با عدم تدبیر مناسب مسئولان امر رسانه های رسمی نتوانستند هیچ نقشی در این ماجرا داشته باشند. این مساله به هر دلیل اتفاق افتاده باشد مطابق معمول گامی دیگر در جهت بی اعتبار کردن رسانه های رسمی از یک طرف و افزایش اعتبار رسانه های غیر رسمی مانند تلگرام بود چرا که اعتبار یک رسانه عمدتا به عملکرد آن طی لحظات بحران و یا موقعیت های حساس مثل گران شدن بنزین بر می گردد. 

۲- طرح سهمیه بندی بنزین را خوب بدانیم یا بد، عالی بدانیم یا فاجعه، چیزی جز یک عقب گرد تاریخی از سوی دوت روحانی به طرح های دولت پیش از خود نیست. دولتی که از زنگنه تا روحانی در آن بارها علیه طرحی مانند دونرخی شدن بنزین سخن می گفتند حالا ناگهانی و به یکباره مجری این طرح شده است بدون آن که درباره گفته های پیشین خود اصلا نیازی به توضیح ببیند! اما به نظر می رسد اگر قرار است ماجرا عادلانه پیش رود باید مسئولان قضایی و یا لااقل مجلس شورای اسلامی طی تحقیق و پژوهشی دقیق مشخص کنند لجاجت در عدم اجرای طرح کارت سوخت چه میزان به کشور و انرژی مصرف شده طی این مدت ضرر زد؟ 

۳-همان طور که در منشور حقوق شهروندی این دولت گفته شده است مردم باید بتوانند در مورد امور مهم خبردار باشند و آگاه. این نحوه اعلام یک طرح که بیش تر به شبیخون می ماند نه اعلام یک طرح اقتصادی با کدام مدل شفافیت و احترام به مردم که روزانه در سخن مقامات مختلف وجود دارد می خواند؟ 

۴-ساز و کار تصمیم گیری در مورد این طرح همچنان نامعلوم است و فقط می دانیم که این تصمیم مهم از طریق مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است! چگونه می توان یک طرح با این اهمیت را اجرا کرد بدون آن که به وضوح توضیح داد چگونه و در کدام شورا تصویب شده است؟ آیا همان طور که گفته می شود شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا تصویب کننده این طرح بوده است؟ در این صورت نباید مضوبات این شورا برای مردم منتشر شود و لااقل بدانیم چه کسانی در مورد این طرح تصمیم گرفته و چگونه به آن رای داده اند؟

منبع:فردا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین